Постамент не перебував на балансі жодної установи і не мав жодного статусу та історичної цінності, повідомили у Департаменті культури і туризму, національностей та релігії Чернігівської ОДА.
Втім, у відомстві переконують - порожньої тумби на місці памʼятника не буде, хоч як від цієї теми і дистанціювалася міська влада. Кажуть, тут буде меморіал загиблим на війні бійцям.
Іван Ващенко, заступник голови ОВА, коментує:
«У Чернігові поки немає конкретного місця, де можна було б віддати шану нашим полеглим воїнам. Тема чутлива й надважлива. Це компетенція міської влади. Одначе питання тривалий час не вирішувалося, тому ініціативу на себе взяла ОВА.
Різне бачення, але разом із МВА, родинами загиблих, ветеранами громадськістю, науковцями і міською радою ми напрацювали конкретне рішення.
Обрали сакральне місце – Катерининську церкву. У планах – розмістити там стенд зі світлинами усіх загиблих військових. Для мене важливо, що це рішення підтримали сім’ї загиблих.
Тож на місці пам’ятника Борцям за волю України з’явиться Меморіальний знак загиблим у російсько-українській війні, який врешті-решт має стати єдиним місцем памʼяті», - розповів заступник голови ОДА Іван Ващенко.
Іван Ващенко
Як відреагували чернігівці на демонтаж скульптури у Дитинці?
Людмила Рай, матір полеглого захисника Станіслава Рая, переконана: вшановувати памʼять тих, хто поклав життя за Батьківщину варто не після перемоги, а вже зараз. Це потрібно і родинам, і суспільству:
- Ви розумієте, та скульптура - яка була біля Катерининки, то всі розуміють, що вона не відповідала суті визвольної боротьби за свободу та волю України. Але іншої в нас не було, та й тієї ми довго добивалися. Для багатьох родин, хто втратив в у цій війні рідних - важливо мати місце, куди можна просто прийти, як до своєї дитини. Адже у багатьох з нас не склалося так, що рідні поховані поруч. Моя дитина, мій син, хоч і прикордонник і з Чернігова, проте похований на Сумщині у 13 км від ворожого кордону. Там постійні обстріли, КАБи, дрони. Навряд чи колись я зможу приїхати до нього, тож, для мене потрібно мати меморіал, який би вшановував памʼять наших захисників, щоб були фото, імена, дати. Як данина пошани. А там, вже колись, потім буде і гідний комплекс, який би брав за душу і ти б біля нього відчував би не лише смуток, а й гордість за свою дитину і країну.
Загалом, чернігівці у соцмережах схвально ставляться до ініціативи замінити скульптуру біля Катерининки, яку багато хто вважає невдалим вибором в якості монументу вшанування, на сучасний меморіальний знак.
Андрій Терещенко, митець, культурний та громадський діяч:
- Це був дійсно невдалий зовні пам'ятник.
І таких у нас достатньо. Свого часу їх ставили, аби "відмити гроші", або не було фантазії у можновладців.
Аналогічно кринжовий пам'ятник стоїть і над шляхом біля цієї ж церкви. Або сумновідомий "пам'ятник презервативу" у Седневі. Там вже на відкритті з нього ржали). Але гроші було вкладено…
Тарас Степанушко:
- Супер, прибрали це непорозуміння. Якщо хтось наклав купу в історичному центрі Чернігова та назвав її пам'ятником ЗА ВОЛЮ ТА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ, то це не робить цей шматок лайна якоюсь реліквією.
Ярослав Волерт:
- Імовірно, на місці пам'ятника встановлять інформаційний кіоск (табло) з інформацією про загиблих чернігівців…
Сергій Іванець:
- Може щось нормальне поставлять .. бо то була ганьба, а не памʼятник …
Сергій Соломаха, громадський та політичний діяч:
- Це повинні зробити ті, хто здійснив вже давно назрілий демонтаж напівзруйнованої тимчасової споруди, встановленої нашвидкоруч у 2009 р , і планує щось інше. У Чернігові купа влад, але усі мовчать.
"Час Чернігівський" проводив опитування в телеграм стосовно демонтажу памʼятника. Більшість містян підтримують ідею, що тут має бути меморіал загиблим на російсько-українській війні бійцям.
Авторка: Євгенія Замковська
"Час Чернігівський" писав про таке: Чому досі не демонтували пам’ятник комуністу Попудренку в Чернігові