У Чернігові суд заочно взяв під варту громадянина білорусі Юрія Політику, якого три роки тому обміняли на українського журналіста, а місяць тому його оголосили в міжнародний розшук за ігнорування судових засідань, повідомляє білоруська редакція «Радіо Свобода».
Білорус, якого 4 жовтня 2019 обміняли на засудженого в білорусі журналіста та власкора «Українського радіо» Павла Шаройка, більше трьох років не з'являвся на судові засідання, де мали розглядати його справу. Спочатку він пояснював неможливість приїзду в Україну обмеженнями через пандемію коронавірусу, потім військовими діями в Україні та відсутністю транспортного сполучення між Україною та білоруссю.
Однією з умов обміну в 2019 була його обов'язкова участь у судових засіданнях, оскільки на той момент Павло Шаройко вже отримав термін в білорусі.
Нещодавно стало відомо, що його адвокат Тарас Герелюк, який захищав білоруса за комерційним контрактом і контактував з білоруськими дипломатами в Києві, виїхав з України після російського вторгнення і повністю відмовився від адвокатської діяльності. Зараз він займається харчовим бізнесом у Великій Британії.
Другий адвокат, призначений Юрію Політиці на безоплатній основі, Валентина Роговець після початку війни також виїхала до однієї з європейських країн і повідомила суду, що не підтримує зв'язку з білорусом, обвинуваченим у шпигунстві.
Суд призначив «білоруському шпигуну» нового адвоката, який погодився з оголошенням Юрія Політики в міжнародний розшук «з урахуванням матеріалів кримінальної справи та згідно із законом».
Що передувало
Громадянина білорусі Юрія Політику затримали за підозрою в шпигунстві в червні 2017 на пункті перетину "Нові Яриловичі". Він пробув у СІЗО Чернігова до жовтня 2019, коли його обміняли на українського журналіста Павла Шаройка, затриманого в білорусі за аналогічним звинуваченням і засудженого до 8 років позбавлення волі.
Під час затримання в телефоні Юрія Політики виявили зашифрований файл із картою розташування військових частин у зоні проведення АТО на Донбасі та планом наступальної операції «Шторм». За півроку до арешту українські спецслужби відстежували всі контакти та пересування Політики в Чернігові.
Після обміну справу проти нього не закрили, а на 2022 призначили кілька засідань, на яких планували продовжити справу. Судові засідання не відбулися ані в 2022, ані в 2023 роках, оскільки Юрій на них не з'явився.
Білорусу інкримінують ч.1 ст.114 Кримінального кодексу України (шпигунство). Ці дії караються позбавленням волі на строк від 10 до 15 років з конфіскацією або без такої.
"Час Чернігівський" писав про шпигунів: