Навесні 2022-го в Куликівській громаді, що на Чернігівщині зняли всі вказівники. Зробили це аби ускладнити просування ворогу. Однак у громаді подумали і вирішили замінити старі вказівники на нові - з переробленого пластику.
Над цим мудрує команда старшокласників Куликівського ліцею - в рамках освітньої програми «План.Дій».
Майже рік підлітки працювали над ідеєю - спочатку збирали пластикові кришечки, потім опановували фрезер, зрештою, вигадували дизайн.
Тепер от у Куликівці з’являться нові вуличні вказівники.
Минулого літа учні встановили саморобні бокси, щоб зібрати матеріал для майбутніх вказівників — пластикові кришечки. Закликали місцевих долучатися до ініціативи: у школі, в магазинах, на дитячих майданчиках, у парках. За кілька місяців зібрали 24 кілограми. Ще шість — передала команда ліцею з Вінниччини, повідомляв у лютому Інженерний тиждень.
Виявилося, багато кришечок брудні. Щоб відчистити їх, води й зусиль дітей потрібно аж занадто. А це теж цінні ресурси, не лише пластик. Вирішили виготовляти вказівники з товстіших пластин (5 мм замість 2-3 мм). Подрібнені брудні кришечки засипати в нижній шар пластини, а чисті — у верхній.
Найбільше зібрали синіх та зелених, приблизно по 30%. У дизайні табличок вони основні. Інші кольори кришечок також використали для нижнього шару пластин.
Підлітки хотіли робити таблички з двох пластин. Однієї — суцільної, а в іншій — фрезером вирізати літери для назв вулиць та номери будинків. Але чим товщі пластини, тим гірша читабельність. Нова ж навігація має бути зрозумілою жителям Куликівки.
Як бути? Вигадали. В основній пластині вирізали літери, не доходячи до низу на 1 мм. З іншої, білої пластини, виготовили необхідні літери і цифри та закріпили їх у заглибленнях таблички за допомогою акрилового клею.
Послуги з подрібнення кришечок та формування пластин команда замовляє в партнерів. Але активно працювали із фрезером у школі.
Один з ініціаторів проєкту - Антон Сало - повідомив: партія вказівників таки готова.
"Ми подолали ще одну, мабуть найважливішу, сходинку нашого проєкту. Методом проб і помилок, надзвичайних зусиль, економії часу і матеріалів ми працювали на результат.
Розриваючись між іншими проєктами, уроками в дві зміни, підтягуючи семестрові оцінки, маневруючи між тривогами та відключенням електроенергії, ми рухалися до мети. Дякую команді та вчителям, які попри канікули та відпустки завжди відгукувалися на допомогу. Вказівники зроблені! Найцікавіше попереду)))…"
Голова громади Юлія Постернак написала слова підтримки школярам.
«Талановиті, завзяті, енергійні, працьовиті молоді українці! Безмежно захоплююсь Вами!».
Першу табличку з адресою причепили на будівлю ліцею ще у березні. На черзі встановлення решти.
"Час Чернігівський" писав про таке: