Перша віцепремʼєрка підписала угоду про мінерали між США та Україною. Як реагують чернігівці?

01 ТРАВНЯ 2025, 16:53

459

Василенко Соломія

Перша віцепремʼєрка підписала угоду про мінерали між США та Україною. Як реагують чернігівці?

Перша віцепремʼєрка підписала угоду про мінерали між США та Україною. Як реагують чернігівці?

Як домовились Президент Володимир Зеленський та Президент Дональд Трамп, спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна, йдеться на сторінці Юлії Свириденко у соцмережах. 

«Дякую Президентам за лідерство. Дякую всім, хто працював заради угоди, робив її більш змістовною. Зараз документ такий, що може забезпечити успіх для обох наших країн – України та Сполучених Штатів», - наголосила політикиня.

Як сприйняли підписання цього документу на батьківщині Юлії Свириденко? Пропонуємо огляд думок чернігівців. 

Юрій Болоховець, очільник ДП «Ліси України»:

- Respect ✊

Костянтин Іванов, президент Чернігівської торгово-промислової палати:

- Вітання, Юлія Анатоліївно і вдячність. Цей кейс точно зайде у світові хрестоматії з кількох напрямків - дипломатія, економіка, адаптивність, історія воєн...стресостікість)

Ірина Тимофеєва, волонтерка, підприємець:

- титанічна праця та зусилля!

Сергій Соломаха, політичний оглядач:

- Черговий меморандум?

Марина Семененко, депутат Чернігівської міської ради:

- Вітаю підписання угоди про корисні копалини з США! Це дуже гарна новина. Дякуємо нашій землячці Юлії Свириденко, яка брала в розробці угоди безпосередню участь!

Ігор Луговий, активіст, волонтер:

- Чому стільки радості довкола цього? Це такий спосіб зняти одне ярмо та накинути інше під гучні овації? В політиці змінюються обличчя, але не змінюється стратегія яка робить життя складніше, дорожче, бідніше з року в рік. Україна постійно на перших місцях з корупції та останніх в економічному розвитку. Сьогодні Свириденко, завтра Петрович і нічого не змінюється. Ворог накоплює сили, отримує підтримку своїх партнерів без меморандумів, планує наступальні дії, не планує повертати території. 

В чому суть радості / вітань? Коли угоду про знищення ядерного озброєння та передачі арсеналу були підписані, теж один одного «Вітали!», казали як це «круто», «чудово», тим хто був проти затикали роти — і що ми маємо зараз? 

Історія. Все то саме. Судячи з тенденції та історичних подій, через 30 років знову мінус 30-40% території та мінус 2–3 мільйонів людей.

Руслан Волощук, депутат ОМС кількох скликань:

- Не впевнений в економічному здобутку і чи відповідає така угода Конституції, а саме : Стаття 13. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах Конституції України.

Що передбачає ця Угода? 

Якщо коротко - допоможе фінансувати і забезпечити армію озброєнням, набоями, технікою тощо. 

Спільно із США ми створимо Інвестиційний фонд з відбудови України, який залучатиме глобальні інвестиції у нашу державу.

Ключові положення угоди — коротко:

1. Повна власність і контроль залишаються за Україною.

Всі ресурси на нашій території та в територіальних водах належать Україні. Саме українська держава визначає, де і що видобувати. Надра залишаються в українській власності — це закріплено угодою.

2. Рівноправне партнерство.

Фонд створюється 50/50. Україна буде управляти цим Фондом спільно із США. Жодна зі сторін не матиме переважаючого голосу, і це відображатиме рівноправне партнерство між Україною та Сполученими Штатами.

3. Національна власність захищена.

Угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями — вони і далі належатимуть Україні. Компанії на кшталт Укрнафти чи Енергоатому залишаються у власності держави.

4. Жодних боргів.

Угода не містить згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США. Реалізація угоди дозволить обом країнам збільшити свій економічний потенціал завдяки рівноправній співпраці та інвестиціям.

5. Угода відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс.

Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України. Важливо, що угода стане сигналом і для інших світових гравців, що з Україною надійно співпрацювати довгостроково – на десятиліття.

6. Фонд наповнюватиметься доходами виключно з НОВИХ ліцензій.

Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти в сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення Фонду. Доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані у бюджеті надходження не включаються до Фонду. В угоді йдеться про подальшу стратегічну співпрацю.

7. Законодавчі зміни — лише точкові.

Для функціонування Фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж Угоду має ратифікувати Верховна Рада.

8. США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології

Фонд підтримується урядом США через агентство DFC, яке допомагатиме нам залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах, що підтримують нашу боротьбу проти російського ворога. Передача й розвиток технологій — важлива складова Угоди, адже нам потрібні не лише інвестиції, але й інновації. 

9. Угода надає податкові гарантії

Доходи і внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні, щоб інвестування дало якнайбільші результати.

Як працюватиме Фонд? 

США роблять внесок у Фонд. Крім безпосередньо коштів, вони можуть робити його і НОВОЮ допомогою — наприклад, системами ППО для України. 

Україна вносить 50% доходів державного бюджету від НОВОЇ ренти на НОВІ ліцензії на НОВІ ділянки. Україна також може робити додаткові внески окрім цього базового, якщо вважатиме за необхідне. Йдеться про співпрацю на десятиліття вперед.

Далі Фонд інвестує у проєкти із видобутку корисних копалин та нафти і газу, а також в супутню інфраструктуру чи переробку. Конкретні інвестиційні проєкти, на які будуть спрямовані кошти, Україна і США визначатимуть спільно. Важливо, що Фонд може інвестувати виключно в Україну. 

«Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись в Україну — у нові проєкти чи відбудову. Ці умови будуть обговорюватися додатково», - підкреслила Свириденко.

«Ми сформували версію угоди, що передбачає взаємовигідні умови для обох держав. Це Угода в якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні і визнають вклад, який Україна зробила у глобальну безпеку, відмовившись від ядерного арсеналу. Угода в якій США відзначають свою відданість питанням української безпеки, відновлення і реконструкції», - резюмувала віце-премʼєрка.

Авторка: Євгенія Замковська

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Жінка з Києва приїхала народжувати в районну лікарню на Чернігівщині: що кажуть лікарі?

01 ТРАВНЯ 2025, 20:53

Вiдео

На техніку, укриття, будматеріали, автобуси: громади області отримали дотації та субвенції

01 ТРАВНЯ 2025, 18:07

74-річний селянин обновив трактор на 50 тисяч і знову оре городи

01 ТРАВНЯ 2025, 17:45

Перша віцепремʼєрка підписала угоду про мінерали між США та Україною. Як реагують чернігівці?

01 ТРАВНЯ 2025, 16:53

Наталія Карпенко та четверо дітей — у злиденній хижі: на нову хату, після пожежі, ще збирають

01 ТРАВНЯ 2025, 14:41

Почім орють і копають городи на Чернігівщині

01 ТРАВНЯ 2025, 13:40

У квітні стартував продаж копії знаменитої шаблі Мазепи

01 ТРАВНЯ 2025, 12:17

ТОП-переглядів