Постійні відключення електроенергії, обстріли, зростання цін на паливо, будматеріали тощо - а ще ж треба забезпечувати безперервність навчального процесу та безпеку дітей. Ось приблизно в таких умовах нині працюють освітяни по усіх прифронтових та прикордонних регіонах України. Чернігівщина - не виняток.
Кризове управління навчальними закладами нині включає у себе розуміння не лише економічного та безпекового середовища, а й вміння співпрацювати з донорами, часто-густо міжнародними, позиціонування закладу у соцмережах та багато іншого.
Як працюють школи Чернігівської області сьогодні? Або точніше, як вони виживають в умовах третього року повномасштабної війни? Про це «Час Чернігівський» розпитав директорів трьох навчальних закладів.
Іванівський ліцей: не онлайн, а офлайн
Неймовірно, але сільські школи намагаються забезпечити повноцінний офлайн. Чому? Бо через багатогодинні відключення немає не лише світла, а й звʼязку. А без цього неможливо забезпечити навчання онлайн. Директор Іванівського ліцею Ігор Черевко говорить - його заклад відвідують 154 учні. Для сільської школи у передмісті Чернігова це дуже і дуже непогано. Це якщо говорити про плюси.
Щодо мінусів - у громаді щодня немає світла по 5-6 годин. Аби долати цей виклик - у ліцеї є 4 генератори (допомогли ОДА та партнери) і великий накопичувач електроенергії потужністю 7 кВт.
«Це щось типу великої екофлоу. Його ми використовуємо, коли потрібне тихе джерело енергії всередині приміщення, або коли у нас немає палива», - пояснює Ігор Черевко.
4 генератори начебто і звучить розкішно, проте на практиці все буває по-різному. Так, один з генераторів перестав видавати електроенергію при ввімкненні. Мотор працює, паливо витрачається, а корисної віддачі немає.
Тож, перед навчальним закладом постає проблема - як генератор ремонтувати чи транспортувати до ремонтників?
«Розумієте, до нас з Чернігова не хочуть їхати, адже доведеться минати блокпости. А як привезти на огляд прилад, коли він габаритний і важить 150 кг? От думаємо, як бути», - говорить директор Ігор Черевко.
Інші генератори стоять - у котельні, де ще з весни придбали дрова, та у модульній їдальні (допомогли зробити благодійники з міжнародної гуманітарної організації Finn Church Aid). Ще один - про запас.
Також для закладу нині будується окрема велика їдальня. Її зводить Служба відновлення та розвитку інфраструктури області. Щоправда, зараз цей проєкт тимчасово на паузі. Чому - у закладі не знають.
У ліцеї є власне укриття з якісним оснащенням, утеплений фасад і відремонтований дах. З усім цим допомогли благодійники.
Кіптівська громада: Прогресівська школа має і генератори, і сучасні ноутбуки, а мріє про власну котельню на альтернативному паливі
Прогресівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів є опорним закладом освіти Кіптівської сільської громади, школа доволі велика і популярна, тут навчається 180 дітей із 12 сіл, з них 135 підвозять шкільними автобусами.
«Першим викликом була організація якісного онлайн-навчання. Щоб вирішити цю проблему, у першу чергу потрібно було забезпечити гаджетами як учнів, так і вчителів. Ми прийняли рішення взяти участь у проєкті "Співдія-ноут", у результаті якого отримали ноутбуки для дітей із соціально-незахищених категорій, ще трохи пізніше допоміг фонд першої леді України Олени Зеленської. Заключним етапом стало створення ефективної платформи дистанційного навчання, а також електронного журналу та щоденника, що ми і зробили», - ділиться успіхами закладу директорка Людмила Вакуленко.
Однак вихід на очну форму організації освітнього процесу тут також в пріоритеті. Для цього потрібно було мати власне укриття.
Тож, завдяки отриманій державній субвенції та співфінансуванню із місцевого бюджету, на початку 2024 року заклад отримав власне укриття і школа змогла вийти на офлайн-навчання.
Тут також, як і в Іванівці, міркують над тим, як вчитися при багатогодинних відключеннях світла. Це й організація освітнього процесу, й організація харчування.
