Як живе Любецька громада - репортаж із селища біля Дніпра на кордоні із білоруссю

07 ЖОВТНЯ 2022, 09:20

3170

Літописний Любеч за свою довгу історію пережив не одну ворожу навалу. Під час вторгнення рашистів селище не було окуповане, але опинилось практично у блокаді. Як жителі виживали тоді і як живуть зараз - у нашому відео.

Любеч - невелике селище, яке, однак, не раз грало значну роль в історії України та Чернігово-Сіверщини. Його розташування дозволяло у давньоруський час контролювати великий водний шлях "із варяг у греки". Тут не раз точились бої. Саме перемігши під Любечом свого брата Ярослав Мудрий став князем київським.

Неодноразово Любеч захоплювали вороги: смоленський князь, половці, татаро-монголи. Під час останньої навали ворогів у 2022 року селище не зазнало окупації, але фактично було відрізане від решти області.

Тим не менш, селище жило, хоч і у важких умовах.

"В час активних бойових дій насамперед не вистачало продуктів.  Користувались тим, що є у людей. Ну і коли виявилась можливість виїзду, то привозили з Києва гуманітарну допомогу", - каже Валерій Костильов, Любецький селищний голова.

А ось що кажуть про часи активних бойових дій місцеві мешканці.

"Дома з дітьми сиділи. Страшно було, гуркотіло. Хліба нам деякі підприємці привозили мало, діти хотіли хліба"

"З труднощами було. Але це не активні бойові дії, які були в самому Чернігові. Оце тяжко. А те, шо в Любечі було... Можливого, для когось, кажуть, блокада була. Але для мене як для людини, я переживаю за всю Україну, отам де бойові дії"

Наразі Любеч живе відносно мирно, хоча під боком - ворожа Білорусь. Є проблеми з інформбезпекою - деякі жителі тут дивляться білоруські телеканали, але й українське телебачення транслюється без поміх. Є проблеми із наповненням бюджету, але і це місцева влада і бізнес намагаються вирішувати

"Було тяжко, бо у нас аграрний сектор, бюджет наповнювався від аграрії. На сьогодні ситуація виправилась, аграрії виплачують гроші, які вони винні. Виправляєм становище і живем". - каже Валерій Костильов.

У селищі дуже багато історичних та археологічних пам'яток у тому числі - національного значення.

"Любеч це пам'ятка археології національного значення. У нас є кам'яниця Полуботка, наказного гетьмана, це XVIII століття. І місцевого значення: печери преподобного Антонія і Спасо-Преображенський храм. Ну і сама територія, як я сказав, це пам'ятка археології національного значення", - розповів Сергій Заліський, заступник директора музейного комплексу "Древній Любеч".

У лютому-березні співробітники музею облаштували імпровізоване бомбосховище для себе та експонатів. А зараз - допомагають ЗСУ.

"Зараз ми займаємось благоустроєм території і допомагаєм ЗСУ. Зацмаємось виготовленням окопних свічок і плетемо маскувальні сітки", - каже Сергій Заліський.

За час воєнних дій Любеч не зазнав руйнувань, не було тут і жертв. Нині селище намагається жити, відновлювати бюджет. І з острахом дивиться на зовсім близький білоруський кордон.

* * *

Проект реалізується за підтримки Інституту економічних досліджень та політичних консультацій в рамках програми «Громадськість за демократизацію», яка фінансується Європейським Союзом

Схожі новини

Вiдео

Секретар Чернігівської міської ради знову не зміг зібрати депутатів на сесію

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:53

Відстоював Батьківщину з 2014-го: рідні просять за петицію щодо присвоєння звання Героя України (посмертно)

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:41

Валентина Драгунова приїхала на похорон батька. І залишилась

21 ЛИСТОПАДА 2024, 18:55

Півтори години детонації: наслідки ракетного удару ЗСУ по Брянщині

21 ЛИСТОПАДА 2024, 17:27

Фото

Сучасні системи відеоспостереження за лісами показали... дітям

21 ЛИСТОПАДА 2024, 16:15

Сказ виявили у лося на території Чернігівського району

21 ЛИСТОПАДА 2024, 15:48

Гуде чи ні — діти навчаються. У протирадіаційному сховищі вільно розмістилися всі класи

21 ЛИСТОПАДА 2024, 15:20

ТОП-переглядів