Відома на всю Україну лікарка-волонтерка Наталія Лелюх, гінекологиня, яка надає медичну допомогу на деокупованих територіях, виступає з лекціями на тему жіночого здоров’я, є авторкою книги «Жінка UA», куди увійшли історії її пацієнтів з деокупованих територій, зокрема і Чернігівщини.
В інтервʼю виданню NV авторка зізнається: один з випадків, який її вразив чи не найбільше і став частиною її книги - трапився у сумнозвісному Ягідному, де росіяни влаштували концтабір.
«Це, напевно, історія з Ягідного на Чернігівщині, де росіяни зачинили всіх людей в підвалі школи майже на 30 днів. Вони нікого звідти не випускали, люди там помирали [з 9 до 28 березня в підвалі померло 10 заручників] — і їхні тіла залишалися разом з живими людьми, разом з дітьми.
Коли ми приїхали туди у квітні [2022 року], до мене підійшла жінка 70 років, яка зламала в підвалі руку, й попросила дати знеболювальне. Я їй порадила поїхати на огляд до лікаря в Чернігів. А вона каже: «Та куди я поїду? У мене нічого немає, грошей немає, нікуди я не піду».
Наталія Лелюх
Волонтери повернулися в Ягідне в червні, і ця жінка знову прийшла до Лелюх за знеболювальним. Лікарка дивиться — а в неї рука дуже погано зрослася, зі зміщенням, почав формуватися хибний суглоб. Це ще й права рука, вона нічого робити нею не може, бо дуже болить. Поки її оглядала, то помітила, що в неї візуально змінена щитовидка.
«Я починаю дивитися й розумію, що це онкологія. Я знову їй кажу про те, що це все погано, що їй треба до лікаря, що треба оперуватися. Але вона продовжує відмовлятися.
А через два тижні після цього мене покликали до Міністерства охорони здоровʼя, якоюсь грамотою нагороджували. Тож я скористалася можливістю — підійшла до міністра й розповіла йому цю історію. І жінці дійсно допомогли — поїхали до неї та забрали, госпіталізували, в Києві прооперували».
На щастя, ця історія мала оптимістичний фінал - коли волонтери-медики приїхали в Ягідне восени, то пацієнтка вже змогла привітатися тою рукою, що була зламана й не працювала.
Наталія Лелюх також відома як популяризаторка доказової медицини у царині гінекології. А ще жінка у 50 стала мамою втретє - у неї народився син Ігор.
Окрім власне медичних справ невгамовна лікарка-ніжинка встигає приділяти увагу і рідній Чернігівщині. Так, інша відома чернігівська волонтерка Ірина Тимофєєва регулярно звітує про те, що до чернігівського шпиталю прибуває той чи інший пакунок із корисними медичними засобами.
«Повідомлення від Наталія Лелюх:- Іра, там до тебе їде палета з медичними засобами та ліками. Ось вже получили, Наталочка! Поразбирала з Тетяною. Районні та обласна лікарня, навіть шпиталю дісталось, а щеее там було (по секрету) комбези білі, які тієї зими правильні хлопці у нас просили , тож ти зрозуміла ) Дякуємоооо!».
Наталія Лелюх
"Час Чернігівський" писав про таке: