2022-й позначився не лише на економіці чи воєнному стані, а й на особистому просторі. Українці та чернігівці зокрема стали більше одружуватися і рідше розлучатися. Про це свідчить статистика Opendatabot та Мінюсту.
Торік у нашому регіоні зафіксували 5403 шлюби. Позаторік - 4,5 тисячі або 4,7 шлюби на кожну тисячу населення. Тобто, динаміка збільшення одружень помітна, відсоток тих, хто прагнув створити родину на Чернігівщині помітно вищий, аніж в середньому по Україні - понад 16%.
Загалом же торік кількість шлюбів у країні побільшало на 4%. Це найбільший ріст та рекорд за останні три роки. Натомість розлучень через РАЦС та шлюбних контрактів суттєво поменшало. Та сама тенденція має місце і в нашому регіоні.
Справжній шлюбний бум відбувся у Кіровоградській та Полтавській областях. За рік новостворених сімей там побільшало у 1,6 та у 1,5 рази відповідно. А ось за кількістю новостворених родин беззаперечно лідує Дніпропетровська область — 26 534 шлюби за рік. Це майже удвічі (на 43%) більше, аніж було у 2021 році.
Попри те, що у порівнянні з 2021 роком одружуватись у Києві стали менше, за кількістю шлюбів столиця все ще тримається у топі: 23 457 нові родини за рік. Зауважимо, що у цій статистиці за традицією є і частка чернігівських пар, які через близькість регіону також часто реєструють шлюб у Києві. Трійку лідерів замикає Одеська область: + 16 980 нових сімей.
Найбільший спад реєстрацій шлюбів очікувано спостерігається на тимчасово окупованих та звільнених територіях: -78% Херсонська область, -36% — Харківська. Серед решти областей України найбільший спад у Чернівецькій області — там нових сімей торік було створено майже на третину менше до 2021-го.
Водночас кількість розлучень через РАЦС скоротилася на 40%. Якщо у попередні роки, в середньому, через РАЦС свої стосунки розривали 33 тисячі пар на рік, то торік було зафіксовано 17 893 розлучення. Це найнижчий показник за останні 9 років.
У Чернігівському регіоні у 2021 коефіцієнт розлучень становив 3,1 на кожну тисячу населення або 3007.
У 2022-му кількість розлучень на Чернігівщині критично зменшилася - 469, однак ці дані не є повними. Варто розуміти, що розірвати шлюб цивільним шляхом можуть лише пари, які не мають дітей, неповнолітніх дітей, майнових претензій та обопільно згодні завершити стосунки. У решті випадків розлучення відбувається через суд й може тривати роками. Повну статистику із залученням судових даних може оприлюднити хіба що Держстат, але поки ці дані закриті.
У Києві кількість розлучень, в порівнянні з 2021 роком, скоротилась на 23%. Попри це, саме у столиці зафіксовано найбільшу кількість розірвань шлюбу в РАЦСах: 2 698. Цікаво, що лідер за кількістю шлюбів — Дніпропетровська область — потрапив й у топ за кількістю розлучень: 2218. У порівнянні рік-до-року їх кількість скоротилась на третину. Замикає топ Одеська область з 1503 розлученнями.
Цікаво, що весільний бум не призвів до збільшення кількості шлюбних договорів. У порівнянні до 2021 року й без того невелика кількість контрактів скоротилася у 2,6 разів.
Для порівняння, до цього кількість шлюбних договорів збільшувалась, в середньому, на 10% щорічно. Виключенням став лише 2021 рік, коли кількість контрактів зросла на 47%.
Лише 7 родин з 1000 укладали контракт торік. У 2021 відсоток пар, які укладали шлюбний договір, складав 2%.
"Час Чернігівський" писав, що Атрошенко оформлює розлучення та опікунство?