Для медійників Чернігівщини Асоціація регіональних засобів масової інформації (АРЗМІ) провела тренінг з оцінки поточної ситуації в редакціях та як уникнути професійного вигорання журналістів під час воєнного стану.
Навчання відбулось 22 грудня в рамках проєкту «Підтримка стійкості та фінансової спроможності локальних медіа у Чернігівській області».
На Чернігівщині у 2022-2023 роках пʼять місцевих газет припинили видання. Падіння тиражів сягає 50 відсотків. Через реформи «Укрпошти» закриваються стаціонарні відділення, зменшується кількість поштарів, редакції нарікають, що газети не доходять до читачів.
Також в умовах бойових дій, обстрілів, особливостей роботи журналістам загрожує професійне вигорання. Передусім – через великий обсяг інформації, навантаження, невизначеність ситуації щодо майбутнього медійного ринку та інші ризики.
– Погодьтеся, журналісти й поза гарячими точками часто перебувають на передовій резонансних подій: від місць злочину та аварій на дорогах до стихійних лих. Зацікавленість учасників щодо профілактики професійного вигорання, ментального здоров’я в цілому стала основою нашої зустрічі, – зазначила Інна Чистенко, психологиня.
– Це перший досвід Асоціації регіональних ЗМІ для надання саме морально-психологічної допомоги медійникам. Важливо під час війни працювати із колективами, бо кадри для локальних медіа – це найцінніше. Часто медіа тримається завдяки 2–3 працівникам, – каже Олександр Назаренко, голова АРМЗІ, керівник проєкту.
Дмитро Гапоненко, кандидат історичних наук, доцент кафедри права, філософії та політології Національного університету «Чернігівський колегіум», викладач соціологічних дисциплін дослідницького спрямування, провів фокус-групу для оцінки поточної ситуації в медіа та напрацювання варіантів розвитку подій.
Серед проблематики, яку озвучували медійники, – зменшення чисельності рекламних замовлень, скорочення штату працівників через падіння доходів, не своєчасне та неякісне обслуговування пересувними поштовими відділеннями передплатників у селах.
Своїми враженнями від тренінгу поділились його учасники.
– Для мене дуже важливим було спілкування з психологинею, – ділиться враженнями редакторка газети «Нові горизонти» з Коропа Людмила Ковальчук. – Ми після сесії з Інною Чистенко ще довго говорили про наболіле. От якраз такі тренінги зараз і необхідні. Бо де знайдеш фахівця у невеликому містечку чи селищі? Тепер маю контакт, який використовуватиму. Звісно, не тільки для себе, а й для читачів наших «Нових горизонтів».
– Усі теми тренінгу були максимально корисними, – ділиться журналіст газети «Наше слово» та сайту Сусіди.City Віталій Сергійко. – Кажу це не ради компліменту організаторам. І фокус-група, де ми змогли озвучити і самі осягнути наші професійні проблеми. І інтенсивні заняття з психологинею. Хочу, щоб таких заходів було більше!
* * *
Проєкт «Підтримка стійкості та фінансової спроможності локальних медіа у Чернігівській області» виконується за підтримки Посольства США в Україні. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Асоціація регіональних ЗМІ» і жодним чином не відображає точку зору грантодавця