«У неї не було іншого виходу»: білоруска, яка мешкала у Чернігові, погодилася на депортацію з України

21 СІЧНЯ 2025, 14:47

5294

Ярмоленко Анастасія

Білоруска, що мешкала у Чернігові, погодилася на депортацію з України

Білоруска, що мешкала у Чернігові, погодилася на депортацію з України

Після кількох спроб покинути Україну білоруска сама звернулася до міграційної служби за допомогою у поверненні до білорусі. Про це із посиланням на жінку повідомила білоруська редакція «Радіо Свобода».  

В Україні громадянку білорусі, у якої помер чоловік-українець, визнали порушницею міграційного законодавства та помістили на півроку в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Як стало відомо виданню «Радіо Свобода», білоруска у 2021-му приїхала до Чернігова до чоловіка-українця і на цій підставі щорічно отримувала посвідку на тимчасове проживання в Україні. Жила в місті з чоловіком і свекрухою.

У Чернігові 29 жовтня затримали громадянку білорусі. Перед цим вона звернулася до міграційної служби з проханням продовжити посвідку на тимчасове проживання, у своїй заяві повідомила про смерть чоловіка. В обласному управлінні Державної міграційної служби України вважають, що білоруска втратила підстави для продовження посвідки на проживання, анулювали діючу посвідку, оштрафували її на 3400 гривень і зобов’язали виїхати з України до 26 листопада 2024.

Білоруска двічі намагалася виїхати з України: до Молдови, та до Польщі. Але прикордонники обох країн не пустили її. Причиною відмови став білоруський паспорт, виданий у 2008 і дійсний до 2063. Згідно з правилами Польщі та Молдови, громадянин іноземної держави може в’їхати на їхню територію за паспортом нового зразка, який має 10-річний термін дії.

Як повідомило «Свабоді» джерело, близьке до жінки, білоруска зрештою повернулася до Чернігова і добровільно погодилася на депортацію з України до білорусі, де проживає її дочка.

"У неї просто не було іншого виходу", - сказало джерело.

Білоруска сама звернулася до міграційної служби за допомогою у виїзді до білорусі. У результаті 29 жовтня її затримали, а 31 жовтня на підставі рішення суду помістили до 29 квітня 2025 в ізолятор тимчасового утримання іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, для подальшого примусового видворення.

Як стало відомо «Свободі», громадянка білорусі погодилася з рішенням суду та відмовилася його оскаржувати.

Що відомо про пункти тимчасового проживання іноземців?

В Україні створені та діють три пункти тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, для нелегальних мігрантів – у Миколаївській, Чернігівській та Волинській областях. 

На Чернігівщині - це пункт у селі Розсудів Ріпкинської громади. За даними комунікаційної платформи Monitor.info, учасники моніторингової групи у 2018 востаннє ознайомились з умовами перебування у пункті. 

Висновки невтішні: візит засвідчив антисанітарні умови тримання людей в кімнатах для проживання. А саме, в житлових кімнатах декількох секторів мала місце задуха і сморід, на стінах грибок. Під час відвідування локалізованого ізолятору ПТПІ виявлено грубі порушення права на приватність. Зокрема: через прозорі двері видно приміщення для прийняття душу, в кожній камері встановлені камери відеоспостереження, а в одній з них навіть над туалетною зоною. Також вилучалися телефони. 

Пункт введений в експлуатацію у 2008. Розрахований на загальну місткість 208 осіб. 

Режим тримання громадян у таких установах аналогічний режиму в установах виконання покарань.

Громадяни можуть вільно пересуватися лише територією пункту пропуску, носити власний одяг, писати листи, отримувати посилки, а також зустрічатися з правозахисниками, юристами та дипломатами установ своєї країни.

Затримані громадяни можуть оскаржити рішення про примусове видворення (реадмісію) в суді.

Після початку повномасштабного російського військового вторгнення в Україну, яке відбулося в тому числі з території білорусі, Уряд ухвалив рішення про закриття всіх пунктів пропуску на українсько-білоруському кордоні, інформує білоруська редакція «Радіо Свобода». Через Чернігівський кордон максимум відбуваються обміни військовополоненими. 

Працює лише один пункт пропуску у Волинській області – ним користуються громадяни України, які повертаються з незаконної депортації з росії, щоб пішки перетнути кордон.

Однак, установа в Розсудові функціонує. Для пункту офіційно через Prozorro закупаються послуги з розподілу природного газу, перевірки техстану засобів електрозахисту, телефонії місцевого та міжміського звʼязку тощо. Також закупаються продукти, пальне. 

Білоруські дипломати покинули Україну в березні 2022 року.

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Гале замість Московки: Кабмін перейменував кілька обʼєктів на Чернігівщині

21 СІЧНЯ 2025, 21:21

Фото

У Чернігівській політехніці відзначили найкращих працівників. Кого нагородили?

21 СІЧНЯ 2025, 17:11

Через фейковий сайт банку мешканка Чернігівщини втратила 218 тисяч гривень

21 СІЧНЯ 2025, 16:45

Обладнання для кафе та подрібнювач для гілок: підприємці з прикордоння отримали гранти

21 СІЧНЯ 2025, 16:11

«У неї не було іншого виходу»: білоруска, яка мешкала у Чернігові, погодилася на депортацію з України

21 СІЧНЯ 2025, 14:47

Корінь лопуха: природна аптека для вашого організму

21 СІЧНЯ 2025, 13:44

Селищна рада закупила засоби боротьби з гризунами - роздають людям

21 СІЧНЯ 2025, 13:15

ТОП-переглядів