У Носівці у лікарнях та школах облаштовують укриття. Хочуть встигнути до навчального року, аби учні мали можливість ходити до школи.
Укриття у цій носівській школі зробили у підвальному приміщенні. Його розчистили і переобладнали. Готовність зараз 80%. Кожен клас знатиме куди саме йти і де його місце. В укритті можуть розміститися всі учні та вчителі, але тимчасово - на випадок повітряної тривоги. Проводити уроки там нема змоги.
"Входи у нас три вони є і виходами. Підписані різними кольорами. Ось синій – учні по маршрутам і кожен учень знатиме що рухатиметься по синьому напрямку і кожна гурпа дітей матиме місце де будуть локалізовані", - каже Олена Куїч, директорка школи.
А от у сусідній школі підвал залишає бажати кращого. Є проблеми з облаштуванням через високу вологість приміщення. Та й самотужки громаді впоратися з усіма роботами складно, визнають у Носівці.
В міській лікарні теж підготували укриття. Є ліжка для важкохворих, вода, генератор, але приміщення потребує ремонту, на який треба шукати гроші.
"Ми його привели в бойову готовність. Тут очистили, принесли ліжка для 30 лежачих осіб, поставили стільці і лавки в укриття, зробили освітлення, занесли концентратори і медикаменти для надання невідкладної допомоги", - розповів Руслан Шульга гендиректор Носівської міської лікарні.
Ознайомився з безпековою ситуацією у Носівці начальник обласної військової адміністрації В'ячеслав Чаус. Каже, діти підуть до школи з 1 вересня лише за двох умов - згоди батьків та виконання вимог цивільного захисту.
"Особлива увага укриттям. ми маємо розуміти,як входимо в освітній процес: онлайн чи офлайн. питання якості, але на першому місці безпека, якщо буде безпечна освіта і батьки будуть це бачити, якщо ні, то заклади навчатимуться онлайн", - каже В'ячеслав Чаус, начальник Чернігівської.
Загалом у Носівській громаді лише у 5 з 9 навчальних закладів можна облаштувати укриття, каже голова громади Володимир Ігнатченко, але в них навчається переважна більшість школярів громади. Тож ситуація обнадійлива. Хоча попрацювати над облаштуванням доведеться непросто.
"У нашій громаді діє 9 навчальних закладів. У2022-23 навчатися мають 2473 учні навчається щодо укритті маємо з 9 у 5. У 5й школі найновіша. Треба прикласти руки щоб його можна використовувати діти для сховища так само і пед. колектив", - повідомив Володимир Ігнатченко, голова Носівської громади.
Наразі на Чернігівщині триває обстеження освітніх закладів на придатність там облаштування укриттів. Цей процес повинні завершити на початку серпня. Чималий відсоток навчальних закладів взагалі немає навіть елементарних укриттів, тому деякі вже підшукують підвали та бомбосховища в сусідніх будівлях.
Читати також: Укриття і бомбосховища: як деякі з них виглядають у Чернігові