Чернігівська область поступово відроджується після російської навали. 10 червня голови громад та керівництво обласної військової адміністрації області зібрались на Раду. Обговорити основні проблемні питання та поділитись шляхами їх вирішення.
Громади області по-різному постраждали під час бойових дій. Однак зовсім вберегтись не вдалось, здається, нікому.
Для Ніжина повномасштабна війна почалась у ніч на 24 лютого, оскільки о 4:20 ранку ракетно-бомбовий удар прийшовся на наш Ніжинський аеродром ДСНС, в результаті чого було зруйновано командний пункт управління і в перші години у нас уже загинуло 5 людей, - розповів Олександр Кодола, Ніжинський міський голова.
Танки палили по житловим будинкам. Це села Малий Щимель і Займище. Зараз ще не відбудували ці будинки, але на перспективу є план їх відбудовувати, - каже Сновський міський голова Олександр Медведьов.
Транзитно пройшли окупаційні війська в сторону Чернігова. Постраждали декілька об`єктів інфраструктури внаслідок детонації боєприпасу. Основні пошкодження - звісно, інфраструктури. Штучних споруд у нас багато пошкоджено, що в свою чергу унеможливлює рух техніки, у тому числі нашої української техніки, - каже Ратан Ахмедов, мер Корюківки.
Дякувати Богу, до Олишівської громади не дійшли окупанти десь кілометрів 5. Але дуже часто були обстріли. На жаль, є постраждалі будинки, але критично постраждали тільки два будинки, - повідомив Сергій Малець, селищний голова Олишівки.
Чернігівський район є одним із найбільших у нашій області в той же час - одним із найбільш постраждалих. Зараз у нас найбільше роботи по відновленню інфраструктури, по фіксації всього, що наробили наші вороги, - каже Андрій Кужель, голова Чернігівської районної військової адміністрації.
На Раді обговорили і те, як відновлювати постраждалі об`єкти в громадах, над чим працювати в першу чергу. Більшість присутніх сходяться на тому, що питання номер один - це забезпечити житлом тих, хто лишився без даху над головою внаслідок злочинних дій російських окупантів.
Першочергово ми маємо забезпечити житлом людей, які залишились без нічого. Зараз іде будівництво модульних будинків у Новоселівці і вже найближчим часом люди, які лишились без житла зможуть заселитися в ці модульні будинки, - розповів Андрій Кужель.
Але це питання - лише перше в довгому списку.
Ми маємо пропрацювати дуже актуальне питання: бомбосховища і місця, до них прирівняні. Ми маємо бути готові, щоб не повторювати тих помилок, які в нас вже були. Треба вчитися на своїх помилках. Логістика - теж більш ніж актуальна. Проблем дуже багато, але потроху вони всі вирішуються, - заявила Олена Дмитренко, голова Чернігівської обласної ради.
Зараз є певний перелік об`єктів, де відбуваються будівельно-відновлювальні роботи. Що стосується закладів освіти та охорони здоров`я, то це обласна лікарня, Центр екстреної медичної допомоги, обласна дитяча лікарня, Центр крові, міські лікарні №1, №2, №3 – це заклади, які першочергово будуть відновлюватись. Мова йде про відновлення, яке забезпечить повернення цих закладів до нормальної планової роботи, - розповіла Жанна Шерстюк, заступниця начальника Чернігівської обласної військової адміністрації.- Ми працюємо з Мінрегіоном, МОЗ задля того, щоб перейти до великих капітальних робіт по об`єктах, які постраждали.
А для Корюківської громади, наприклад, найактуальнішим питанням є убезпечитись від можливих пожеж.
Зараз ми очікуємо надходження автомобіля швидкої допомоги. Але потрібно ще працювати у плані пожежної безпеки, тому що ми прикордонна громада, відповідно, обстрілів території я дуже боюся... пожежонебезпечний період починається в лісі. Можливості ДСНС обмежені тим, що не можна використовувати авіацію. Тому сподіваюся на допомогу, - каже Ратан Ахмедов.
А ось що про відновлення Чернігівщини каже голова обласної військової адміністрації В`ячеслав Чаус.
На сьогодні державою з резервного фонду вже виділено 400 мільйонів гривень, які частково вже навіть в роботі. На сьогодні ми вже розпочали відбудовувати окремі об`єкти. Звісно, першочергово ми маємо відновити електропостачання, водопостачання, лікарні та садочки в м. Чернігові, тому що дуже багато людей повертається з дітками, їм треба ходити у садочки. Це перший транш Резервного фонду. Далі ми приступаємо до відбудови приватного житла
До речі, в час активних бойових дій (а для деяких громад – окупації) дуже ефективну співпрацю змогла забезпечити саме обласна військова адміністрація.
З ОВА у нас найкраща взаємодія. Під час бойових дій ми всі були у Чернігові, ми всі працювали в одній команді. Так і зараз, повідомив Андрій Кужель.
Достатньо конструктивна була співпраця, вирішувались оперативно будь-які питання, яких було дуже багато. Тут дуже важливо, що кожен на своєму місці виконував свою роботу, - каже Олександр Кодола.
Взаємодія була досить тісна, в телефонному режимі постійно. Питання, які були нагальні, вирішувались оперативно. Розуміємо, що ситуація складна і складно вирішувати питання, але все-таки майже всі питання вирішено, - каже Сергій Малець.
Після обговорення нагальних питань, декілька громад отримали приємні подарунки: машини швидкої та Старлінк. Відновлення Чернігівщини триває.