Про роботу трохи розповів Віталій Дейнега, у минулому він очолював знаменитий фонд «Повернись живим», а нині організатор української частини фесту. Віталій і цьогоріч став частиною творчої команди, тож розповів про концепт української скульптури.
I’m Fine (Я в порядку) – так називається українська робота цього року на американському Burning Man. Якщо дивитись на неї здалеку – це просто красиві і яскраві, майже іграшкові, букви. Але коли підходиш до них ближче – бачиш, що обшито їх елементами поверхонь, які пошкодили російські ракети, снаряди та кулі.
Автор ідеї - художник Олексій Сай. До речі, до цьогорічної команди приєднався і ексочільник НАЗК Олександр Новіков.
«Люди стоять і дивляться. Іноді дуже довго. Сміливіші торкаються гострих країв. Багато хто плаче. Здається, наша ідея спрацювала і її почують тут десятки тисяч людей. Наша абсолютно неадекватна життєва ситуація стала для нас нормою, ми навчились бути сильними і святкувати життя навіть за цих обставин. Ми все менше реагуємо на ракети і смерть, горе і надзусилля, які доводиться докладати, щоби просто не зʼїхати з глузду від страхів війни і від почуття провини за те, що робиш недостатньо. Ми правда «в нормі», просто наша норма страшніша за нічні жахіття. Але ми живемо, боремося і навіть намагаємось іноді радіти. Ми «в порядку». Ми навіть готові щиро запитати у світу «а як справи у вас?», - написав Дейнега.
Віталій Дейнега
Олександр Новіков
Інсталяція складається з різних елементів. Найбільше серед них розстріляних і порваних уламками знаків «пішохідний перехід». Їх всього 12. Це про людей, вбитих росіянами на початку війни просто за те, що вони переходили дорогу чи їхали на велосипеді у справах. Є два знаки «обережно діти». Один з них було знято біля повністю зруйнованої росіянами школи в Херсонській області.
«Коли я розказую глядачам про неї, то кожен раз показую фото залишків школи. Є шматок торгівельного центру. Одного з найкращих в Херсоні. В якому був Мак і купа різних магазинів. Його розвалили з танків у перші ж дні повномасштабної війни», - розповідає Віталій.
Частиною інсталяції стали і великі дорожні знаки з назвами населених пунктів: від Великої Криниці до Херсона, Чернігова та Харкова. Кожен з цих експонатів практично музейний.
Бо, наприклад, в Херсоні було всього три настільки великих знаки.
Зауважимо, що частина Чернігова, себто, вказівник, мабуть, вперше в історії презентувала наше місто на культовому заході.
Крім того у скульптурі є хвіртки і шматки парканів. Наприклад, великі і важкі залізні ворота з Макарова (Київщина), які вирвало і зімʼяло вибуховою хвилею. Вони про звичайних людей, вина яких була лише в тому, що вони вирощували огірки та картоплю, жили в Україні. І були вбиті суто через це.
Також є шматки сонячних панелей та трансформаторів, які показують, що росіяни не тільки вбивають людей, а ще чинять екоцид, знищуючи зелену і не тільки енергетику. Є шматки спортивних і дитячих майданчиків з тих частини Херсонської області, де цивільні уже або вбиті, або поїхали. Є хвіртка від двору, знищеного до рівня грунту, будинку.
«Один американець сказав, що в нашій інсталяції стільки горя і смерті, що це важко витримати і заплакав. Інший сказав, що в ній багато сили, бо якби ми були жертвами, а не воїнами – ми б її сюди не привезли.
Ми розказуємо про те, як пишем друзям, на будинки яких впали уламки збитої балістики:
- Як ти?
- Я нормально. Нас з мамою залатали в лікарні. Але все ок. Вікна обіцяють заклеїти плівкою. Дякую, що запитав.
- Цю зиму ми можемо зустріти без світла, тепла і води в частині осель. Але ми нормально
- Вибухи в моєму місті але прилетіло в інші будинки. Я в нормі
- Я тільки з похорону друга, але я в нормі. Дякую що дочекались на роботі», - зауважив Дейнега.
Це нова норма України. Норма, якої українці не хотіли і не заслуговували. Але в якій продовжують боротись і святкувати життя.
Попри шквальний пустельний вітер, 10 тонн металу і 40 геошурупів команда впоралась всього за 3 дні будівництва.
«Burning Man» (укр - Палаюча людина) — щорічна восьмиденна подія незалежного мистецтва, що відбувається в США, штат Невада, в пустелі Блек-Рок. Початок припадає на першу хвилину останнього понеділка серпня. Останній день відбувається на День Праці, офіційне свято, що відзначається в США в перший понеділок вересня, вихідний день для більшості організацій. Кульмінація відбувається в суботу після заходу сонця, коли спалюють величезну дерев'яну статую людини. Щороку встановлюється нова тема події.
"Час Чернігівський" писав про таке: