Юристи-міжнародники збирають досьє про військові злочини, щоб звинуватити росію в створенні штучного голоду в Україні. Матеріали готують для передачі до Міжнародного кримінального суду. Одним з епізодів стане обстріл черги за хлібом у Чернігові, інформує британське видання The Guardian.
Юристи-правозахисники, які працюють з прокуратурою України, готують досьє військових злочинів для подання до Міжнародного кримінального суду (МКС), звинувачуючи росію в навмисному спричиненні голоду під час війни, що триває 1,5 роки.
Мета полягає в тому, щоб задокументувати випадки, коли російські загарбники використовували голод як зброю війни, надавши докази для того, щоб МКС розпочав перше судове переслідування такого роду, яке могло б висунути звинувачення російському президенту володимиру путіну.
Юсуф Хан, старший юрист фірми Global Rights Compliance (GRC), сказав, що «що перетворення їжі на інструмент для знищення відбувалося в три етапи», починаючи з початкового вторгнення, коли українські міста були обложені, а постачання продовольства припинено.
Серед задокументованих інцидентів – загибель 20 мирних жителів у Чернігові рано вранці 16 березня 2022, коли російські осколкові бомби вибухнули біля супермаркету в місці, де люди стояли в черзі за хлібом і продуктами.
Друга фаза включає знищення запасів їжі та води, а також джерел енергії по всій Україні під час бойових дій, які адвокат назвав «об’єктами, необхідними для виживання цивільного населення». Такі атаки, стверджував Хан, були «злочинами не результату, а злочинами з наміром».
Третій елемент – спроби рф запобігти або обмежити експорт українського продовольства.
«Тоді ми бачили, як росія атакувала зернові об’єкти на Дунаї та грала м’язами в Чорному морі», — сказав Хан, посилаючись на звіти українських чиновників про те, що наприкінці липня та на початку серпня було знищено 270 000 тонн продуктів.
Нові звинувачення надто яскраво проглядаються ще й тому, що росія намагалася заморити голодом українців і раніше: у 1932-33 роках мільйони померли від голоду під час Голодомору, примусового голоду, спричиненого радянським урядом Йосипа Сталіна, пишуть британці.
Нині є шанси, що ці злочини зі створення голоду - матимуть кримінальне переслідування. Після ухвалення резолюції Ради Безпеки ООН у 2018, яка засудила використання голодування як зброї війни, і перегляду Римського статуту МКС у 2019, категорію справ, які можуть бути розглянуті у суді, розширений.
Джерело: The Guardian