— Находила хмара. Я вибирала полуницю. Грім гримів без перестанку. Таке вперше в житті чула. Зазвичай, гримне, перестане, через трохи знову гуркоче. Блискавки майже не видно було. Впали перші краплі дощу, а потім почувся наче дзенькіт. То були градинки-горошинки. А тоді полетіли з неба крупняки. Так тривало пів години, — пригадує 54-річна Тетяна САМРЕТ, підприємниця з Мени. — Пройшло смугою. У мене на картоплі, помідорах, цибулі, капусті трішки верхівки позбивало. Сподіваюся, відійдуть. А у двоюрідного брата вісімдесят відсотків городини дуже постраждало. Люди з Феськівки розповідають, що в декого всі грядки із землею зрівняло. Я на долоню вмістила кілька крижаних кульок. А бачила, що люди в інтернеті викладали фото, де градини розміром з куряче яйце. Сарай у нас під шифером. Нарахували п’ятнадцять дірок, одна в діаметрі сантиметрів десять. Добре, що руберойд під низом, то це не так критично. Металочерепиця витримала. Де будинки оббиті вагонкою, зрешетило її. Колезі в машині потрощило скло, треба міняти. На ринку ряди накриті тентом. Його подірявило.
По усій Мені нині ремонтують дахи. На нашій вулиці стукають і стукають.
— Правда, що у Мені здорожчав шифер?
— Звісно. Це ж закономірність бізнесу. Та й шиферу зараз недостатньо. Зріс попит і на майстрів.
* * *
— Чи зверталися із заявами про допомогу? — поцікавилася у Менській громаді.
— Поки що надійшло 108 заяв на встановлення факту пошкодження майна внаслідок негоди. Працює робоча група, котра встановлює обсяги пошкоджень. Є такі, хто страхував своє майно, тому акти про його пошкодження будуть підтвердженням при зверненні до страхових компаній. Є такі, хто планує звертатися за матеріальною допомогою, — пояснює Юрій СТАЛЬНИЧЕНКО, секретар Менської міської ради. — Проте це обмежена сума. Відповідно до Програми соціальної підтримки, ми можемо надати не більше п’яти тисяч гривень. Більшість вільних коштів цього року на крайній сесії 29 травня, майже пів мільйона гривень, переспрямували на ритуальні послуги з поховання загиблих і допомогу їх сім’ям. Тому пішли вже перевитрати і залишалося не більше вісімдесяти тисяч саме на допомогу в надзвичайних ситуаціях. Ніхто ж не передбачав, що буде такий масштаб. У нас пошкодило на двох школах дахи і сонячні панелі. Їх перевірятимуть спеціалісти, чи це побило лише захисне покриття, чи більш серйозні пошкодження. На даху лікарні подірявлені понад тридцять листів шиферу. У підрозділі ДСНС понад сто листів потребують заміни.
Якщо це дірки в шифері, замовляємо бітумну стрічку, щоб залатати швидше. За наявності спеціального фена це оптимальний варіант. Про нього ми розповіли керівникам комунальних закладів. Бо шифером перекривати довше, а завтра знову можуть бути дощі. На сьогодні міська рада працює лише по заявах для встановлення фактів руйнувань.
Чи буде допомога? Процедура її надання передбачає, що люди збирають пакет підтверджуючих документів, в тому числі і про розмір заробітної плати та доходів. Якщо невеликі пошкодження, а дохід чималий, то, думаю, допомога надаватися не буде. Хоча все вирішується комісійно.
Головне — з людей ніхто не травмований, звернень до лікарні не було.
***
В місті Семенівка пройшов шквальний дощ, місцями також був невеличкий град. У селі Оболоння на Коропщині ввечері 2 червня відгриміло і пронеслася буря з градом. Він був не такий крупний, як у Мені, проте дуже щільний. Зелень на городах і у дворах добряче притрусило, наче снігом.
Гуркало і лило чи не по всій області. За офіційними даними, внаслідок погіршення погодних умов 1-2 червня сталося пошкодження ліній електропостачання. Було відключено 12 ліній, 120 трансформаторних підстанцій. Станом на 6 годину ранку третього червня без електропостачання залишилися 4903 абоненти у 21 населеному пункті Корюківського, Новгород-Сіверського, Ніжинського та Прилуцького районів. До аварійно-відновлювальних робіт залучено 13 бригад «Чернігівобленерго».
Джерело: "Вісник Ч", авторка Валентина ОСТЕРСЬКА
"Час Чернігівський" писав про таке: