Через каліцтва на війні збільшилася потреба не тільки в протезах рук, ніг, очей, а й в ендопротезах. Колінних, кульшових протезах суглобів. Ендопротез заміняє рідний суглоб або частину його.
Ендопротезування є платне і безплатне.
— Кому в області показане безплатне ендопротезування суглобів?
— Будь-якому громадянину, який цього потребує, — говорить Юрій ІГНАТЕНКО, експерт обласного управління охорони здоров’я з ортопедії і травматології, завідувач відділення ортопедії і травматології Чернігівської обласної лікарні. — Але є потреба, а є ресурс. І ресурс часто не відповідає потребі. Відповідно, виникає черга. Наприклад, у черзі на кульшове ендопротезування в обласній лікарні сьогодні стоїть більше 120 чоловік. За рік поступає не більше 40 ендопротезів. От і рахуйте: черга може тривати і рік, і півтора, і два-три.
Юрій Ігнатенко
Ендопротезування на Чернігівщині роблять не тільки в обласній. У Чернігівській міській лікарні №2 лікар Володимир Фриз вперше зробив це ще в 1993 році.
— Є безплатні протези, є платні, — говорить Валерій ЯКУНІН, медичний директор Чернігівської міської лікарні №2. — Для того, щоб отримати безплатний, пацієнти повинні стати в чергу, маючи рішення, що вони потребують постановки штучного суглоба.
Валерій Якунін
У Козелецькій лікарні інтенсивного лікування ендопротезування теж впроваджене.
— Ставимо кульшові, — говорить В’ячеслав ПРИЛІПКО, генеральний директор Козелецької лікарні інтенсивного лікування, ортопед-травматолог. — Подалися в цьому році на державну програму забезпечення безплатними ендопротезами. Поки що ставимо платно. Оплачували пацієнти за власні кошти. Спілкуються з менеджером фірми-виробника ендопротезів. І вибирають, радячись при цьому з лікарем.
В'ячеслав Приліпко
— Яка вартість кульшового суглоба?
— Вибирають зазвичай більш бюджетний варіант. Простенький може коштувати й 50, і 80 тисяч гривень. По 100 тисяч у нас не замовляли. (Але є і по 100, і по 125 тисяч гривень, - авт.)
— Скільки він служитиме?
— Від 15-20 років і більше. Зараз такі сучасні технології, що час служби зріс. Інколи ендопротезами, поставленими в молодості, користуються пожиттєво.
— Стрибати, бігати можна?
— Так, вони розраховані на навантаження. Люди й на Еверест заходять (найвища вершина Землі в горах Гімалаях) з ними. Спортом займаються професійно. Ендопротези розраховані на те, щоб людина поверталася до повноцінного життя.
Почали ставити ендопротези в Чернігівській центральній районній лікарні.
— Вперше поставили кульшовий, — повідомив Олег ЦІЛЕНКО, завідувач ортопедо-травматологічного відділення Чернігівської центральної районної лікарні. — Оперуємо тільки переломи. Ендопротези при захворюваннях не ставимо. В перспективі це можливо, але не скоро.
Олег Ціленко
Почали освоювати ендопротезування в Прилуцькій міській лікарні.
Можливо, почнуть це робити в Корюківці.
— У планах є, — сказав Ілля УДОВЕНКО, ортопед-травмотолог Корюківської центральної районної лікарні.
Ілля Удовенко
— Чи дійсно суглоб можуть врятувати ендопротектори — спеціальні уколи з гіалуроновою кислотою?
— На ранніх стадіях це можливо, — пояснює В’ячеслав Приліпко, генеральний директор Козелецької лікарні інтенсивного лікування, ортопед-травматолог. — Коли в хворому суглобі тільки початкові зміни. А коли суглоб вже зруйнований, ніякий гель, ніякі уколи не допоможуть.
Авторка: Тамара КРАВЧЕНКО, "Вісник Ч"
"Час Чернігівський" писав про таке: