Найперше, тому, що пориви у мережах тепер лагодитимуть швидше. І при якісному світлі.
Наприкінці 2022 канадські партнери передали українцям 50 генераторних освітлювальних веж, призначених для проведення ремонтних робіт на енергетичних об’єктах у темну пору доби. Дві із них - і до Чернігова. Зокрема, у АТ «Чернігівобленерго» першими їх випробували енергетики міських електромереж.
Мобільні освітлювальні вежі дозволяють організувати додаткове освітлення практично на будь-якому об’єкті. Їх великі плюси – мобільність (конструкція освітлювальних веж дозволяє легко переміщати їх по території об’єкта і навіть між об’єктами) та компактність (встановити освітлювальну вежу може навіть одна людина, причому в найкоротші терміни і без складного спеціалізованого обладнання).
"Найперше ми випробували їх під час ремонту кабельних електромереж, однак використовувати ці пристрої можна і під час відновлення повітряних ліній для освітлення локальних робочих місць – кожна вежа піднімається на висоту до 9 метрів і має по чотири LED-прожектори потужністю 300 Вт, які можна вмикати всі одразу або ж частково", - кажуть енергетики.
Це обладнання працює на дизельному генераторі потужністю 10 кВА (8 кВт), до якого за потреби можна підключити ще й електроінструмент, – пояснює директор Чернігівських МЕМ Олександр Короп.
– Проводити роботи у темну пори доби нам доводиться доволі часто, хоч її організація і викликає чимало труднощів. У першу чергу це, звісно ж, труднощі з освітленням. Зазвичай, нам доводилось організовувати його за допомогою переносних ліхтарів та світла фар спецтехніки. Тепер же працювати у нічний час стане набагато легше.
На жаль, робота енергетика - цілодобова. Надто зараз, коли росіяни найбільше вражають саме енергетичні об‘єкти.
Чернігівцям досі доводиться ліквідовувати пошкодження в мережах, спричинені обстрілами окупантів ще у лютому-квітні 2022-го. До цього додаються аварійні відключення, що стаються внаслідок несприятливих погодних умов, умисні або неумисні пошкодження мереж сторонніми особами тощо.
«Однак ми готові до будь-яких викликів – удень і вночі, у будні і вихідні, у мирний і воєнний час. Основна задача працівників енергетичних підприємств – нести світло, і її ми виконаємо не зважаючи ні на що», - зауважили на підприємстві.
Нині в Україні і на Чернігівщині зокрема спостерігається значний дефіцит електроенергії: і навіть вищий, ніж у четвер 19 січня. Водночас зросло виробництво електроенергії через вихід з ремонту одного з блоків ТЕЦ, невеликого зростання генерації на інших ТЕЦ та ГЕС, а також відновлювальної енергетики. Дефіцит потужності знизився, але все ще суттєвий. У вечірній пік генерація може покрити трохи більше ніж ¾ прогнозованого споживання.
В компанії «Укренерго» інформують, що після кожної атаки росіян по енергетичній інфраструктурі відновлення потужностей стає все складнішим та триває довше.
Нагадуємо, енергосистема України вже пережила 12 ракетних атак ворога та 14 ударів БПЛА по енергооб’єктах. Крім цього, понад 10 ГВт основних встановлених потужностей наразі недоступні українській енергосистемі і знаходяться під контролем ворога. Це найбільша в Україні та Європі Запорізька АЕС, Запорізька ТЕС, Луганська ТЕС, Вуглегірська ТЕС, Каховська ГЕС. На тимчасово окупованих територіях півдня також знаходиться і більшість вітрових та сонячних електростанцій. Окрім АЕС, решта електростанцій – це ключові регулюючі потужності. Саме вони забезпечують покриття споживання у пікові ранкові та вечірні години, де наразі найбільший дефіцит.
"Час Чернігівський" писав про проблеми із електроенергією в регіоні:
- Запрошують до "пунктів незламності": влада нагадує де можна зарядити телефони та зігрітись на випадок блекауту
- На Чернігівщині у блекаут хірург оперував із налобним ліхтариком: «Апендикс лопнув у мене на руці. Встигли витягти»
- На випадок блекауту: куди телефонувати, якщо не працюють лінії екстрених служб