«Перукарня» на 80 гектарах. Чоловік з Чернігівщини робить зачіски... соснам

19 ЛИПНЯ 2024, 17:15

1625

«Перукарня» на 80 гектарах. Чоловік з Чернігівщини робить зачіски... соснам

Фото ілюстративне

Володимир ФЕДАН, керівник фермерського господарства «Мир», що в Томашівці на Ічнянщині, на 80 гектарах вирощує сосни. У липні впродовж місяця формує крони, готує колючих принцес до новорічно-різдвяних свят.  

— Починаючи з третього року посадки, сосна стрижеться щороку, — каже. — Кожна за весь свій вік стрижеться п’ять разів. До дев’яти років, доки не виросте. На сьомий рік починається вибіркова рубка. Восьмий, дев’ятий рік рубка триває. 

Стрижуть молодих і старіших, великих, середніх, більших  — усіх підряд. У «перукарні» працюють  секаторами, ножами —  кому чим зручніше. Це потрібно для формування крони. Щоб була пишна, симетрична.

— До кожного деревця свій підхід, — знає Володимир Федан. —  Шаблон нібито й однаковий, але цьому так, а тому інакше треба. Підрівняти, загустити, не дати їй швидко витягнутися, бо тоді ярусність буде мала. 

Фермер розказує, що працюють сім’єю: 

— Я, дружина та двоє наших синів, невістка, брат. Мені вже 66 років, притомився. Сину поступово справу передаю, Сергію. Поки ж ще сам займаюся. На шматок хліба треба заробляти. Важка робота. Сонце, спека. Встаємо о четвертій ранку і йдемо. Повертаємося десь о 10.00. Під вечір знову йдемо. Сосна колеться, оси кусають, оводи жалять, комарі впинаються, мошка кусюча лізе і до рота, і до носа, й у вуха. Відмахуємося, відбиваємося.

Володимир Федан розказує, що обсяги виробництва різдвяної сосни трохи зменшив, бо війна. На схід, на південь нема збуту. 

— Не думали зернові посіяти чи соняшник?  

— Дуже бідні піщані землі. На цьому піску нічого нормально не вродить. Та й не можна просто так змінити діяльність. Треба техніка, капіталовкладення. У кого великі площі землі, дохід буде. А якщо в мене 150 гектарів — на 80 гектарах дерева, ще частину здаю в суборенду,  — що я на тому зерні зароблю?  

Сосни добре ростуть, — продовжує. — Нічим не підживлюю. Екологічно чиста продукція. Ні мінеральних добрив, ні отрутохімікатів — нічого. 

15 грудня на ринку мають бути деревця. Заготівля починається за місяць, 10-15 листопада. Спиляти, звезти, посортувати, запакувати, завантажити в машини.  

Ціна залежатиме від розміру. І від того, купувати оптом чи в роздріб. Оптова ціна — від 50 гривень (стільки коштуватиме метрівочка) до 200 за одну. Дуже велика затягне на 300 гривень. Роздрібна  ціна — на 50 гривень дорожча.     

Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО

"Час Чернігівський" писав про таке: 

* * * 

Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":

Схожі новини

На Чернігівщині екологи утилізували понад 90 тонн нічийних пестицидів

17 СІЧНЯ 2025, 17:05

Загроза з боку ДРГ на Чернігівщині залишається високою - ОТУ "Сіверськ"

17 СІЧНЯ 2025, 16:53

Вбив улюбленого пса дружини - суд дав рік обмеження волі

17 СІЧНЯ 2025, 16:22

"На щиті" на Чернігівщину повертається переселенець із Донеччини

17 СІЧНЯ 2025, 15:22

На Чернігівщині жінка спалила будинок та сарай сусідів

17 СІЧНЯ 2025, 14:27

У прикордонній громаді привели до ладу сміттєзвалище - радіють не всі

17 СІЧНЯ 2025, 14:17

Московський патріархат не має права користуватись Єлецьким монастирем: рішення суду

17 СІЧНЯ 2025, 13:19

ТОП-переглядів