У Чорнобильській зоні відчуження горять ліси: чи є загроза Чернігівщині?

24 БЕРЕЗНЯ 2022, 17:46

2324

У Чорнобильській зоні відчуження горять ліси: чи є загроза Чернігівщині?

Карта лісових пожеж Чорнобильської зони відчуження, 22-23 березня

Ще в перші дні вторгнення в Україну російські війська захопили північ Київської області. Українська влада повністю втратила контроль над територією Чорнобильської зони відчуження. Це створює значні ризики, пов’язані з радіаційним забрудненням.

Згідно з даними European Forest Fire Information System, наразі відбуваються масштабні пожежі у західній частині Чорнобильської зони (на карті вище). 

Провідна проблема: ліси заходу Чорнобильської зони відчуження – одні з найбільш радіаційно забруднених. Ліси біля Народичів та Радчі хоча й не входять до зони відчуження, однак також мають значний рівень радіаційного забруднення (так званий Західний радіаційний слід). Пожежі в таких лісах призводять до вивільнення в атмосферу радіонуклідів, які можуть переноситися вітром на значні відстані. Загроза актуальна не тільки для України, але й для Білорусі та навіть для всієї Європи.

Ліси горять саме на окупованих Росією територіях. Наразі – і так буде ще протягом тривалого часу – російські окупанти не мають ні техніки, ні людських ресурсів для гасіння масштабних пожеж. 

Чи є загроза Чернігівщині?

За коментарем* звернулись до Сергія Жука, начальника Державної екологічної інспекції у Чернігівській області:

- Так, у зоні відчуження є осередки горіння, пожежників туди допустили, вони працюють, успішно локалізують вогонь. Тож, масового такого горіння нині немає, сховищам, де зберігається відпрацьоване ядерне паливо, це не загрожує. Вогонь далеко від них, він туди не дістанеться.

Ясно, що ризики є завжди, в тому числі й для здоров’я людей, але на сьогодні ядерно-хімічної загрози немає. Фон поки що у межах допустимої норми. Такого загрозливого становища, як у 2020-му, нині немає.

*коментар надано 24 березня ц.р.

Який найбільш негативний прогноз?

За даними Української природоохоронної групи, якщо ситуація погіршиться, то пожежі можуть охопити десятки тисяч гектарів.

Подібні пожежі можуть повністю знищити не тільки численні села та міста півночі Київщини та Житомирщини, але й стратегічні ядерні об’єкти на території самої Чорнобильської зони. Наприклад, сховища відпрацьованого ядерного палива, сховища ядерних відходів тощо. Пожежі в межах таких об’єктів можуть призвести до безпрецедентних викидів радіонуклідів в навколишнє середовище. 

Єдине вирішення проблеми – це негайна деокупація російськими військами території. Це дозволить ефективно локалізувати та ліквідувати пожежі в радіоактивно-забруднених лісах. Робити це потрібно швидко. Якщо лісові пожежі у Чорнобилі досягнуть певної критичної площі – загасити їх стане майже неможливо. Наслідки відчує увесь світ.

Схожі новини

Відключення електроенергії на 22 листопада по Чернігівщині: чого чекати?

22 ЛИСТОПАДА 2024, 01:54

Вiдео

Секретар Чернігівської міської ради знову не зміг зібрати депутатів на сесію

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:53

Відстоював Батьківщину з 2014-го: рідні просять за петицію щодо присвоєння звання Героя України (посмертно)

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:41

Валентина Драгунова приїхала на похорон батька. І залишилась

21 ЛИСТОПАДА 2024, 18:55

Півтори години детонації: наслідки ракетного удару ЗСУ по Брянщині

21 ЛИСТОПАДА 2024, 17:27

Фото

Сучасні системи відеоспостереження за лісами показали... дітям

21 ЛИСТОПАДА 2024, 16:15

Сказ виявили у лося на території Чернігівського району

21 ЛИСТОПАДА 2024, 15:48

ТОП-переглядів