30 січня за Новоюліанським календарем православні віряни згадують трьох впливових діячів християнства, єпископів, проповідників, які відіграли ключову роль у формуванні християнської теології. Детальніше розповідає настоятель Катерининського храму о. Роман Кіник.
О.Роман Кіник, пряма мова:
- За новоюліанським календарем 30 січня церква згадує пам'ять трьох святителів – Василія Великого, Григорія Богослова і Іоанна Золотустого. Це ті три святителі, на яких фактично тримається сучасна церква. Бо сам чин літургії, яка звершується фактично кожного дня, особливо великих храмах чи соборних, є тим чинами, які саме склали і написали ці три святителі.
Літургія Іоанна Золотустого звершується кожного дня, фактично цілий рік. Літургія Василія Великого звершується тільки в недільні дні у Великий Піст і в День його пам'яті.
А літургія Григорія Богослова звершується у Великому Пусті -в середу і п'ятницю. Вона подібна до західного чину, тому що і дуже подібна до меси римської сучасної, бо це вечірнє богослужіння. І знову ж таки древня традиція церкви, церкви східної і західної, яка вже тоді мала певні розбіжності, навіть не розбіжності, такі певні відмінності у звершенні літургії.
Саме основа сучасної літургії, чи літургійного життя, і закладена Іоаном Золотоустовим і Василієм Великим. Ці три святителі для нас, для віруючих, є досить такими потужними і міцними стовпами церкви, на яких тримається фактично церква. Бо вони за час свого життя зробили все для того, щоб зберегти істину, щоб зберегти правду. І за цю правду вони страждали, бо не раз були і суджені, і на каторгах.
Навіть їхнє оточення, багато людей, які були поруч, зраджували віру. А вони залишались єдиними, фактично одними із небагатьох, хто твердо залишався на своєму. І вони стали переможцями, через те, що не зрадили, не відійшли. А доводили мудро, доводили істину, не насаджуючи, не нав'язуючи, але словом, мудрим словом, мудрою думкою стояли твердо і доказували. Тобто вони мали цей дар - через слово довести людям, де є істина і де є правда.
* * *