Тому у закладі нині є два генератори - один виключно для забезпечення роботи укриття, придбаний за кошти місцевого бюджету, інший - потужніший, який забезпечує увесь заклад, отримали завдяки програмі Європейського союзу через Управління освіти ОДА.
Відповідно тепер школа може працювати абсолютно автономно та не залежати від відключень електроенергії.
«Пріоритетним напрямком роботи закладу є також психологічна підтримка учнів, адже багато хто із них має різного роду тривоги, пов'язані із наслідками бойових дій. Тому ми брали участь у проєкті "Зміцнення психічного здоров'я дітей в умовах війни", що є складовою програми ментального здоров'я "Ти як?", з учнями та працівниками працювали психологи, ми вчились підтримувати один одного та допомагати вирішувати проблеми, по-новому взаємодіяти із батьками», - розповіла Людмила Вакуленко.
У перспективі школа має на черзі проєкт зі створення котельні на альтернативному пальному, оскільки наразі заклад опалюється газом. Хоча тут дуже тепло, бо у 2023 році встигли провести якісну термомодернізацію будівлі, проте у сучасних умовах потрібно мати альтернативу природному газу, тому за сприяння республіки Латвія, для школи хочуть встановити твердопаливну котельню.
Але і це ще не все.
«Маємо також плани на модернізацію харчоблоку, оскільки харчування дітей є пріоритетом держави на сучасному етапі. Вже опрацювали та переходимо на нове меню, черга за технічним переоснащенням», - резюмує директорка.
Обласний ліцей: провели навіть резервні лінії живлення
Комунальний заклад "Чернігівський ліцей" Чернігівської обласної ради має розширений перелік викликів, з якими вимушений боротися. Бо на відміну від інших шкіл та ліцеїв - тут діти перебувають цілодобово під час навчального процесу.
У звʼязку з цими ризиками, ліцею в терміновому порядку довелось облаштовувати укриття, проводити роботи по заміні вікон та дверей, зруйнованих вибухами під час російської блокади Чернігова, ремонтувати пошкоджену покрівлю, стіни, ділянки тепло- та водомережі, організовувати альтернативні джерела забезпечення електроенергією.
Коштом державного та обласного бюджетів, частково з допомогою благодійників вдалося відремонтувати приміщення укриття відповідно до нормативно-правових вимог для комфортного перебування в ньому вихованців під час повітряних тривог, пояснює директорка обласного ліцею Лілія Ярошенко.
Насправді, зауважують в ліцеї, благодійникам та місцевій владі можна дякувати - не передякувати за допомогу закладу, причому в усьому - від надання обладнання, яке може живити будівлю закладу під час відключень до забезпечення новітнім освітнім приладдям і технікою.
Так, благодійники з Finn Church Aid допомогли здійснити відновлення приміщень закладу після обстрілів та бомбардувань. А коштом італійського благодійного фонду відбудували обідню залу їдальні та частину виробничих цехів харчоблоку.
За сприяння Чернігівської обласної військової адміністрації та частково за кошти бюджету заклад повністю забезпечений генераторами.
За кошти бюджету у власному електрогосподарстві змонтовані додаткові (резервні) електролінії для живлення приміщень від ДТУ.
«За сприяння БФ "Фортечний" в закладі змонтована система «сонячні панелі - інвертор - батарея», номіналом 24 кВт, що на 80% забезпечує ліцей електроенергією під час відключень. Аналогічну систему, номіналом 5 кВт, змонтував БФ "Енергія природи". Вона використовується для живлення 3-х бойлерів, місткістю 100 літрів», - говорить Лілія Ярошенко.
Тепло заклад отримує від котельні ОТКЕ. Вона також обладнана альтернативним джерелом живлення.
Коштом державного та обласного бюджетів ліцей та укриття забезпечені оптоволоконною лінією інтернету, провідною інтернет-мережею та на 80% всі приміщення покриті мережею WiFi. Себто, навіть при відключеннях звʼязок тут буде.
Коштом державної програми "Нова школа" та коштом обласного бюджету заклад забезпечений ТЗН (мультимедійна дошка - проєктор), телевізори з необхідними для навчання функціями. Коштом БФ вихованці закладу та вчителі забезпечені планшетами та ноутбуками. Благодійники також надали мережеві подовжувачі (роутерами), оргтехніку, гаджети та інше приладдя для навчання.
"Час Чернігівський" писав про таке: