Навчитися, щоб допомогти іншим. Як на деокупованій Чернігівщині громада через тренінги береже мешканців

17 КВІТНЯ 2024, 18:01

890

Навчитися, щоб допомогти іншим. Як на деокупованій Чернігівщині громада через тренінги береже мешканців

Навчитися, щоб допомогти іншим. Як на деокупованій Чернігівщині громада через тренінги береже мешканців

Понад два роки триває розмінування Чернігівщини, а жителі подекуди досі знаходять вибухонебезпечні предмети у своїх громадах. Іванівська перебувала під російською окупацією 27 днів. Цього вистачило, аби пошкодити та замінувати чималу частину території.

30 березня 2022 року громаду звільнили Сили оборони. Жителі досі оговтуються від пережитого і вчаться жити по-новому. Як у громаді організовують тренінги з мінної безпеки, домедичної та психологічної допомоги, і як це допомагає місцевим, читайте в ШоТам.

Відчинити двері власного будинку було небезпечно

Начальниця загальноюридичного відділу Іванівської ОТГ Світлана Струк пригадує перші дні після деокупації громади: зайти до власного будинку вже було небезпечно. У її домівці жили російські військові, які залишили після себе чимало неприємних сюрпризів, зокрема, мін.

Просто відчинити двері та зайти до оселі вона не могла. Розтяжки тоді залишали будь-де, а звичні предмети могли ховати під собою небезпеку. Один з випадків, який запам’ятався Світлані, був у домівці українського військового — росіяни взяли каску бійця, замінували та поклали на ліжко.

На щастя, мешканці будинку вчасно звернулися до ДСНС. Схожі знахідки були всюди, де встиг побувати ворог. Тож мало не одразу після звільнення регіону влада Іванівської громади взялася організовувати тренінги з мінної безпеки для жителів сіл і селищ.

Тренінг з мінної безпеки для жителів Іванівської громади від ДСНС

Тренінг з мінної безпеки для жителів Іванівської громади від ДСНС. Фото: Іванівська громада

 

Громаду навчають усі: сапери, рятувальники та навіть військові

«Після того, як жителі бодай трошки встигли знову облаштувати свої обійстя, ми почали звертатися до військових частин Чернігова та просити військовослужбовців приїхати до громади, аби провести навчання. І до нас приїжджали», — розповідає Світлана.

Спершу громада зосередилася на тренінгах з мінної безпеки, адже міни були найбільшим ризиком у щойно деокупованих селищах. Людям потрібно було пояснити, що не варто, приміром, ходити до лісу або заходити туди, де ще не встигли пройтися сапери, як відрізнити вибухонебезпечні предмети та як реагувати, якщо помітили невідомий предмет.

Згодом до них звернулися представники ДСНС і запропонували свою підтримку в навчанні жителів. Рятувальники, сапери та військові, які отримали мінні поранення, прибули мобільними підрозділами, аби також влаштувати тренінг з мінної безпеки.

Тренінг з мінної безпеки для жителів Іванівської громади від ДСНС

Тренінг з мінної безпеки для жителів Іванівської громади від ДСНС. Фото: Іванівська громада

«Ми побачили саперів з пораненнями, які вони отримали внаслідок підриву міни. Хтось утратив руку, хтось ногу. Тепер вони не можуть займатися розмінуванням, але можуть навчити, як не постраждати іншим», — ділиться Світлана Струк.

Представниця Іванівської ОТГ зізнається, що заохотити місцевих прийти на освітній тренінг було непросто. Навчання для дорослих зазвичай організовують у приміщеннях сільської ради, а для дітей — у школі. Втім, по завершенню навчання всі присутні завжди в піднесеному настрої та дякують за нові навички.

Після тренінгів з мінної безпеки до громади почали запрошувати тих, хто міг би надати знання з домедичної допомоги. Нещодавно в чотирьох старостатах Іванівської громади та селі Іванівка відбулися навчання від організації The Center for Civilians in Conflict (CIVIC).

Тренінг з домедичної допомоги для жителів Іванівської громади від CIVIC

Тренінг з домедичної допомоги для жителів Іванівської громади від CIVIC. Фото: Іванівська громада

Замість імпровізації — необхідні знання

«Наш тренінг з першої домедичної допомоги “Базові рятувальні дії” доволі короткий — три години. Ми концентруємося на безпеці та реанімаційних діях», — пояснює фахівчиня з питань захисту цивільного населення CIVIC Мар’яна Борчук-Галик.

Мар’яна переконана, що навички з домедичної допомоги необхідні кожному громадянину — як цивільному, так і військовому. Фахівчиня провела навчання для дорослих у двох селищах Іванівської громади.

«Ми говоримо, як правильно перевірити стан потерпілого, дихання, як перевести потерпілого в безпечне бокове положення, що повідомляти швидкій. І, звичайно, ключове — реанімаційні дії», — розповідає Мар’яна Борчук-Галик.
 

«Домедичну допомогу потрібно знати обов’язково. Ми жили в окупації, і було прикро тоді, що в нас не було ні фельдшера, ні лікаря. Не було до кого звернутися по поміч», — пригадує жителька села Слобода Іванівської громади Людмила Осапенко.

Людмила — багатодітна мама. Коли російські військові зайшли на Чернігівщину, то їй з родиною довелося жити в чужому домі. Жінка й досі вдячна сусідці, адже дім Людмили росіяни перетворили на шпиталь, і потрапити туди було неможливо. У сусідській хаті разом з Людмилою жив чоловік, який страждав на астму. Без необхідних знань, щоб подолати наслідки хвороби, доводилося імпровізувати.

Нині Людмила розуміється на пораненнях, може накласти турнікет і надати необхідну домедичну допомогу. Завдяки тренінгам жінка готова до можливих наслідків війни.

Тренінг з домедичної допомоги для жителів Іванівської громади від CIVIC

Тренінг з домедичної допомоги для жителів Іванівської громади від CIVIC. Фото: Іванівська громада

Психологічне здоров’я жителів також важливе

Окрім тренінгів з мінної безпеки та домедичної допомоги, в Іванівській громаді взялися за психологічне здоров’я жителів. Представниця Іванівської ОТГ пояснює: більшість людей, яким довелося жити в окупації, перебувають у стресі.

Нині місцева влада організовує в селищах тренінги з психологічної допомоги, а також влаштовує селянам психологічне розвантаження. Насамперед йдеться про безпековий простір для ветеранів, військовослужбовців, їхніх родин та інших жителів.

Світлана Струк каже, що тренінги з психологами вже починають впроваджувати в будні жителів громади, а от безпековий простір — це план на 2024 рік. Йдеться про стале приміщення, де з жителями працюватиме психолог або відбуватимуться необхідні розвантажні тренінги та консультації. У сільській раді вже створили робочу групу, яка працює над проєктом простору, аби впродовж року його реалізувати.

Джерело: ШоТам, авторка: Валерія Павленко

Читати також: Студенти на пенсії. У деокупованій громаді на Чернігівщині працює Університет третього віку

Схожі новини

Класична схема: чернігівця обдурили, видаючи себе за працівників банку

22 ЛИСТОПАДА 2024, 14:29

«Хата на фундаменті тричі піднялася й опустилася»: громада придбала житло для ВПО

22 ЛИСТОПАДА 2024, 14:15

93-річна бабуся почала волонтерити. Тривожиться за воїнів

22 ЛИСТОПАДА 2024, 13:36

У селі уламки шахеда гупнули за 40 метрів від житла. Пошкоджені 11 будинків

22 ЛИСТОПАДА 2024, 12:04

Вiдео

Психічні розлади стали головною причиною інвалідності у дітей Чернігівщини

22 ЛИСТОПАДА 2024, 11:37

Демобілізований лісівник повернувся на посаду єгеря

22 ЛИСТОПАДА 2024, 10:48

Браконьєри знову в дії: на Чернігівщині викрили незаконний вилов риби

22 ЛИСТОПАДА 2024, 10:12

ТОП-переглядів