Усі гілки, що йдуть в середину, треба обрізати

16 БЕРЕЗНЯ 2024, 17:40

28553

Надія ДЗЮБА, вчений агроном із села Садове, пояснює як обрізати дерева

Надія ДЗЮБА, вчений агроном із села Садове, що на Менщині

Надія ДЗЮБА, вчений агроном із села Садове, що на Менщині, називає основний принцип обрізки плодових дерев:

— Усі гілки, що йдуть в середину, треба обрізати, щоб не загущували крону.

Надія Миколаївна працювала у радгоспі в Садовому, тодішній Чапаївці, з 1979 року. Закінчила Великозагорівський радгосп-технікум на Борзнянщині, фах вченого агронома здобула у білоцерківському інституті. За садом доглядала не тільки в радгоспі, а й дома. Посадила, щепила. Тож як правильно обрізати дерева, прекрасно знає на практиці.

Бере секатор й показує у власному саду на молодій прищепленій яблуні:

— От гілка, на якій ми бачимо плодову брунечку, — обрізаємо над нею. Інша гілка зайва, бо загущує — теж підрізаємо її. Оці мітли (три-чотири гілки з одного місця), які йдуть угору, теж убираємо і вкорочуємо. І вже не мітла, а дві гілочки лишилося. Обрізку робимо на зовнішню бруньку — щоб гілки розвивалися не в середину, а назовні. Тоді їм буде більше сонця і простору.

Якщо гілка товста для секатора, відрізаємо пилкою.

— Надрізуємо трохи гілку з боку від стовбура, щоб не обідрати кору на ньому, — радить фахівець, — а тоді пиляємо до стовбура.

Коли треба замазувати зріз?

— Колись нас вчили так. Якщо зріз як три копійки (вони менші, ніж п’ять), лишали. Якщо зріз як п’ять копійок, треба замазувати. Садовим варом — він продається. Фарбою, яка простіша. Глиною з коров’яком (коров’ячим гноєм).

Надія Миколаївна нагадує, що при обрізці дають раду й жировим пагонам. Тим, які виростають на культурному — основному. Якщо заважають, прибираємо зовсім. Якщо не заважають, формуємо гілку.

— Оця сторона вільна, — показує на яблуні, — а тут жировик, з нього можна формувати культурну гілку.

Малину вкорочуємо на перегині

Свої принципи обрізки й у кущів. Смородини, агрусу, малини, винограду.

— У малини така природа, що пагін перегинається, — показує Надія Миколаївна на чорноплідній малині в своєму саду. — І на перегині треба обрізати секатором. Укорочую кожен пагін. Минулорічні зовсім зрізаю і викидаю. Хиленькі, слабкі теж.

У кущику лишаємо решту пагонів, здорових і молодих. У малини така особливість, що вона  сама себе регулює. Пагін живе рік. Вигнало, відплодоносило і відмирає.

Виноград треба обрізати, розріджуючи й зберігаючи основний принцип.

— Одрізаєте на три бруньки — раз брунька, два брунька, три — і вкорочуєте, — показує. — Обрізати треба, поки не почався сокорух, бо інакше плакатиме довго. З обрізаної гілки капатиме й капатиме сік.

Обрізку не тільки лози, а й всіх кущів і дерев зупиняємо, коли рух соку пішов і бруньки почали розпускатися. Це залежатиме від погоди. Поки ще прохолодно, якраз час обрізки. Причому прочинати її можна було ще взимку.

— У радгоспі ми обрізали цілу зиму, бо не встигали за весну, — згадує Надія Миколаївна. — У восьмидесятих роках були такі сніги! Трактор прочистить між рядами, бо дерева вісім на вісім метрів були посаджені, а жінки обрізали. Через кучугури перекочувалися у валянках.

Радгоспний сад зберігся до цього часу. За лісосмугою, 70 гектарів. Посаджений ще у 1932 році. Плодоносить, хоч і недоглянутий. Ростуть старі сорти: антонівка, путівка, пепін литовський, пепін шафранний, золотий ранет.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

На Чернігівщині поліція звинуватила жінку у вбивстві матері, а суд виправдав

18 СІЧНЯ 2025, 22:29

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

Фото

У школі на Чернігівщині ремонтують спортзал за кошти французів

18 СІЧНЯ 2025, 15:57

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

ТОП-переглядів