У Чернігові відбувся круглий стіл на тему «Військова пам’ять: виклики сьогодення. Чи є проблеми з меморіальною естетикою в Чернігові?» Зустріч організувала ГО «Захист держави». Запрошені історики, військові, ветерани війни та громадські діячі ділились думками про теорію та практику збереження пам’яті про наших героїв. Зокрема, спеціалісти кажуть: наразі надзвичайно важливо зберігати всі матеріали про воїнів.
Зараз треба зберігати всі фотокартки, всі відео. І я закликаю, щоб це все робилося. І не лише по громадських організаціях, це треба нести в Чернігівський історичний музей. Тим більше, що там хороші експозиції і можна базу робити, із задоволенням це все візьмуть. І ми знаєм точно, що воно буде збережене, - говорить Сергій Бутко, представник Інституту національної пам'яті.
Сергій Бутко
Наразі найбільш системну роботу зі збереження пам’яті про загиблих героїв веде Чернігівський історичний музей. Але важливо, говорять ветерани, не лише зберігати, але й просувати потрібні наративи у суспільстві.
Військову пам’ять обов’язково треба зберігати і продвигати, ставити, як на мене, такі великі меморіали. Ми-то знатимем, а щоб наші діти і внуки знали, бачили фотографії цих героїв. От у нас у Куликівці є посмертно нагороджений Герой України і про нього мають знати не лише в Куликівці, а в межах області в межах України, - каже ветеран російсько-української війни Вадим Медвідь.
Вадим Медвідь
А ще, каже Вадим Медвідь, пам’ятники героям мають бути масштабними:
Щоб це були не просто стенди у форматі А5 чи А4, це має бути набагато більше. Гранітні стенди чи меморіали. Це повинно буть масштабно.
За результатами зустрічі будуть вироблені рекомендації, що їх чернігівське відділення ГО «Захист держави», яка, до речі, прагне стати лобістом інтересів військових направить на опрацювання відповідним державним органам і, що важливо, добиватиметься їх практичного втілення.
***
Час Чернігівський писав про таке: