Популярний часопис НВ опублікував рейтинг 25 найвпливовіших військових України. Цікаво і те, що там є чимало імен, які знані на Чернігівщині.
Отже, кого віднесла експертна рада з 15 відомих журналістів та публічних діячів до переліку найповажніших і найвпливовіших в українській армії і які також мають відношення до нашого регіону?
Виявляється, найкращі військові стратеги країни керували ОК «Північ», працювали в навчальному центрі «Десна», або очолювали 1-шу танкову бригаду.
Валерій Залужний, головнокомандувач Збройних сил України, генерал, 49 років
Військовий №1 закінчив Одеський інститут Сухопутних військ, Національний університет оборони ім. Івана Черняховського та Національний університет Острозька академія. Перш, ніж очолити Збройні сили, пройшов усі щаблі військової кар'єри: служив командиром взводу, комбатом, начальником штабу 24-ї окремої механізованої бригади, командиром 51-ї окремої механізованої бригади. Із 2014-го брав участь у бойових діях на Донбасі — був заступником командира сектора С, що формувався на Донеччині, і керував майже всіма угрупованнями, які там створювали. Згодом був начальником штабу Оперативного командування «Захід», начальником Об'єднаного оперативного штабу ЗСУ та керував Оперативним командуванням «Північ».
Чернігів генерал неодноразово називав одним зі своїх найулюбленіших міст, а ще - звідси родом його матір.
У липні 2021 Залужного призначили Головнокомандувачем ЗСУ.
Від початку повномасштабної війни він проявив безпрецедентну ефективність у керуванні ЗСУ. Зокрема йому вдалося відстояти від захоплення українську столицю та вибити окупантів із Київської, Чернігівської, Сумської та Харківської областей. Нині під командуванням Залужного вся українська армія звільняє території на сході та півдні України.
Військові успіхи Залужного зробили його одним з найпопулярніших українців у світі — авторитетне американське видання Time внесло його до переліку 100 найвпливовіших людей світу і помістило на обкладинку.
У березні 2022-го головнокомандувачу ЗСУ присвоєне звання генерала, а через 2 місяці він став першим в історії сучасної України кавалером Хреста бойових заслуг.
* * *
Сергій Літвінов, командувач військ ОК «Захід» Сухопутних військ ЗСУ, генерал-майор, 45 років
Офіцерську освіту Сергій Літвінов отримав у Харківському інституті танкових військ, пройшов шлях від командира танкового взводу до командира окремої танкової бригади.
Згодом був заступником командувача військ ОК «Північ» з бойової підготовки та одним із співкерівників українсько-американського командно-штабного навчання Rapid Trident (Швидкий тризуб). Брав участь у бойових діях у зоні АТО на сході України. Від серпня 2021-го обіймає посаду командувача оперативного командування «Захід» Сухопутних військ ЗСУ.
Із початком повномасштабного вторгнення бійці бригад, що входять до складу оперативного командування Захід, брали участь у визволенні від російських окупантів Київщини, а нині воюють на сході України.
Цього року Літвінов отримав орден Богдана Хмельницького III та II ступенів.
* * *
Олег Мікац, командувач ОК «Схід» Сухопутних військ ЗСУ, генерал-майор, 46 років
Олег Мікац — випускник Харківського інституту танкових військ та Національної академії оборони України, він не має радянської військової освіти й ніколи не служив в лавах армії СРСР. На початку військової кар'єри був командиром взводу, а згодом роти 30-ї гвардійської танкової дивізії, а потім — перекладачем у складі українського миротворчого контингенту в Іраку.
Згодом став заступником начальника 169-го навчального центру Сухопутних військ ЗСУ «Десна» та командиром 93-ї окремої механізованої бригади. Остання під командуванням Мікаца в 2014-му брала активну участь у військовому протистоянні російським окупантам в зоні АТО. Зокрема сам він керував обороною Донецького аеропорту.
Згодом Мікац очолив 169-й навчальний центр «Десна» на Чернігівщині, потім обіймав керівні посади в командуванні військ оперативного командування «Захід», оперативно-тактичному угрупованні «Північ», а з серпня 2021-го — оперативного командування «Схід» Сухопутних військ ЗСУ.
Нині його підрозділи ведуть бойові дії та звільняють від російських загарбників окуповані території Харківської, Запорізької, Донецька та Луганської областей.
* * *
Павло Розлач, командир 3-ї батальйонної тактичної групи 80-ї окремої десантно-штурмової бригади Десантно-штурмових військ, підполковник, 34 роки
Корінний чернігівець. Перша освіта - Чернігівський військовий ліцей.
10 років кадровий офіцер Павло Розлач присвятив 95-й окремій аеромобільній бригаді (нині — 95-та окрема десантно-штурмова бригада). У її ж складі навесні 2014-го він відправився на Донбас воювати проти російських загарбників. Брав участь у боях за Торецьк й Авдіївку. У жовтні того ж року в бою під Пісками десантник отримав тяжке поранення. А вже через рік 27-річного Розлача було призначено командиром батальону 95-ої бригади, так він став наймолодшим комбатом десантних військ в новітній історії України.
Звільнившись в запас у 2019, ветеран російсько-української війни став приватним підприємцем і побудував на Житомирщині акваферму, розводив сомів і форель. Втім, через два роки десантник повернувся до армії й відтоді служить командиром 3-ї батальйонної тактичної групи 80-ї окремої десантно-штурмової бригади.
Із перших днів повномасштабної війни він із своїм підрозділом брав участь в обороні Херсонщини та Миколаївщини. Згодом десантники під командуванням Розлача воювали на сході країни, зокрема місяць тримали оборону Сіверська (Донецька обл.), а потім звільняли Харківщину.
Цього року Розлач отримав ордени Богдана Хмельницького II та I ступенів і таким чином став лицарем усіх трьох ступенів цієї нагороди, отримав орден За мужність та Хрест бойових заслуг.
* * *
Віктор Ніколюк, командувач військ ОК «Північ» Сухопутних військ ЗСУ, Почесний громадянин міста Чернігова, генерал-майор, 46 років
З перших днів великої війни частина Київської, Сумської та Чернігівської областей, за безпеку яких відповідає Оперативне командування «Північ» під керівництвом Віктора Ніколюка, опинилися в зоні бойових дій та окупації. Більше місяця знадобилося військовим, щоб разом із побратимами з інших підрозділів звільнити захоплені росіянами українські території, деблокувати саме місто Чернігів.
І хоча зараз тут окупантів немає, втім, з огляду на обстріли та існуючу загрозу повторного наступу з території білорусі, більша частина бригад ОК «Північ» лишаються на бойовому чергуванні. Решта бійців, підпорядкованих Ніколюку, воюють на сході України, зокрема на Бахмутському напрямку.
До того, як очолити ОК «Північ», Ніколюк був командиром розвідроти, танкового батальйону та механізованого полку в 169-му навчальному центрі Сухопутних військ ЗСУ «Десна». Він служив начштабу, а згодом командиром 92-ї окремої механізованої бригади.
Під час бойових дій на Донбасі в 2015 військові 92-ї ОМБр під командуванням тоді ще полковника Ніколюка поблизу Щастя захопили в полон спецпризначенців ГРУ рф. За успішне виконання операції він отримав орден Богдана Хмельницького ІІІ ступеня. Згодом очолив 169-й навчальний центр «Десна», в якому розпочинав свою військову кар'єру. Із 2021 командує військами Оперативного командування «Північ».
У березні 2022-го Ніколюк отримав найвищий ступінь державної відзнаки — звання Герой України та орден Золота Зірка.
* * *
Ігор Танцюра, командувач Сил територіальної оборони Збройних сил України, генерал-майор, 46 років
За свою професійну кар'єру кадровий військовий Ігор Танцюра встиг побувати командиром 1-ї окремої танкової Сіверської бригади, начальником 169-го навчального центру Сухопутних військ ЗСУ «Десна» та взяти участь у підготовці миротворчих контингентів під егідою ООН та Міжнародних сил з підтримки миру в Косово.
Із початком активних бойових дій на Донбасі в 2014-му він організував роботу штабів оперативно-тактичних та оперативних угрупувань. Згодом очолив штаб АТО, а в 2019-му став начальником штабу та першим заступником командувача ООС. Через рік Танцюра обіймав посаду начальника штабу — заступника командувача Сухопутних військ ЗСУ.
Від перших днів повномасштабного російського вторгнення в Україну генерал-майор був у числі тих, хто керував обороною Києва.
У травні 2022-го Танцюра став командувачем наймолодшого роду сил української армії — Сил територіальної оборони ЗСУ, бійці яких залучені до бойових дій на сході й півдні України.
Цього ж року Танцюру нагороджено орденом Богдана Хмельницького III ступеня.
* * *
"Час Чернігівський" знімає окремий проект про обронців Чернігова. Ось кілька відео з ними:
- «Я в ЗСУ 24 роки і ні дня про це не пожалкував», - офіцер ОК «Північ» Михайло
- «Сумно було дивитися на дітей … Вони рано подорослішали», - офіцер ОК «Північ» про дні облоги Чернігова
- «Диверсант вдягнувся бомжем, але його видав золотий ланцюжок», - ізраїльтянин «Шалом» розповів, як захищає Чернігів у лавах тероборони