Співачка ONUKA Ната Жижченко Філатова стала гостею ютуб-шоу одного з кращих музичних журналістів України Саші Варениці Go West Інсайди. В проєкті вона розповіла, чому вирішила повернутися до Чернігова, реставрувати дім свого легендарного дідуся Олександра Шльончика, і як нині сприймає його.
Вона говорить - будинок став дуже дорогим для неї, саме тому, вона хронічно не може сприймати новини про потенційний новий наступ з білорусі. Через це їй важко їздити на гастролі, важко розлучатися з містом і з домом.
Після смерті бабусі у 2020-му співачка переосмислила своє ставлення до будинку. Каже, тривалий час споруда була у такому стані, що людині, яка звикла до комфорту, жити було у ній неможливо.
Перед смертю бабусі Валентини Степанівни Наталя пообіцяла їй, що допоки вона жива сама - будинок лишиться у руках родини, як і сімейний яблуневий сад.
Згодом, співачка придумала як вона перебудує дім, попри усю складність та дороговизну проєкту. До цього долучився чоловік Наталії - музичний продюсер Євген Філатов.
- Я розказала все Євгену, а він такий, коли запалює - це все, це три тижні повністю без ночей, повністю мережа вивчається… Він прочитав і вивчив все про перебудову старих садиб, а зараз купа кейсів своїми руками, не своїми руками, і ми запустили цей проєкт 25 березня 2021 року.
Ми почали перебудовувати цей будинок, щоб можна було там жити і реставрувати майстерню, оскільки в будинку є майстерню дідуся, в якій інструментів вже не так багато, які розійшлися всі по музеях, по виставках, в колекціях і в оркестрах, але є все: верстати, інструменти, за допомогою яких робив, деревина, матеріали, деталі, тобто, все це збереглося… Всі девайси - вони всі саморобні, - каже артистка.
Спочатку у співачки була ідея створити музей, потім музей-кімнату, але вирішили, що в цьому немає ніякого ентертейнменту, буде нецікаво, тож, Ната багато думала, а коли ти чимало все обмірковуєш і посилаєш у космос - тобі відповідають, каже мисткиня. Нині - цей будинок на Фабричній, 12, де живе вже 5-те покоління родини - син Сашко. Це будинок 1904 року і в ньому є майстерня, а ще є меблі, які зробив своїми руками прадід Наталі. Саме прадід прозвав співачку Хазяєчкою замість звичного імені. Як пророцтво зробив.
Дім став частиною масштабного творчого спадку - від відновлення створення музичних інструментів до екскурсій, кластерів, співочих та духовних доробків. За рік сюди приїздили знімати і писати інтерв‘ю медійники з усього світу аж до впливого телеканалу HBO. На жаль, контекст, здебільшого, не творчий, а воєнний.
- Коли почалася облога, то так мені було страшно… для мене чернігівський яблуневий сад був зоною спокою. Коли я була десь на гастролях далеко або в якомусь стресовому стані - я завжди ховалася в думках у цьому саду. Згадувала звуки, запахи, звуки сопілки… І от коли я розуміла, що ця моя капсула понівечена через цю окупацію, навіть якщо будинку немає в наявності в реальному житті - то у мене немає його навіть ментально. І от що в мене можуть забрати і матеріальне, і духовне - от що було страшно.
Ця картинка поставала для мене сірою в попелищі. Я ці думки блокувала максимально. Я не знаю, як так повезло, що будинок вцілів, оскільки на цих вулицях реально були бої, хоч Чернігів тотально не був у окупації, але там були страшні бої і просто отак от як за шаховим розкладом сусідні будинки деякі повністю знівечено, деякі як сито. Ну звісно, що старий будинок, дерев’яний, якби у нього попало - у нього просто би…
Не знаю, що його врятувало - Бог, моя віра або що мистецтвом намолена роками ця цитадель спадщини такої…, - розмірковує Наталія.
Нині дім дідуся ONUKA бачить таким собі етноспейсом, де можна буде провести творчі вечори, лекції, квартирники, трансляції, тут буде відновлення виготовлення музичних інструментів за кресленнями Олександра Шльончика, почнуть серійно з сопілки, ці матеріали зараз оцифровуються. Також у будинку хочуть зробити курси ремесел, зокрема, по дереву.
У майбутньому Наталія більше бачить себе не гастролюючою артисткою, а людиною, яка втілює в життя складні творчі проєкти.
"Час Чернігівський" писав про співачку ONUKA: