У Чернігівському районному суді триває процес у справі про захист честі, гідності та ділової репутації. Раніше ця справа вже привертала увагу громадськості. І не дивно – позивачем є директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОВА Андрій Подорван, а відповідачем – чоловік на імʼя Олег Серик. А судяться через пост пана Серика у Фейсбуці, де він звинуватив Андрія Подорвана у крадіжці грошей.
"Загалом це почалося ще у березні 2022 року, коли місто було в облозі, обстріли… До мене звернулись волонтери із проханням допомогти їм отримати кошти від благодійників зі Швейцарії. Вони домовились, що їм дадуть кошти на закупівлю автомобілів. У цих волонтерів (мова про Чернігівську обласну федерацію кікбоксингу) не було валютного рахунку і загалом їм було важко. Тому я допоміг їм. Ми запропонували відкрити рахунок у ГО «Разом до громадянського суспільства». Ще тоді, пам`ятаю, світла не було, ми дуже довго ходили по установах, дзвонили на гарячу лінію в Київ, ледь не за кордон... Навіть у час, коли в Чернігові жодна банківська установа не працювала, ми відкрили такий валютний рахунок, написали всі необхідні листи. Прийшла сума, здається, 8700 євро, яка була обміняна на гривні", - каже Андрій Подорван.
Після цього, каже Андрій Подорван, був куплений автомобіль, який і донині використовується обласною федерацією кікбоксингу. Нам вдалось відшукати відео, яке слугує підтвердженням слів пана Андрія.
"Коли наші друзі відгукнулися, надійшла пропозиція перерахувати кошти. Ми довго шукали – куди. Звернулись із цією пропозицією до Андрія Подорвана, він відгукнувся", - каже Віктор Кузьменко.
"За вказані кошти благодійників був куплений ось цей автобус", - пояснює волонтер Роман Власенко, - Він нам надав реквізити свого фонду, на який було перераховано кошти, з якого були виділені ці кошти. Благодаря Андрію ми придбали автобус, який після деокупації виконував багато різних завдань по волонтерській діяльності, розвозив продукти харчування.
Придбання автівки підтверджують і документи – звіт громадської організації «Разом до громадянського суспільства» за 2022 рік. Але після цієї, здавалося б, прозорої справи, говорить Андрій Подорван, він несподівано отримав безпідставні звинувачення у вчиненні злочину.
"Яке ж моє було здивування, коли у січні я побачив пост на сторінці такого собі Олега Серика. Я, до речі, з ним взагалі не знайомий, до цього взагалі його не знав. Ну, знав, що є такий волонтер, десь може прізвище бачив, але особисто не знайомий. Він написав пост, де прямо звинувачує мене у крадіжці коштів", - пояснює Андрій Подорван.
На черговому судовому засіданні, яке відбулося 29 травня, адвокат пана Серика кілька разів наголошував на тому, що сторінка на Фейсбук, можливо, взагалі не належить відповідачу, а сам волонтер заявляв, що не знає, звідки Андрій Подорван взяв слова про злодія.
І дійсно – зараз у пості пана Серика таких слів нема. Але якщо глянути на історію змін (а пост редагувався кілька разів), можна прочитати початковий варіант допису. У ньому, зокрема, йдеться, цитата: «Радник голови Чернігівської ОВА В`ячеслава Чауса Андрій Подорван звичайний злодій», кінець цитати.
Під час засідання суду Серик змінив покази – і тепер каже, що не памʼятає про цей пост. І навіть, що його сторінку зламували, щоправда доказів не надав. Ось відео допиту Серика.
"Скажіть, будь ласка, оцей пост - ви його писали? Ви вносили зміни у свій пост у березні, тричі у квітні?"
На всі питання Серик каже - "Не знаю, не памʼятаю. Мені невідомо звідки ви взяли цей пост". А внесення змін - пояснює, що виправляв пимилки, ставив коми.
Варто відзначити, що згідно закону людину можна звинувачувати у злочині або називати злодієм лише якщо її вина доведена в судовому порядку. Наразі жодних кримінальних справ, де обвинувачуваним був би Андрій Подорван, не існує. Також цікаво, що у коментарі пан Серик прямо каже, що сторінка у Фейсбуці з вищезгаданим дописом належить йому. Однак джерело інформації, яку він оприлюднив на своїй сторінці, Олег Серик чомусь називати не хоче.
"Я просто не хотів би його в цьому афішувати, людина, яка кажуть, не просила мене ніде про це афішувати, це моя, як кажуть, особиста думка і моє рішення висвітлити цю інформацію", - каже Серик.
Наразі вимоги позивача прості.
"Мені не потрібні ніякі моральні компенсації. Я хочу, щоб ця людина, яка написала неправду, спростувала свій пост у Фейсбуці. Дуже просто", - каже Подорван.
У цій історії, каже пан Подорван, найбільше його засмучує навіть не безпідставне звинувачення, а реакція європейських благодійників.
"Єдине, що мені найбільше не подобається – те, що європейці, які щиро допомагають нам, бачать, наскільки люди поступають непорядно, що пишуть у Фейсбуці, і, можливо, це зменшує їх мотивацію до надання українцям допомоги. Саме тому я вважав принциповим подати в суд і довести, що це неправда", - резюмує Андрій Подорван.
«Час Чернігівський» слідкуватиме за перебігом резонансної справи.
Ми вже писали про подібні випадки: