Українець втікав від мобілізації через білоруський кордон і потрапив до рук КДБ

06 ЧЕРВНЯ 2024, 12:40

11468

Українець втікав від мобілізації через білоруський кордон і потрапив до рук КДБ

Фото ілюстративне

З початком повномасштабної війни в Україні деякі її громадяни намагаються нелегально перетнути кордон, щоб не потрапити на фронт. Деякі з них обирають для цього українсько-білоруський кордон. 

Державний кордон по Дніпру між Гомельською областю та Україною проходить по Чернігівщині.

19 травня громадянин України Михайло (ім’я змінено на прохання співрозмовника, уся справжня інформація є в редакції РС), бажаючи уникнути мобілізації, вирішив тікати до білорусі. 

Михайло переплив Дніпро на надувному матраці та здався білоруському прикордоннику. Він встиг повідомити рідним (очевидно, що білорусам -ред.), що перебуває в білорусі. Після чого зник.

Коли Михайло не виходив на зв'язок ні на другий, ні на третій день, рідні забили на сполох. Викликали білоруських прикордонників, міліцію та КДБ. Але відповіді ніде не отримали. Як розповіли «Свободі», 27 травня через Google-акаунт зниклого вдалося побачити, що телефон Михайла знаходився біля будівлі Управління КДБ по Гомельській області.

Згідно з попереднім планом, складеним під час перебування в Україні, Михайло планував сплатити штраф за незаконний перетин кордону в білорусі, а потім переїхати до Польщі, де громадянам України візи не потрібні. 

Як з’ясувала «Свобода» з власних джерел, після затримання прикордонниками громадянин України Михайло провів 10 діб у слідчому ізоляторі в Гомелі. 

30 травня співробітники білоруського прикордонного комітету зібрали «всіх, хто був в ізоляторі» (цитата джерела, йдеться про громадян України, які втекли до білорусі через можливу мобілізацію — ред.) і вивезли на кордон з Польщею. Там українців, у тому числі й Михайла, звільнили. Усі вони перетнули кордон і опинилися на території Польщі.

Про свої враження від втечі до білорусі Михайло розповів в інтерв’ю. За його словами, він доплив до білорусі на матраці по Дніпру, після чого одразу здався білоруським прикордонникам. Михайло підтвердив, що пробув у гомельській буцегарні 10 днів. І додав, що під час ув'язнення його допитували в гомельському управлінні КДБ, де він також проходив поліграф. За словами співрозмовника, ставлення білоруських силовиків і спецслужб до нього було дуже добрим.

«Ніхто й пальцем не зачепив, служби працювали так, як мають працювати... Упередженого ставлення до мене не відчував, до своїх ставилися гірше, ніж до нас. Я маю на увазі прикордонників до своїх, тих, хто відбуває. На них гарчали», – каже українець.

За словами Михайла, він просто чекав, коли в ізоляторі збереться група громадян України. «Щоб відвезти нас до польського кордону, бо не можуть нас возити щодня», – пояснює співрозмовник. Нарешті була сформована потрібна група. За словами Михайла, крім нього, білоруські прикордонники доправили до Польщі ще двох втікачів від мобілізації, як і він.

«У КДБ запитували про внутрішню безпеку. Методи їхньої роботи досить застарілі, з 70-х років», – розповідає співрозмовник про свої враження від контактів із білоруськими спецслужбами.

За словами Михайла, співробітників КДБ білорусі цікавило, з якою метою він перетнув кордон. Ставили питання про його можливу причетність до контрабанди наркотиків чи перевезення вибухівки.

«Все було нормально. Єдине, неприємні враження від ізолятора. Це був перший раз, довелося повністю роздягнутися, сісти. І навіть співчували нам», – додає співрозмовник.

Він стверджує, що не боявся перепливати Дніпро. Більше його непокоїло те, що українські прикордонники можуть затримати їх на кордоні з білоруссю. У такому випадку втікача чекали б серйозні неприємності.

Нелегальна поїздка до білорусі Михайлу влетіла у копійчину. За словами співрозмовника, він заплатив 800 рублів штрафу (9856 грн) за незаконний перетин кордону. А за автобус, який доставив його та ще двох українців із Гомеля до білорусько-польського кордону, заплатили близько 1300 рублів (16 тис грн -ред.).

У розмові з виданням Михайло розповів, що білоруські прикордонники та спецслужби його попередили, що українців, які будуть плисти Дніпром, до білорусі більше не пустять. Всі будуть передані українській стороні.

«Вони сказали, щоб ми нікого не запрошували і не розповідали про цей маршрут, тому що вони його передадуть українській стороні і їх відправлять на передову. Чому так? Швидше за все, це пов'язано з поточними подіями. Путін приїхав до Мінська. Казали, що і Янукович теж…Спецслужби переживають, щоб хтось щось не побачив там, на кордоні», – стверджує співрозмовник.

Це не перший випадок, коли українці перепливали  Дніпро до білорусі. У квітні стало відомо про те, як громадянин України доплив до Гомельської області на надувному матраці. Порушника затримали 17 березня, а 4 квітня винесли вирок. На суд він не прийшов. Щоправда, чернігівські прикордонники тоді не підтвердили цю інформацію.

Стосовно травневих випадків незаконного перетину кордону у Чернігівському прикордонному загоні лаконічні: керівнику повідомили про ці всі історії. Усі необхідні дії, яких потребує ця ситуація, будуть вжиті.  

Джерело: "Радыё Свабода"

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Пряма мова

НАШІ ЛЮДИ: директор Інституту історії про викладання онлайн, міжнародну співпрацю і дорослих студентів

05 ЛИПНЯ 2024, 19:46

Вiдео

У школах і садках Чернігівщині будуються кілька десятків нових укриттів

05 ЛИПНЯ 2024, 18:36

Фото

У громаді на Ніжинщині одразу пʼятеро жінок удостоєні нагороди «Матір-героїня»

05 ЛИПНЯ 2024, 17:17

Суддю Бахмацького райсуду призначили на посаду у Верховний Суд. До цього він йшов 5 років

05 ЛИПНЯ 2024, 16:17

На Чернігівщині школярки вчаться на трактористок, а чи підуть далі?

05 ЛИПНЯ 2024, 15:19

На лезі кордону з ворогом: як живуть мешканці чернігівського прикордоння

05 ЛИПНЯ 2024, 14:16

Фото

Чернігівська фабрика тканин побувала на виставці у Парижі

05 ЛИПНЯ 2024, 12:50

ТОП-переглядів