Прес-реліз
У Новошляхівському закладі загальної середньої освіти Кіптівської громади на Чернігівщині завершився капітальний ремонт протирадіаційного укриття, передбаченого ще під час будівництва школи у 1989 році.
“Сховище у Новошляхівській школі було запилене, не мало вентиляції та інших умов для перебування дітей,” - згадує Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОДА.
Хоча незначний косметичний ремонт та облаштування туалетних кабін були проведені коштом громади ще у 2022 році, стало очевидно, що для безпечного та комфортного перебування учнів та персоналу необхідні більш масштабні роботи.
Другий етап реконструкції взяв на себе KSE Foundation Київської школи економіки в рамках свого проєкту «ЗАХИСТОК: Безпечна освіта». Школа в селі Новий Шлях потрапила до переліку закладів, яким було надано фінансову підтримку.
Кошти на реалізацію проєкту надійшли завдяки фінансовому внеску компанії «Укрпошта» та підтримці громадян, які придбали благодійні поштові марки з графіті відомого художника Бенксі.
Директорка школи Зоя Глузд відзначила важливість цієї допомоги, адже заклад за багатьма критеріями не підходив під інші гуманітарні програми, які першочергово орієнтувалися на громади, що перебували в окупації. Проте, у випадку з KSE Foundation, все склалося вдало, і вже в лютому 2024 року оновлене укриття було готове до експлуатації.
Загалом, завдяки підтримці «Укрпошти» було відремонтовано 445 квадратних метрів укриття. В приміщенні встановлено нові світильники та змонтовано сучасну систему вентиляції. Подбали і про безпеку, встановивши протипожежні вхідні двері та замінивши міжкімнатні. Оновлено санвузли з заміною сантехніки, зроблено стяжку та нове покриття підлоги, проведено ремонт стін і стелі з фарбуванням усіх поверхонь, а також забезпечено аварійне освітлення. Додатково, за рахунок благодійної допомоги, для укриття було закуплено необхідні меблі.
“Діти у захваті від організованого простору в укритті. Їм подобаються естетичне оформлення, нова підлога і яскраве освітлення. Тепер у сховищі немає пилу. У приміщення надходить свіже повітря, а туалетні кімнати відповідають усім санітарним вимогам”, – розповіла Зоя Глузд, директорка Новошляхівської школи.
Експерти громадської організації «Жінки в Україні» в рамках проєкту «Моніторинг відбудови в громадах Київської та Чернігівської областей у сфері освіти» завітали в гості до Новошляхівського закладу загальної середньої освіти. Під час візиту вони поспілкувалися з працівниками закладу та ознайомилися з результатами капітального ремонту протирадіаційного укриття. Особливу увагу було приділено питанням енергоефективності та безбар’єрності.
Щодо безбар’єрності, експерти зазначили, що потрапити до укриття маломобільним групам населення буде складно через відсутність підйомника чи інших спеціальних пристосувань. Проте всередині приміщення перешкоди у вигляді порогів відсутні.
Щодо енергоефективності, школа обладнана індивідуальною системою опалення з температурними датчиками в приміщеннях та власною газовою котельнею. Також заклад забезпечений двома генераторами потужністю 7 кВт та 32 кВт, що є важливим для безперебійного функціонування в умовах можливих відключень електроенергії.
Важливою є і соціальна функція оновленого укриття, адже воно призначене не лише для учнів та персоналу Новошляхівської школи, де навчаються 110 дітей з п’яти навколишніх сіл. За потреби, сховищем зможуть скористатися також 18 вихованців сусіднього дитячого садка, що робить його важливим об'єктом цивільного захисту для всієї громади.