Лили дощі, отже, на городах лютувала фітофтора. Грибкове захворювання, котрому сприяє волога. Розвиваючись, знищує помідори. Листки, стебла і, зрештою, плоди.
Як починається хвороба? Нижні листочки буріють, темніють, гниють. Або ж сохнуть, якщо погода міняється на суху. Буріє і аж чорніє стовбур, гангрена піднімається вище, вище. Грибок уражає верхні листки і самі плоди. Причому, якщо навіть зелені помідори зірвати, щоб дозрівали на підвіконні, вони все одно покриються плямами та гнистимуть. Бо вже заражені.
— Якщо ніжка рослини почорніла і стовбур почорнів, обприскувати пізно, — каже Валентина ВЛАСЕНКО, агрономиня-плодоовочівниця із міста Семенівка. Освіту здобувала в Сокиринцях, коли там був технікум.
У Семенівці, прикордонному місті північної Чернігівщини, люди, як і раніше, вирощують овочі, городину.
У Валентини Василівни вже й свої огірочки є. Висаджувала з розсади. 20 сортів картоплі розвивається. Є такий, що не цвіте. Підростають стебла томатів. Стовбури міцні, товстенькі. Посадила 200 штук на півтори сотки.
— Обприскувала спочатку «Помідорчиком», тоді «Цілителем», — називає засоби, що продають в агроаптеках. = Спочатку беру «Помідорчик», — продовжує. — Це фунгіцид (проти грибка) з добривом. Від фітофтори, макроспоріозу, чорної плямистості. А добрива — щоб більше росло. Якщо рослина міцніша, то вона стійкіша до хвороб. Як і людина.
Як обприскує Валентина Василівна? Вручну.
Бере півторалітрову пляшку (болсанку), прикручує механічний розпилювач. Натискає — і по рослині. Є обприскувач з невеличкою помпою. Його використовує, зазвичай, коли помідорів більше. Садила раніше й 400 стебел.
Днів через 10-14 після «Помідорчика», — повертаємося до засобів від фітофтори, — бере «Цілитель». Це теж фунгіцид. Для томатів, огірків, цибулі, картоплі. Розводить, як і «Помідорчик», у воді. Дозування вказані на упаковці. І пирскає.
— Ще йодом з сироваткою думаю обробити, — каже овочівниця. — Літр чи півтора сироватки на відро води і 5-7 крапель йоду з аптеки. Йод проти інфекції, а сироватка кислотність дає, теж проти зарази. Головне, треба підгадати, щоб не було дощу хоча б три години, — наголошує. — Бо навіть невеликий дощ усе змиє.
У кінці сезону дозрівання, коли помідори червоніють, Валентина Власенко обробляє томати «Квадрисом». Це теж фунгіцид нової розробки. Обробив — і через п’ять днів можна зривати. Так пишуть в інструкції.
Система обприскування застосовується, коли, звісно, помідори посаджені. Щоб не було агресивного зараження фітофторою, треба хороша відстань між стеблами. Щоб гуляв вітерець. Щоб листочки не прилипали один до одного.
— Високі помідори саджаю — 70 сантиметрів стебло від стебла, — ділиться співрозмовниця. — Низенькі — 50-60. Не буде дотримана відстань, обробляй-не обробляй, перезаражаються. І це не залежить від сортів.
Перед тим, як посадити томати, землю треба удобрити. Це теж сприятиме міцності, імунітету рослини.
— Купувала підкормку для кореневищ, — згадує Валентина Василівна. — А після того можна настоєм гною коров’ячого полити. Майже повну бочечку його накладаю і заливаю водою. Кропиву можна вкинути або іншу траву. І нехай бродить тиждень. На відро води — літр такої поживної рідини. Якщо ж курячий послід беремо й настоюємо, то пів літра рідини на відро води. Поливаю навколо стовбура.
Якщо пасинкувати помідори (обривати листя знизу), буде більша врожайність. Крупніші будуть плоди. Не пасинкувати — піде сила в листя.
Минулі роки Валентина Власенко садила низенькі помідори перевірених сортів: «Санька», «Ляна», «Кібіц». «Де барао» ростуть до трьох метрів у висоту. Та господиня навіть до двох метрів старається не допускати, уже в серпні починає прищипувати верхівки, бо не встигають дозрівати. Верхівку зріже, плоди тоді крупні й дозрівають швидше. Дрібнота не зав’язується.
Старі сорти жінка знає напам’ять.
— Насіяла нових для душі, — усміхається.
Посадила помідорне дерево. І таке придумали селекціонери.
— Цифомандру, як ще називають цей диво-томат, перший рік посадила, — розказує. — Два метри росте. Небажано пасинкувати. «Спрут F1» посадила. Теж помідор-дерево, багаторічна рослина. Занесу на зиму в хату. Парнички в нас є, але теплиць немає, то багаторічним воно не буде. 1000 помідорів на кущу, кажуть, можна зібрати.
Якщо не почне плодоносити взимку, — міркує, — а буде пропадати, можна обірвати пасинки й у водичку поставити. І садити весною по-новому. Приймаються дуже добре.
Кажуть, є сорти томатів, що плоди трикілограмові ростуть. Мріє замовити. Нові сорти переважно шукає в інтернеті.
Помідорами займається років 40. Особливо, як років 20 тому своя хата з’явилася.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО
"Час Чернігівський" писав про таке: Чим обробляти дерево якщо брунька вже зелена