«Він мій напарник і бойовий товариш»: історія кінолога Нацгвардії та лабрадора Ермі

21 КВІТНЯ 2025, 08:49

443

Михуля Юрій

Вони працюють пліч-о-пліч вже декілька років

Вони працюють пліч-о-пліч вже декілька років

Усім відомо, що собака — найкращий друг людини. Однак коли мова йде про службового собаку, він перетворюється на надійного напарника й помічника під час виконання службових завдань. Вони працюють пліч-о-пліч вже декілька років - кінолог кінологічного взводу однієї з військових частин Національної гвардії України Валерій та його вірний напарник лабрадор на кличку Ермі. Разом виконують завдання з охорони громадського порядку.

Випадковість, що стала покликанням

Валерій і не підозрював, що любов до собак може перетворитися на справу життя.

«Собак любив із дитинства. Але ніколи не уявляв, що можу працювати з ними професійно» — розповідає військовослужбовець.

Усе почалося під час строкової служби, коли в частині оголосили набір у кінологічний підрозділ.

«Я не вагався. Просто зрозумів — це шанс», — згадує Валерій.

У 2021 році він долучився до кінологічного взводу Нацгвардії. На момент повномасштабного вторгнення Валерій ще тільки входив у нову роль — патрулювання блокпостів та перевірка авто, документів. А незабаром у його житті з’явився Ермі — півторарічний лабрадор. Його попередній власник виїхав за кордон, і лабрадор опинився в пошуках нового дому. Таким домом для нього став військовий взвод — і Валерій.

«Згодом мене скерували до Навчального центру. Там ми з Ермі пройшли спеціалізовану підготовку — уже як повноцінні напарники. У роботі активний, наполегливий і показує хороші результати», — каже кінолог.

Обов'язки службового собаки

Основний напрям роботи Ермі — пошукові операції за запаховим слідом людини та затримання правопорушників громадського порядку.

«Ми тренуємо собак у різних напрямках — як і з пошукових заходів, затримання правопорушників, так і з пошуку вибухонебезпечних предметів», — пояснює Валерій.

Важливу роль у підготовці відіграє спеціальне екіпірування: костюми для імітації затримання, рукави для відпрацювання хватки, шлеї, м'ячі.

Із якого віку починається підготовка

Валерій розповів, що чим раніше почати дресирувати собаку, тим краще. До року підопічного легко адаптувати до специфіки роботи. Зазвичай кінологи самі обирають напарника для роботи.

«Навчання можна починати вже з 6–8 місяців. Поки характер остаточно не сформувався, собаку можна адаптувати до роботи. Однак після чотирьох років це вже важче зробити», - каже кінолог.

Службові собаки мешкають у спеціальних вольєрах з двома зонами: закритим приміщенням для відпочинку та відкритим майданчиком.

Як відбувається навчання службових собак

Процес навчання для виявлення вибухонебезпечних предметів виглядає як гра, але побудований на точних алгоритмах.

"Весь процес навчання відбувається поступово. Відбувається у формі гри, яка потім переростає у набуття нових навичок. Спочатку собака вчиться шукати свою улюблену іграшку — м’ячик, сховану в ящиках. Потім м’ячик доповнюють ватою, просоченою запахом пороху. Згодом — м’ячик прибирають, лишається лише запах",  - розповідає Валерій.

За словами кінолога, загалом службові собаки працюють до 8 років. Після - йдуть на заслужений відпочинок, що трапляється найчастіше, собаку забирає до себе кінолог.

Авторка: Марина ДМИТРЕНКО

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

У пекарні на прикордонні випікали паски: що кажуть покупці

21 КВІТНЯ 2025, 15:12

Телеведучий та блогер мимоволі прорекламував чернігівську вівсянку

21 КВІТНЯ 2025, 13:27

Гранати замість аргументів: У Чернігові чоловік погрожував сусідці зброєю

21 КВІТНЯ 2025, 12:23

Акторка з Чернігова подала на розлучення з чоловіком-військовим

21 КВІТНЯ 2025, 12:06

У Чернігові рецидивісти з ножем пограбували хлопця

21 КВІТНЯ 2025, 10:57

Тролейбуси для Хмельницького: чи виконає замовлення Чернігівський автозавод після російського удару

21 КВІТНЯ 2025, 10:50

На Чернігівщині водій легковика збив малолітню велосипедистку – дитина госпіталізована

21 КВІТНЯ 2025, 10:47

ТОП-переглядів