Стовбур почорнів — обприскувати пізно

07 ЛИПНЯ 2024, 17:12

5505

Стовбур почорнів — обприскувати пізно

Стовбур почорнів — обприскувати пізно

Лили дощі, отже, на городах лютувала фітофтора. Грибкове захворювання, котрому сприяє волога. Розвиваючись, знищує помідори. Листки, стебла і, зрештою, плоди.

Як починається хвороба? Нижні листочки буріють, темніють, гниють. Або ж сохнуть, якщо погода міняється на суху. Буріє і аж чорніє стовбур, гангрена піднімається вище, вище. Грибок уражає верхні листки і самі плоди. Причому, якщо навіть зелені помідори зірвати, щоб дозрівали на підвіконні, вони все одно покриються плямами та гнистимуть. Бо вже заражені.

— Якщо ніжка рослини почорніла і стовбур почорнів, обприскувати пізно, —  каже Валентина ВЛАСЕНКО, агрономиня-плодоовочівниця із міста Семенівка. Освіту здобувала в Сокиринцях, коли там був технікум.

У Семенівці, прикордонному місті північної Чернігівщини, люди, як і раніше, вирощують овочі, городину.

У Валентини Василівни вже й свої огірочки є. Висаджувала з розсади. 20 сортів картоплі розвивається. Є такий, що не        цвіте. Підростають стебла томатів. Стовбури міцні, товстенькі. Посадила 200 штук на півтори сотки.

— Обприскувала спочатку «Помідор­чиком», тоді «Цілителем», — називає засоби, що продають в агроаптеках. = Спочатку беру «Помідорчик», — продовжує. — Це фунгіцид (проти грибка) з добривом. Від фітофтори, макроспоріозу, чорної плямистості. А добрива — щоб більше росло. Якщо рослина міцніша, то вона стійкіша до хвороб. Як і людина.

Як обприскує Валентина Василівна? Вручну.

Бере півторалітрову пляшку (болсанку), прикручує механічний розпилювач. Натискає — і по рослині. Є обприскувач з невеличкою помпою. Його використовує, зазвичай, коли помідорів більше. Садила раніше й 400 стебел.   

Днів через 10-14 після «Помідорчика», — повертаємося до засобів від фітофтори, — бере «Цілитель». Це теж фунгіцид. Для томатів, огірків, цибулі, картоплі. Розводить, як і «Помідорчик»,  у воді. Дозування вказані на упаковці. І пирскає.

— Ще  йодом з сироваткою думаю обробити, — каже овочівниця. — Літр чи півтора сироватки на відро води і 5-7 крапель йоду з аптеки. Йод проти інфекції, а сироватка кислотність дає, теж проти зарази. Головне, треба підгадати, щоб не було дощу хоча б три години, —  наголошує. — Бо навіть невеликий дощ усе змиє.

У кінці сезону дозрівання, коли помідори червоніють, Валентина Власенко обробляє томати «Квадрисом». Це теж фунгіцид нової розробки. Обробив — і через п’ять днів можна зривати. Так пишуть в інструкції.

Система обприскування застосовується, коли, звісно, помідори посаджені. Щоб не було агресивного зараження фітофторою, треба хороша  відстань між стеблами. Щоб гуляв вітерець. Щоб листочки не прилипали один до одного.

— Високі помідори саджаю — 70 сантиметрів стебло від стебла, — ділиться співрозмовниця. — Низенькі — 50-60. Не буде дотримана відстань, обробляй-не обробляй, перезаражаються.  І це не залежить від сортів.

Перед тим, як посадити томати, землю треба удобрити. Це теж сприятиме міцності, імунітету рослини.

— Купувала підкормку для кореневищ, — згадує Валентина Василівна. — А після того можна настоєм гною коров’ячого  полити. Майже повну бочечку його накладаю і заливаю водою. Кропиву можна вкинути або  іншу траву. І нехай бродить тиждень. На відро води — літр такої поживної рідини. Якщо ж курячий послід беремо й настоюємо, то пів літра рідини на відро води. Поливаю навколо стовбура.

Якщо пасинкувати помідори (обривати листя знизу), буде більша врожайність. Крупніші будуть плоди. Не пасинкувати — піде сила в листя.

Минулі роки Валентина Власенко садила низенькі помідори перевірених сортів: «Санька», «Ляна», «Кібіц». «Де барао» ростуть до трьох метрів у висоту. Та господиня навіть до двох метрів старається не допускати, уже в серпні  починає прищипувати верхівки, бо не встигають дозрівати. Верхівку зріже, плоди тоді крупні й дозрівають швидше. Дрібнота не зав’язується.

Старі сорти жінка знає напам’ять.

— Насіяла нових для душі, — усміхається.

Посадила помідорне дерево. І таке придумали селекціонери.

— Цифомандру, як ще називають цей диво-томат, перший рік посадила, — розказує. —  Два метри росте. Небажано пасинкувати. «Спрут F1» посадила. Теж помідор-дерево, багаторічна рослина. Занесу на зиму в хату. Парнички в нас є, але теплиць немає, то багаторічним воно не буде.  1000 помідорів на кущу, кажуть, можна зібрати.

Якщо не почне плодоносити взимку, —  міркує, — а буде пропадати, можна обірвати пасинки й у водичку поставити. І садити весною по-новому. Приймаються дуже добре.

Кажуть, є сорти томатів, що плоди трикілограмові ростуть. Мріє замовити. Нові сорти переважно шукає в інтернеті.

Помідорами займається років 40. Особливо, як років 20 тому своя хата з’явилася.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО

"Час Чернігівський" писав про таке: Чим обробляти дерево якщо брунька вже зелена

Схожі новини

Вперше за багато років грибний сезон на Чернігівщині не почався

05 ЖОВТНЯ 2024, 20:19

Пряма мова

НАШІ ЛЮДИ. Військовий: «Добровільно мобілізуватися складно, треба готоватись до купи бюрократії»

05 ЖОВТНЯ 2024, 17:38

На Чернігівщині поросята подешевшали

05 ЖОВТНЯ 2024, 15:50

Пряма мова

Починають ремонт будинку суду в Чернігові: чи встигнуть до зими?

05 ЖОВТНЯ 2024, 12:41

Снайпер поцілив у голову: чоловік заново учився сидіти, ходити й говорити

05 ЖОВТНЯ 2024, 11:38

У трьох районах Чернігова проблеми із водою: надовго

05 ЖОВТНЯ 2024, 10:49

Вiдео

Чернігівський сапер ДСНС вдруге в житті врятував людину, що тонула у річці

05 ЖОВТНЯ 2024, 10:14

ТОП-переглядів