Юлія САМОЙЛЕНКО, студентка чернігівської політехніки, обурена. Схвильовані родичі і сусіди з Городнянщини.
Олені Костирко, бабусі, онучка викликала «швидку». У Солонівку, село неподалік кордонів з Росією та Білоруссю. Але, щоб потрапити у «невідкладку», довелося шукати машину. І везти Олену Петрівну аж за село.
25 липня Олена Костирко виписана з Чернігівської обласної лікарні. Лікувалася в неврології. Відкачували в реанімації. Слава Богу, усе обійшлося.
18 липня близько 13.00 бабусі стало погано. Олені Костирко майже 80. Вік. А тут ще й сонце пряжило. І, напевно, тиск упав. Втратила свідомість.
Сказали доньці, Оксані Самойленко (матері Юлії Самойленко). Вона теж у Солонівці. А в цей час сусіди допомогли. Довели бабусю до хати.
Оксана Самойленко подзвонила відразу Юлії в Чернігів. Була на емоціях, у паніці. Зі зв’язком у Солонівці проблеми. Боялася, що не зможе пояснити диспетчеру Центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф. У Чернігові диспетчер приймає дзвінок. І скеровує, якщо треба, машину, найближчу до пацієнта.
Юлія Самойленко зателефонувала до «швидкої».
— Кажу, що стало погано бабусі, — згадує Юлія Самойленко. — Почула відповідь, що спочатку вирішуватимуть, чи дійсно «швидка» потрібна.
Почали далі розмовляти з диспетчером, — продовжує. — Вона запитала адресу. Кажу, що село Солонівка. Вулиця така, будинок такий-то.
Зі слів Юлії Самойленко, диспетчер на це сказала: «А, Солонівка... У Солонівку бригада не виїжджає, щоб не наражати бригаду на небезпеку».
Дівчина почала пояснювати: «А яка на даний момент небезпека? Тиша. Відносно інших сіл у нас спокійно». Ще раз каже, що бабусі погано.
«Ну, коли ви можете довезти до Бутівки чи Полісся (сусідні села), тоді бригада туди приїде. У Солонівку їхати не будуть, бо там небезпечна зона».
Родичі Олени Костирко змушені були шукати помічників. Знайшли. Проїжджала машина вулицею, довезли Олену Костирко до Бутівки.
— «Швидка» в цей час стояла біля повороту на Солонівку і чекала, доки бабусю привезуть, — каже внучка.
Від Солонівки до кордону, — обурюється, — і 10 кілометрів не буде. Я не розумію, чому вони не виїжджають до нас. Городнянська громада — це зона можливих бойових дій, а не активних. Могли б не виїхати, якби повітряна тривога. Тривоги на той момент не було. Де це таке прописано, що можна не виїжджати.
Зі слів Юлії Самойленко, вона звернулася на гарячу лінію: 0 800 602 019. Цілодобова лінія звернень Міністерства охорони здоров’я. Поскаржилася. Сказали, звернення буде розглядатися.
На гарячій лінії додали: повинен староста допомогти. Він має займатися доставкою людей до місця, куди може приїхати «швидка».
Староста б не відмовив. Але ж часу шукати його не було. Почалася обідня перерва о 13.00. А телефонний зв’язок у селі поганий.
— Ми знайшли машину, а якби не знайшли? — міркує дівчина. — І як це: розподіл між зонами? Сюди їдемо, а сюди ні? У прикордонні теж люди. Вони живуть і працюють.
«Зрозумійте правильно: ми переживаємо за безпеку бригад»
— Чому машина «швидкої» не виїхала в Солонівку? — запитала в Ігоря ДАНИЛЕНКА, генерального директора обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
— Зона, де розташована Солонівка, небезпечна з військової точки зору, — пояснює Ігор Даниленко. Нагадує, що до Солонівки близько не тільки білоруський кордон, а й російський. — Там дуже велика активність дронів, — каже Ігор Даниленко. — Наші машини великі. Видно і проблискові маячки, і знаки наші, що це швидка допомога. А для таких нелюдів, як рашисти, це нічого не говорить. Навпаки, для них цікавіше — попасти в такий транспорт.
Зі слів Ігоря Даниленка, за даними з інших областей, є обстріли автомобілів швидкої допомоги. І з пошкодженнями автомобілів, і з пораненнями працівників.
— Ми переживаємо за безпеку бригад зокрема, — просить правильно зрозуміти ситуацію. — Повторюся, наш автомобіль з повітря видно дуже добре.
Керівник аналізує виклик, який оформлювався 18 липня о 13.00:
— Загальні дані про пацієнтку критерію «екстрений виклик» не відповідали, тому і попросили евакуювати її в більш-менш безпечну зону. Щоб можна було швидко її завантажити, розвернутися і поїхати. Жінку після транспортування обстежили, допомогу надали.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО
"Час Чернігівський" писав про таке:
- У Новгород-Сіверській громаді показали, як працюють найпівнічніші медзаклади України
- Бронежилети - лікарям. Медики Чернігівщини отримали додатковий захист
- Почав задихатись, посинів та втратив свідомість: медики з Чернігівщини врятували 44-річного чоловіка
* * *
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":