Олексій Макеєв, який представляє інтереси держави Україна у Федеративній Республіці Німеччина днями виголосив публічну промову про свободу у Берліні. Зміст та емоційний настрій послання у соцмережах вже встигли охрестити історичною промовою. Текст лише зі сторінки посла отримав майже 3 тисячі поширень і став вірусним. Його радять переглянути топ-блогери, зокрема, Олена Монова, Станіслав Асєєв і багато інших.
Що цікаво, у промові, яка була присвячена темі свободи у ХХІ столітті, Олексій Макеєв кілька разів згадав про Чернігівщину і сумнозвісний концтабір у Ягідному, який влаштували російські окупанти у березні 2022-го.
Олексій Макеєв зауважив: промову виголосив на запрошення Фонду Фрідріха Науманна ХІХ Берлінську промову. Це традиційний для Берліна захід, який відбувається прямо біля Бранденбурзьких воріт. Раніше в різні роки промовцями були, наприклад, премʼєри Естонії Кая Каллас, Нідерландів - Марк Рютте, британський історик Тімоті Ґартон Еш чи колишній Федеральний президент Німеччини Йоахім Ґаук. Вперше – українець. Аудиторія - під 500 гостей, трансляція в інтернеті.
Текст повністю доступний за посиланням, «Час Чернігівський» зацитує ту частину, яка стосується нашого регіону.
«…мені пригадався шкільний підвал в Ягідному на Чернігівщині. Упродовж близько місяця навесні 2022 року Ягідне було окуповане росіянами. Всіх місцевих мешканців на цей час закрили в цьому підвалі.
Чоловіків змушували роздягатися догола. Росіяни шукали татуювання з українською символікою. На людину було менше одного квадратного метра.
Ховати померлих заручників росіяни заборонили.
Я був там разом з міністеркою закордонних справ Анналеною Бербок. Один із колишніх в’язнів підвалу зустрів нас словами: «Вітаємо в концтаборі Ягідне», - розповів Макеєв слухачам.
Окремо він торкнувся теми вʼязнів-дітей, навівши паралелі з «фабрикою смерті» часів Другої Світової та Ягідним.
«Дітей у Бухенвальді вбивали відразу, щойно знаходили. Діти не працюють, але їдять. З погляду нацистів, діти найдаремніші з усіх унтерменшів. У підвалі в Ягідному було 80 дітей. Найменшому немовляті не було й півтора місяця.
Ні, окупація точно не краще. Вона не рятує дітей. Несвобода — це антонім порятунку життя.
Ціна несвободи буде завжди вищою за ціну свободи.
Свобода – це фундамент, на якому тримається вся архітектура Європи. Свобода – це передумова всіх людських цінностей», - зауважив посол.
Авторка: Євгенія Замковська
"Час Чернігівський" писав про таке: