П’ятниця. 13.00, обідня перерва. Працівники Жуківського старостинського округу їдуть на… смітник. Щоб назбирати пустих банок з-під консервів.
Людмила ЧЕЧІТКО, прибиральниця в старостаті, збирає пакети. Кладе в кишеню рукавички. До сільради підходить Петро ГУРИН, кочегар. На велосипеді під’їжджає Ігор Шемендюк. Колишній атовець. Зараз працює на громадських засадах від центру зайнятості. Місцеве звалище за селом.
— Велосипедами не їздимо, — каже Петро Гурин. — Зазвичай своїми машинами.
— Ступаємо обережно, — проводить інструктаж перед тим, як зайти на смітник, Людмила Чечітко. — Шукаємо очима зверху. Бо викидають усе, що хочеш. Бажано середньої висоти, — описує, які банки треба. Не погнуті, не іржаві. Якщо з кришкою — не страшно. Ми її відірвемо.
Розходимося по периметру. Вітер. Холодно. Консервних банок на смітнику вдосталь.
— З-під кільки піде? — уточнюю перед тим, як покласти в пакет.
— Клади.
— Тут товстолобик був, — описую другу знайдену банку.
Етикетки закордонних, гуманітарних консервів. Кілька в томаті. М’ясо індика. Бички. З-під згущеного молока.
За пів години гуртом назбирали п’ять пакетів. Ледь у багажник влізло.
— Оце все складаємо в ночви чи великий тазик, — продовжує Людмила Чечітко. — Перебираємо. Відриваємо кришки. Замочуємо у воді. З хімією, мийними засобами. Добу чи ніч киснуть. Тоді перемиваємо. Сушимо. Обов’язково перемиваємо й ті, що люди приносять.
Кожен допомагає, як може. Хтось удома шкарпетки в’яже. Ми восени овочі військовим збираємо. Якось їхали селом возом, збирали городину. Дивимось, а в кущах електровелосипед лежить. Витягли, закинули на воза. А тут назустріч їде один на другому електровелосипеді. Каже, знайшов. Ми з Петею забрали, завантажили на підводу. Доїжджаємо до центру, поліції в селі повно. З одного двору пропало три електровелосипеди. «Хлопці, а ви не велосипеди шукаєте?» Розкрили крадіжку.
…За чотири години до цього
Робота кипить у пункті обігріву. Кімната в приміщенні старостату. Є чайник, мікрохвильовка, диван, стільці.
— І чай є. І печиво. Можемо пригостити, як хто змерзне, захоче погрітися, — каже Людмила Чечітко.
— Прийшла перша партія свічок з Німеччини, — пояснює Наталія ДУРИЦЬКА, староста, розпаковуючи посилку. — Поки три ящики. Висилає їх наша односелиця. Ярина Павленко. Під час повномасштабного вторгнення виїхала. Там вчителює. 25 грудня в Німеччині Різдво. Є в них традиція — власники будинків виносять на вулицю свічки, запалюють їх. Після свята Ярина робить оголошення. Німці зносять свічки, що не догоріли. З них у жуківському старостаті роблять окопні свічки. Різного кольору і розмірів.
Станіслав Гуща, наш завклубу, з дому привіз газовий балончик. На ньому в чайнику розтоплюємо парафін.
— Місцеві не збирають консервні банки?
— Зносять. Зараз у нас є 15 штук. Але їх недостатньо. Хочемо використати весь матеріал. Навіщо його тоді надсилали, щоб просто лежав? Може, хтось почує, не буде викидати. Назбирає, принесе волонтерам.
— За день 100 свічок можемо заливати без проблем. Аби були заготовки. А з матеріалом складно, — додає Станіслав Гуща.
— У мене син військовий, — продовжує староста. — Знаємо, що свічки потрібні в окопах. Вони гріють. А ще, коли окопна свічка догорає, хлопці підливають антисептик. Гелевий. Тоді довше горить.
Прийшла допомогти дівчатам і Галина Давиденко, місцева жителька. Нарізає картон потрібної форми. Під висоту консервної банки. Вирізає гніт.
За 15 хвилин накрутили 10 баночок. Станіслав Гуща — на «гарячому» процесі. Закладає в чайник свічки, топить парафін.
— Залили, залишаємо, щоб папір просяк. А тоді ще трішки доливаємо.
— Як матеріал назбираємо, так і крутимо, — каже, не відриваючись від роботи, Чечітко. — У перервах між роботою. Хлопці чекають. Нещодавно їхала в автобусі в Чернігів. Люди розмовляли між собою. Везли військовим маскувальні сітки. А їм кажуть: «Сітки — то добре. Але окопних свічок завжди не вистачає».
— Гляньте, які гарні вийшли, — каже Наталія Василівна. — Яких це ви намішали, що вийшли рожеві? Схожі за кольором нещодавно заливали в Куликівці.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Юлія СЕМЕНЕЦЬ. Фото авторки
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Консультувались із військовими: партнери Притули в Чернігові розповіли чому відмінили зустріч волонтерів
- Волонтери з Чернігівщини шиють зимові "химери"
- Міська рада закупила для волонтерів матеріалів на 100 тисяч гривень
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":