У школах та на дозвіллі дітям Чернігівщини відтепер демонструють... міни

26 ЧЕРВНЯ 2024, 06:49

2724

У школах та на дозвіллі дітям Чернігівщини відтепер демонструють... міни

У школах та на дозвіллі дітям Чернігівщини відтепер демонструють... міни. Фото Агенції міських ініціатив

Приблизно 35% території України — потенційно небезпечні через вибухонебезпечні предмети. За час після звільнення Чернігівщини фахівці вилучили та знешкодили понад 52 тисячі вибухонебезпечних предметів.

На жаль, майже два десятки місцевих мешканців уже постраждали від контакту з такими предметами. Відтак, з’явилася нагальна потреба просвітницької роботи щодо мінної небезпеки.

МОН + UNICEF Ukraine

Найбільша аудиторія, для якої почали розробляти курси поводження з вибухонебезпечними предметами, це діти. Адже це найбільш вразлива категорія. Щоб кожен школяр знав правила, які зберігають життя та здоров’я, Міністерство освіти і науки України та Дитячий фонд ООН UNICEF Ukraine спільно розробили практикум. А для вчителів вже доступний онлайн-курс із викладання мінної безпеки для дітей різного віку.

У співпраці із дитячими психологами та експертами в мінній просвіті ЮНІСЕФ розробив інтерактивні матеріали, які легко та доступно пояснюють дітям правила безпечної поведінки на територіях, що можуть бути забруднені мінами.

Серед них:

  • інтерактивні онлайн-уроки у Всеукраїнській школі онлайн для дистанційного навчання, адаптовані для молодших і старших школярів;
  • серія порад від психологів для комунікації з дітьми про вибухонебезпечні предмети;
  • брошура із завданнями від суперкоманди Інфорсів для підлітків;
  • загадки на тему мінної безпеки для дошкільнят, учнів молодшої та середньої школи;
  • мультики для дітей («Безпечні канікули» — для дітей віком 3—10 років, «Суперкоманда проти мін» — для дітей віком 8—16 років, «Пес Патрон» — для дітей віком 4—16 років);
  • відео із псом Патроном та саперами про типи вибухонебезпечних предметів і формування безпечної поведінки в умовах подолання наслідків бойових дій;
  • інформаційні постери та ігри.

Усі корисні матеріали – на одному ресурсі.

Голова представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Мунір Мамедзаде

Мунір Мамедзаде. Фото з мережі Інтернет

«Наша робота з мінної просвіти для дітей почалася не з початком повномасштабного вторгнення, а ще з 2014 року. Стартувала наша робота з роз’яснення небезпеки протипіхотних мін. Загалом нас вдалося провести різнопланові заходи для 8 млн людей, з яких 1,5 млн – діти», –зазначив голова представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Мунір Мамедзаде під час презентації результатів дослідження обізнаності з мінної безпеки серед батьків та дітей на початку червня.

Окрім того, МОН надало рекомендації щодо створення так званих класів безпеки.

Начальник управління освіти і науки Чернігівської ОВА Юрій Музика

Юрій Музика. Фото з мережі Інтернет

«За два роки 2023-24 заплановано створити 225 таких класів в закладах освіти області. Зараз вже є 204. На жаль, державних коштів на ці потреби зараз обмаль, однак ми активно співпрацюємо з донорами. Левова частка таких класів створена за підтримки ЄС», – зазначив начальник обласного управління освіти і науки Юрій Музика.

Класи безпеки розраховані не лише на уроки мінної безпеки. Зазвичай їх зонують ще й на правила цивільної безпеки (медична допомога, ПДР); пожежна безпека; алгоритм дій при виникненні надзвичайної ситуації.

Клас безпеки на Прилуччині

Клас безпеки на Прилуччині. Фото Чернігівська ОДА

Активно до просвітницької роботи долучається Головне управління ДСНС України в області. Як у складі різних проєктів, так і з власними ініціативами. З початку року рятувальники провели в закладах освіти 470 навчальних сесій, до яких долучилося понад 3 тисячі учасників навчального процесу.

Також функціонує мобільний мінний клас безпеки. На ньому задіяні фахівці з піротехнічної частини. З початку 2024 року мінний клас безпеки здійснив 49 виїздів. Послухати актуальну інформацію приходять як діти, так і дорослі.

