У Замглаї є проблема з укриттями. У психоневрологічному інтернаті перебуває більше 100 підопічних. Тут нема ні підвалів, ні інших споруд , які б могли бути потенційним укриттям. Тому треба будувати все з нуля. Вартість чимала - 25 мільйонів гривень.
"Побудовано так приміщення, що підвалів нема. Є невеликий там, де опалення, і невеликий під кухнею. Є погріб, але там тоненький слой бетону Минулого року зробили ПКД, але вона лежить. Бо 25 мільйонів треба. Наш інтернат має 16 млн на все", - розповів Сергій Могильний, керівник психоневрологічного інтернату.
Сергій Могильний
У місцевому ліцеї теж поки нема свого укриття. Школярам і вчителям, аби перечекати повітряну тривогу, доводилося йти за кількасот метрів в інше приміщення. Тому діти навчалися за змішаною системою. Аби почати роботи треба теж чимало коштів.
"Власного не маємо, орендуємо. Розроблена ПКД, пройдені експертизи, потребує коштів. Близько 20 млн грн. на будівництво сучасного укриття, яке буде забезпечувати всіх учнів і вчителів для безпечного перебування", - каже Юлія Джола директорка ліцею.
Юлія Джола
У сусідній Тупичевській громаді теж намагаються покращити безпекову ситуацію. Тут силами громади вдалося облаштувати тимчасове укриття для школярів та малечі садочку. Використовували навіть столітній погріб. Наразі розроблено проекти нових укриттів. На деяких вже почалися роботи.
"У громаді на початок віськового стану не було жодного укриття. За 2 роки багато зробили на завершальній стадії укриття у садочку. Оголошено тендер на укриття у тупичівському ліцеї. Працюємо з донорами по спорудженню укриття у вихвостовському садочку. Ремонтується укриття у вихвостовській школі. Тому безпекові питання нагальні на сьогодні", - прокоментувала Лариса Шовкова, голова Тупичівської громади.
Лариса Шовкова
Цього року на укриття в області виділено 150 мільйонів гривень, каже начальник Чернігівської ОВА. Міжнародні урядові та неурядові організації теж обіцяли допомогти Чернігівщині з ремонтом та облаштуванням нових укриттів у дошкільних і шкільних закладах. Кілька десятків об’єктів вже в роботі.
"Сьогодні громади витратили багато коштів на укриття. У 2023 і 2024 році виділені кошти з державного бюджету, у 2024 році – 150 мільйонів. Вагома частина від міжнародних патрнерів, які підстваляють своє плече. Діти багато в онлайн навчанні, і це не покращує якість освіти. Тому спільна задача зробити так, щоб кількість укриттів була більша", - каже В’ячеслав Чаус, начальник Чернігівської ОВА.
В’ячеслав Чаус
Минулого року очною формою навчання на Чернігівщині було охоплено трохи більше 50% школярів. До нового навчального року готуються так, аби якомога більше учнів змогли отримати знання вже у стінах своїх шкіл.
Автори: журналіст Юрій Михуля, оператор Олександр Довбенко
"Час Чернігівський" писав про таке: Укриття з іонізаторами, лікарня з новим дахом, аграрії з новим заводом: про громаду на Чернігівщині