5 лютого вшановують святого Феодосія, чия діяльність тісно пов'язана була з Черніговом: він керував Єлецьким Успенським монастарем, а в 1692—1696 р.р. був архієпископом Чернігівським. Про діяльність Феодосія Чернігівського розповідає настоятель Катерининського храму о. Роман Кіник.
о.Роман Кіник, пряма мова:
- У 1696 році упокоївся святитель Феодосій Чернігівський. Він недовго був святителем Чернігівським, всього 2,5 роки. Більше, все ж таки, він був архімандритом Видубицького чоловічого монастиря в Києві. Але за час свого служіння на Чернігівській кафедрі він став тією особистістю, святителем, єпископом, який привів багатьох людей до спасіння і до Бога. Бо саме своїм життям, хто б що не говорив, він показував, як потрібно жити.
Своєю вірою він утверджував у вірі багатьох і, звичайно, що, можливо, мав такий строгий характер. Адже він жив час, коли були випробування і для церкви, і для православної віри і, звичайно, що він не міг бути м 'яким в той час, коли відстоював істину. Але, відстоюючи істину, він не забував, що надзвичайно важливо не втратити в цьому всьому Бога, не втратити любові. І він мав цю любов.
о. Роман Кіник
І вже упокоївшись, фактично з перших днів, тижнів його вже вважали святим. Бо його наступник святитель Іоан Максимович (Тобольський), який вже багато років був архієпископом Чернігівським, сцілився за молитвами до святителя Феодосія і повелів написати вже його образ і закріпити над могилою святителя Феодосія.
До сьогоднішнього дня, напевно, немає земля Чернігівська більшого святого, як святитель Феодосій. І зараз особливо в часи скрутні, важкі, в часи воєнні ми звершували свої молитви до святителя Феодосія. Він став одним із тих, хто і нашу Чернігівську землю захищав від московського ворога.
Хоч він став одним із перших, кого висвячували вже московські єпископи на єпископа, але він був учнем українських єпископів. І в душі він залишався твердим і щирим українцем, який ніс цінності Києво-Могилянської академії, цінності потомка справжніх українців.
Отримавши святительську хіротонію із рук московських єпископів, він не став по суті своїй московським єпископом. Він став Світочем для нас, українців, і для нашої української землі.
* * *
"Час Чернігівський" писав про таке: Незвичне виконання колядок та щедрівок: у Храмі великомучениці Катерини провели цікавий концерт