А мобільним класом безпеки від ЮНІСЕФ рятувальники користуються спільно з Нацполіцією.

Ірина Щукіна з Патроном
Ірина Щукіна з Патроном

«Цей мобільний клас безпеки оснащений наочними матеріалами, стендами з інформацією, 3-Д макетами вибухонебезпечних предметів, вогнегасниками і багатьма іншими засобами. У комплекті йде смуга перешкод, де дітки зможуть потренуватись ліквідовувати пожежу, в’язати рятувальні вузли та просто цікаво та весело провести час. Особливістю класу є можливість проведення занять як усередині автомобіля, так і на відкритій місцевості», - акцентує пресс-офіцер ГУ ДСНС України у Чернігівській області Ірина Щукіна

Вона зауважує, що з початком повномасштабного вторгнення змінилися акценти занять з дітьми. Якщо раніше більше розглядали порядок дій при пожежі, поведінку на воді, то тепер на перше місце виходить саме поводження з вибухонебезпечними предметами.

«Ми значно розширили матеріально-технічну базу: мультики, макети, друкована продукція. Та звісно ж, найкращий тренер для дітей – пес Патрон. Саме його участь дає майже стовідсотковий результат засвоєння матеріалу», - додає пані Ірина.

Громадські ініціативи задля безпеки дітей

ДСНС та Нацполіцію у просвітницькій роботі посилюють і громадські організації. До прикладу Агенція міських ініціатив провела вже десятки спільних тренінгів. Акцентують свої зусилля здебільшого на прикордонні або громадах, які постраждали від збройної агресії.

Тетяна Романова на Дні безпеки в прикордонні

Тетяна Романова на Дні безпеки в прикордонні. Фото Агенції міських ініціатив

«Свою роботу у цьому напрямі розпочали ще у 2022 році. Тоді ще не було загальноприйнятих рекомендацій МОН, а ЮНІСЕФ тільки починав розробляти наочні матеріали. Тож програму курсів розробляли самі та узгоджували із своїми донорами. Головна вимога – тренери курсу мають обов’язково бути сертифікованими», - розповідає директорка «Агенції міських ініціатив» Тетяна Романова.

Зазвичай курс мінної безпеки йшов паралельно з домедичною допомогою. Адже і на таку інформацію є значний попит. Такі навчання проводять і для дітей, і для дорослих.

А от нещодавно спільно з партнерами Агенції вдалося відкрити клас безпеки для дітей, що мають проблеми із зором.

Читати також: "Клас безпеки" створили для дітей із вадами зору в Чернігові 

Тетяна Романова зауважує, що наразі чимало організацій беруться за тренінги з мінної безпеки та «домедички» у прикордонні. Зазвичай працюють у більш віддалених громадах.

«Ми робимо акцент на тих, хто найближче до ворожого кордону. Їздимо у Новгород-Сіверську та Семенівську громади. Стараємося працювати не лише у центральній садибі, а у віддалених селах. Діти там надто рано подорослішали. Вони усвідомлюють потенційну загрозу і більш серйозно підходять до таких навчань», - зазначає Тетяна Романова.

Та найголовніше в цій справі, вкладаючи чимало зусиль та ресурсу в такі навчання, кожен з тренерів та організаторів сподівається, що слухачам на практиці не доведеться застосовувати отримані знання.

Авторка: Анастасія Ярмоленко

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

На Чернігівщині екологи утилізували понад 90 тонн нічийних пестицидів

17 СІЧНЯ 2025, 17:05

Загроза з боку ДРГ на Чернігівщині залишається високою - ОТУ "Сіверськ"

17 СІЧНЯ 2025, 16:53

Вбив улюбленого пса дружини - суд дав рік обмеження волі

17 СІЧНЯ 2025, 16:22

"На щиті" на Чернігівщину повертається переселенець із Донеччини

17 СІЧНЯ 2025, 15:22

На Чернігівщині жінка спалила будинок та сарай сусідів

17 СІЧНЯ 2025, 14:27

У прикордонній громаді привели до ладу сміттєзвалище - радіють не всі

17 СІЧНЯ 2025, 14:17

Московський патріархат не має права користуватись Єлецьким монастирем: рішення суду

17 СІЧНЯ 2025, 13:19

ТОП-переглядів