На Валу у Чернігові вперше за 12 років почалися археологічні дослідження пам’яток Національного заповідника «Чернігів стародавній». Науковці та студенти шукають залишки будівлі, яка є на мапах тих часів і розташовувалася поблизу полкової канцелярії. Археологи кажуть, місце дуже цікаве для досліджень.
Юрій Ситий, керівник розкопок:
Це місце цікаве тим, що на планах 18 століття поряд з полковою канцелярією намальовний будинок такого розміру. Місце дуже престижне було. Поряд магістрат був. Там , де зараз галявинка. Будинок полковника поряд. Військова адмінстрація того часу була і будь-хто тут не жив. Цей будинок намагаємося знайти.
Владислава Блохіна, Молодша наукова співробітниця НЗ «Чернігів стародавній»:
Це перші з початку повномасштабного вторгнення розкопки, перша за 3 роки студентська практика. Ці розкопки за участі нашого заповідника, інституту археології, інституту історії лазаревського. Ці всі розкопки присвячені … це один із етапів перед реставрацією будинку полкової канцелярії, зокрема треба дослідити культурний шар, що тут є.
На розкопках працюють студенти інституту історії Національного університету «Чернігівський колегіум». Вже є перші цікаві знахідки.
Ілля, студент:
Наразі ми шукаємо стіну цегляну, чистимо і потім акуратно все шліфуємо. Окремо від цього знаходяться знахідки 10-11 ст. деякі прикраси. В тому шурфі фрагмент браслету скляного.
Наталія, студентка:
Зараз зачищаємо кладку будівлі. Тут була цегла. Земля волога і утворилася глина. Далі кладка фунламенту. Шукаємо куди повертає будівля. Начебто, тут починається, іде до 5 шурфа і там розкопана підлога.
За перші дні досліджень знайшли залишки ще однієї будівлі та жертву великої пожежі середини 18 століття, яка мала катастрофічні наслідки.
Юрій Ситий, керівник розкопок:
У цій пожежі загинуло багато людей. Трапилася вона за побутовими обставинами. Був вітер і вигоріла фортеця, окольний град, Єлецький монастир, який був за мурованими стінами. На Спасі згоріли верхи, у полковій канцелярії – другий поверх. 10 років було менше у Чернігові людей, не було де жити.
Крім того, знайдено фрагменти кахельної печі, яка була свого часу у полковій канцелярії. Науковці вважають, що є шанс її відновити і реконструювати. Сподіваються, що дослідження порадує ще більш цікавими знахідками.
Владислава Блохіна, Молодша наукова співробітниця НЗ «Чернігів стародавній»:
Археологія класна штука, ти не знаєш на 100%. що знадеш. Ця ділянка не досліджувалася і є висока вірогідність, що щось цікаве знайдемо.
Автори: журналіст Юрій Михуля, оператор Олександр Довбенко
"Час Чернігівський" писав про таке: На Чернігівщині відбудовують пошкоджену школу: коли планують завершити