В обласній лікарі видалили частину легені не відкриваючи грудну клітку

02 ЛИПНЯ 2023, 21:00

1685

В обласній лікарі видалили частину легені не відкриваючи грудну клітку

Фото ілюстративне

Уперше в області Олег Лузан видалив долю легені довжиною 15 сантиметрів, не відкриваючи грудну клітку.    

У номері за 8 червня «Вісник» писав про величезну пухлину, яку Олег ЛУЗАН, завідувач торакальним відділенням Чернігівської обласної лікарні, заслужений лікар України, видалив з грудей прилучанина Роберта Хачатряна.

А нещодавно лікарю вдалося видалити 15-сантиметрову долю легені Світлані Пащенко, 60-річній пацієнтці, не відкриваючи грудну клітку, а через дірочки (малоінвазивно, ендоскопічно).

Малоінвазивні  операції — не новина. Так видаляють жовчні міхури, запалені апендикси, грижі, часточки легень. Видалити цілу долю легені, не розрізуючи її на частки, складно. Адже легеня — це повітроносний орган. Вона складається ніби з малесеньких м’ячиків, що надуваються, — з альвеол. Завдяки ним дише — і спадає, і розправляється.   

— Наклали декілька портів, тобто зробили маленькі розрізи, — розповідає Олег Лузан. — Ввели відеокамери, маніпулятори (інструменти). Судини, корені долі легені і бронхів обробили ендоскопічно. Рука хірурга там не була.

Величина видаленої долі легені сантиметрів 15. Коли вона спадає, бо не вентилюється, стає значно меншою. Але все одно при ендоскопічних доступах виникає питання, як її витягти.

— Може, все-таки розрізати й витягати частинами? — і собі міркую.

— Є такий метод. Але враховуючи, що ми працюємо з онкологією, вкрай небажано в плевральній порожнині (у легенях, серед легень) щось розрізувати. Може відбутися обсіменіння раковим матеріалом. Ракові клітини почнуть рости знову.  Тож пухлину в середині плевральної порожнини не розрізували. Але витягти змогли.

Малоінвазивні втручання менш трав­матичні, — нагадує лікар. — Прооперували, пацієнт — ніч у реанімації, назавтра піднявся і в їдальню йде, — це показник. Тим паче, що є різниця, коли  оперуються у 25 років і в 60-70, коли майже у всіх супутні захворювання, проблеми з судинами, серцем, надмірна вага.

"Час Чернігівський" робив інтервʼю з медсестрою торакального відділення: У житті Наталії – вже дві війни. Конфлікт у Таджикистані в 1992 році та блокада Чернігова.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО.

Схожі новини

Обстріляли три громади: ситуація на Чернігівщині на ранок 25 травня

25 ТРАВНЯ 2024, 08:23

У громаді на Чернігівщині повідомили про смерть бійця ЗСУ

25 ТРАВНЯ 2024, 05:25

Підозра секретарю Ніжинської міськради: що відомо?

24 ТРАВНЯ 2024, 21:27

«Жити в селі стає нестерпно»: жителі прикордоння Чернігівщини

24 ТРАВНЯ 2024, 19:17

Вiдео

«Хто достойний жити, так ці хлопці, але їх вже нема», - у чернігівській школі вшанували пам'ять випускників-героїв

24 ТРАВНЯ 2024, 18:15

Маленька свічка - велика біда: на Ічнянщині зайнялися житлові будинки

24 ТРАВНЯ 2024, 17:11

Фото

У соціальній пральні на Чернігівщині - нові машинки і сушарки. Хто купив

24 ТРАВНЯ 2024, 15:57

ТОП-переглядів