Вже більше року у Чернігівській області реалізується державна програма «єВідновлення», яка спрямована на надання компенсації громадянам за пошкоджене внаслідок воєнних дій житло.
"Більше ніж за рік у нас по області всього на проведення відновлюваних робіт подано 4654 заяви. Це, власне, ті заяви, які громадяни подавали на проведення ремонтних робіт на пошкоджених об’єктах. З цієї кількості на даний момент повністю опрацьовано та надано відповідні виплати по 2500 заяв", - каже Сергій КУРЕНЯ, в.о. начальника Управління містобудування та архітектури Чернігівської ОВА.
Сергій КУРЕНЯ
Триває також процес надання компенсацій громадянам за знищене житло.
"Якщо говорити про знищене майно, то на цей вид компенсації, на житлові сертифікати, у нас подавались 907 заявників, з цієї кількості відповідними комісіями територіальних громад уже сформовано 429 сертифікатів, загальна сума яких становить 619 млн грн", - пояснює Сергій Куреня.
Як відбудовують об’єкти на практиці, розповів на брифінгу в ОВА підприємець Євгеній Сидоренко.
"Ми дослідили, розказали замовнику, як ми це робити будемо. Далі йде етап налагодження комунікацій з магазинами. Як правило запитують, де це все купити, де це все взяти, підкажіть, розкажіть. Ми в цьому також надаємо допомогу, тобто забезпечуємо повний супровід об’єкту від домовленості з нами до комунікації з магазинами, будівельного майданчику, доставка", - розповів Євгеній СИДОРЕНКО, підприємець, учасник програми "єВІДНОВЛЕННЯ".
Євгеній СИДОРЕНКО
Після цього починається етап будівництва. Загалом програма «єВідновлення» реалізується в області доволі успішно, каже Сергій Куреня. Але деякі громади відстають. Серед аутсайдерів, як не дивно, опинився і Чернігів.
"По Чернігову досить тривалий період було певне відставання по розгляду заяв по компенсації за пошкоджене майно. Проте певний час якась динаміка є. Тому маю надію, що все-таки найближчим часом Чернігівська міська рада додасть зусиль у цьому напрямі і опрацює всі ті заяви, які лишились не опрацьованими", - уточює Сергій Куреня.
У міськраді відставання пояснюють так.
"Проблема з обробкою заяв була пов’язана з тим, що, по-перше, доступ ми отримали не одразу, вже коли комісія фактично почала працювати і в громаді було більше 700 заяв. Інше – це те, що у кожного фахівця є обмежена кількість, яку він може взяти в обробку. Тобто бувають ситуації, коли людина не виходить на зв’язок, не може із фахівцями узгодити час, коли можна провести обстеження. Це, таким чино, затримує інші заяви", - каже Орися ТРУСЕНКО, заступниця начальника відділу організації роботи з питань компенсації за пошкоджене та знищене нерухоме майно Чернігівської міської ради.
Неодноразово у Чернігові трапляються ситуації, коли заявку розглядають кілька місяців. Це призводить до того, що виділена на придбання житла чи будматеріалів сума виявляється недостатньою, адже ціни зростають. Наприклад, за даними Держстату, ціни на квартири в Україні на первинному ринку за рік зросли на 17,6%, на вторинному – на 15,3%. Що робити людям, які через тривалий розгляд заявки міськрадою не можуть придбати житло чи матеріали для відбудови, чиновники не знають.
"Постановою Кабміну затверджений чек-лист, там затверджені розцінки. На це вплинути ми ніяк не можемо. Людина подала заявку і отримує суму компенсації, все одно ту, яка була. Чек-лист затверджений у травні 2023 року. І розцінки там за рік не змінились. Звісно, за цей період ціни виросли. Тобто будівельники, магазини, які беруть участь у програмі єВідновлення, у них нема обмежень, що вони не можуть по меншій сумі чи по більшій продавати. Вони продають по сумі, яка їх влаштовує. І не завжди сума будматеріалів по чек-листу співпадає із сумою матеріалів, яка в магазині", - уточнює чиновниця.
Загалом по Чернігівській територіальній громаді подано 2165 заяв, з них компенсацію наразі отримали менше тисячі людей.
Автори: журналіст Арсен Чепурний, оператор Дмитро Фальчевський
"Час Чернігівський" писав про таке: