Опалювальний сезон під загрозою? Саме з таким питанням вирушила наша знімальна група на позачергову сесію Чернігівської міськради, яка пройшла 27 вересня.
У порядку денному лише одне питання - про звернення міськради до Кабінету міністрів із проханням допомогти в складній ситуації: договір оренди із компанією «Технова», яка орендувала ТЕЦ, не продовжено.
А Чернігівська міська рада ще у травні почала процес передачі всього майна ТЕЦ на баланс комунального підприємства. Тож всі проблеми із ремонтом, як і всі борги за газ підприємства, ляжуть на міський бюджет. Міська влада говорить - іншого виходу не було.
"Ми не можемо тримати в заручниках 35 000 домогосподарств, які отримують тепло від ТЕЦ і більше 25 000 домогосподарств, які отримують теплу воду. Було прийняте рішення щодо фінансування спільного і з міського, і з державного щодо відновлювальних робіт ТЕЦ. Я наголошую, що опалювальний сезон буде розпочатий вчасно", - каже чернігівський міський голова Владислав Атрошенко.
Боргів у ТЕЦ – за газ близько 813 мільйонів гривень, до того ж сама вона сильно постраждала від рашистських обстрілів. Фактично, фірма ТехНова, яка обслуговувала ТЕЦ і ці борги наробила, заставить сплачувати когось іншого.
Найвірогідніше - постраждає бюджет Чернігова. При цьому ще на початку вересня прес-служба міськради заявляла, що жодних фінансових зобов’язань міськрада на себе не взяла. Так - не взяла, але візьме дуже скоро. Здається, це стало сюрпризом для деяких можновладців, хоча їх про це попереджали і неодноразово.
"Зараз навіть керівництво Чернігівської міськради визнає, що по суті провалена підготовка до опалювального сезону. Визнає, що є борги. Я півроку піднімаю питання на кожній сесії, задаю питання, що робити з боргами, які по закону переходять на наступного користувача. Міська влада це знала, голова мав би знати, його заступник точно знав. Чомусь відповіді на це запитання у нас не було", - розповідає Олена Стрілець, депутат Чернігівської міської ради.
Міський голова підтвердив – згідно закону борги за газ перейдуть наступному користувачу.
"Ми звертаємся до Кабінету міністрів з тим, щоб упередити ситуацію з борговими зобов’язаннями, накопиченими ТОВ ТехНовою за спожитий газ.
Згідно п. 22 Закону України "Про теплопостачання" при отриманні ліцензії на комунальне підприємство "Теплоенерго", на баланс якого буде передана ТЕЦ, це підприємство згідно чинного законодавства повинне буде підписати договір про переведення боргу. Боргу з ТехНови на бюджет Чернігівської територіальної громади", - каже Владислав Атрошенко.
У Кабінету міністрів, за лист до якого одноголосно проголосували депутати, міськрада просить допомогти розібратись в ситуації, бо сама вона рішення не бачить. Можливо, вдасться за сприяння Кабміну передати ТЕЦ в управління однієї із дочірніх компаній НАК "Нафтогаз" - така практика існує в інших регіонах.
Але чи захоче хтось брати на себе величезні борги? І чому можновладці заворушились лише зараз? За словами депутатки Олени Стрілець, не взяти ТЕЦ у комунальну власність депутати не могли, адже ТехНова одноосібно відмовилась розпочинати опалювальний сезон у Чернігові. Але є інший нюанс.
"Питання в тому, на яких умовах буде йти передача. Цього ми не бачимо. Мене, наприклад, як депутата відмовились включити в комісію з переходу цього майна, а там ми змогли побачити, що наприклад є певна кількість коштів на рахунках підприємства.
Можна було зобов’язати ТехНову - якщо хочете повернути майновий комплекс, маєте сплатити одне, друге, третє, тут ви не виконали - маєте компенсувати. Представник ТехНови мав би підписати акт, за яким підприємство зобов’язується відшкодувати місту перше, друге, третє, п`яте. Оскільки ми цього не бачимо, ми не знаємо, на яких умовах там що передається", - заявила Олена Стрілець.
Заступник міського голови, Віктор Геращенко, від коментаря відмовився, як і ще кілька депутатів.
А тим часом нагадаємо, що передачею ТЕЦ на баланс комунального підприємства зацікавилось ДБР. Були зареєстровані кримінальні провадження за статтями - зловживання владою або службовим становищем та службова недбалість.
Варто зазначити, що держава вже підставила плече - на відновлення ТЕЦ Кабмін раніше виділив 100 млн грн, цього достатньо, аби налаштувати мінімальну спроможність теплоелектроцентралі, але за деякими оцінками, потрібно ще 700 млн для повного ремонту. Лишається сподіватись на державу і на те, що Кабмін зможе простягнути руку допомоги міські раді Чернігова і врятувати опалювальний сезон у місті від провалу.
"Час Чернігівський" не вперше піднімає питання ймовірних махінмацій навколо Чернігівської ТЕЦ. Ми писали про те, що тут може складова фінансового злочину: мільярдні борги ТЕЦ повісили на бюджет Чернігова: ДБР розслідує причетність посадовців міської ради.