Біля бібліотеки ім.Русових у Чернігові стоїть бюст Миколи Попудренка, учасника та організатора масових репресій в Україні, а також, ніде правди діти, партизана та борця з нацизмом. Нещодавно з нього зняли статус пам’ятки указом Міністерства культури так само, як і з танку на Кругу, відомої пам’ятки для всіх чернігівців.
Микола Попудренко – член Комуністичної партії з 1929 року. У 1930-х брав участь у пропагандистських кампаніях, які прославляли вилучення у селян останніх крихт їжі. Після нацистського вторгнення разом із Олексієм Федоровим очолив партизанський загін, який відзначився боротьбою не лише проти німців, але й проти власного населення.
Один із «впєрьодсмотрящих» Компартії під час перевірки обласних партизанських з’єднань написав на ім’я Хрущова доповідну, де сказав, що у з’єднані Федорова (а там першим заступником був, тобто всі справи робив Попудренко) дуже жорстко ставляться до полонених, їх не просто вбивають, а перед цим проводять тортури. І, хвилинку, це все ж СРСР і комуністичні традиції жорстокості… Якщо вже комуністичний холуй пише на ім’я Микити Хрущова, що тут дуже жорстоко, то можете уявити цю ситуацію, - розповідає Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам'яті.
Сергій Бутко
Саме партизани під командуванням Попудренка бездіяльно спостерігали, як окупанти нищать Корюківку разом із її мешканцями. Тепер пам’ятник цьому діячу можуть законно знести. Ми вирішили запитати у чернігівців, чи знають вони, хто такий Попудренко. Ось що почули:
Навєрно, я так думаю, якийсь письменник, може політичний діяч.
Це учасник Вєлікой Отєчєствєнной войни. Політработнік.
Це герой чи Громадянської війни… ні, Великої Вітчизняної, оце таке.
Також зі списку пам’яток вилучено танк на Кругу. Він не тільки не брав участі у звільненні Чернігова, але ще й на постаменті вміщено список з’єднань Червоної армії, які відвойовували місто у нацистів. Як мінімум дві з цих частин, 76 та 77 гвардійські стрілецькі дивізії (точніше – частини створені на їх основі) беруть участь у повномасштабному російському вторгненні в Україну. Обласна влада вважає: знесення цих пам’яток, символів російського загарбництва і тоталітарного радянського режиму, вкрай необхідне.
Це, без перебільшення, питання національної ідентичності. Я дякую Мінкульту за те, що 25 квітня було підписано наказ про те, що тотожні пам’ятки більше не являються пам’ятками культури чи мають якесь культурне значення. Зокрема і пам’ятник, що стоїть у мене за спиною. Хтось вважає, що це символ звільнення, я вважаю, що це символ окупації, символ агресії у таких країнах як Угорщина, Чехословаччина, Польща. Ми всі пам’ятаємо картинки, коли росіяни на танках повалювали режими у сусідніх країнах і нав’язували свою імперську волю, - каже Іван Ващенко, заступник голови Чернігівської ОВА.
Іван Ващенко
Загалом в Чернігівській області наказом Міністерства культури 144 об’єкти культурної спадщини визнані такими, що не підлягають занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
***
Час Чернігівський писав про таке: