Наукову експедицію на Антарктиду очолить колишній чернігівський прикордонник

10 БЕРЕЗНЯ 2023, 16:25

2377

Наукову експедицію на Антарктиду очолить колишній чернігівський прикордонник

Богдан Гаврилюк

Цьогорічна експедиція на Антарктиду - особлива. І не лише тому, що відбувається у розпал повномасштабного вторгнення. Також у її складі буде аж два полярники, чиї долі міцно пов‘язані з Черніговом та Чернігівщиною.

Першим і, безумовно, одним з найвідоміших учасників-науковців 28-ї Української антарктичної експедиції (скорочено - УАЕ) на 2023-2024 роки, - стане 51-річний Богдан Гаврилюк, геофізик, абсолютний рекордсмен України з кількості зимівель на найпівденнішому материку планети - 9 разів. Цього року поїде вдесяте. А ще він - колишній захисник, прикордонник, який за власним бажанням майже рік з минулого квітня захищав країну на північному кордоні у Чернігівщині.

Нині повертається до важливої місії – рік забезпечуватиме роботу станції «Академік Вернадський». І знову стане керівником експедиції.

Інший чернігівець - учасник експедиції - 40-річний системний механік Олександр Милашевський. Він з самого Чернігова і це буде його друга зимівля. Попередня була під час 26-ї експедиції. До речі, тоді теж очільником експедиції був Богдан Гаврилюк.

Про свій минулий досвід він розповів сторінці Національного антарктичного наукового центру в інстаграмі

Сам Олександр одружений, виховує доньку. Взагалі перша експедиція з ним трапилася випадково. Він дізнався про конкурс з новин. Про саму станцію аж до 2020-го навіть не знав. Порадився з родиною і подав документи: він мав відповідну освіту, досвід і відповідав вимогам. Вирішив, що це цікавий досвід.

«Все ж таки участь в експедиції до Антарктиди, ще й на рік, є дуже незвичною пригодою в житті!».

Каже: відбір проходив дуже довго, сам кандидат навіть зневірився. Однак, він дійшов до співбесіди в Антарктичному центрі. Далі було тривале медобстеження. Завершальний етап - збори основного і дублюючого складів на Харківщині. Команда з тиждень жила разом, її перевіряли психологи.

Цього року конкурсна комісія відібрала до основного складу 14 майбутніх полярників (до цього тривалий період їх було 12). Збільшення в експедиції науковців дозволяє підвищити кількість досліджень на станції, зокрема в межах багатьох міжнародних проєктів, в яких бере участь Україна, повідомляє Міністерство освіти і науки.

Серед 14 учасників – 9 вчених (три науковці на кожен напрям – геофізика, метеорологія, біологія) та 5 представників команди життєзабезпечення: лікар, кухар, дизеліст, механік і сисадмін.

У 28-й УАЕ досвідчених полярників і новачків у однаковій кількості.

Ще одна особливість 28-ї УАЕ полягає в тому, що в ній буде троє учасників з попередньої 27-ї УАЕ. Учені – біолог Сергій Глотов (ви пам’ятаєте його чудові фото), геофізик Андрій Сопін і метеоролог Сергій Разумний – вирішили продовжувати дослідження на станції протягом наступного року і успішно пройшли конкурс.

Це вперше в історії українських антарктичних експедицій одразу троє учасників залишаються зимувати на другий рік.

Також маємо сказати, що нова експедиція складається суто з чоловіків. На жаль, цього року на конкурс подалося лише 5 жінок (для порівняння: торік кандидаток було 19), але вони не подолали всі етапи конкурсного відбору. Сподіваємося отримати більшу кількість заявок від жінок у наступну експедицію, адже останні 4 роки вони завжди входили до складу зимівель.

Список учасників 28-ї УАЕ

Керівник експедиції: Богдан Гаврилюк – 1972 р.н., Радіоастрономічний інститут НАН України, місто Харків, геофізик (десята зимівля).

Біологи:

  • Сергій Глотов – 1986 р.н., Державний природознавчий музей НАН України, місто Львів (друга зимівля);
  • Вадим Ткаченко – 1992 р.н., Приазовський національний природний парк, місто Мелітополь, Запорізька обл. (друга зимівля);
  • Тарас Перетятко – 1981 р.н., Львівський національний університет імені Івана Франка, місто Львів (перша зимівля).

Метеорологи:

  • Олександр Полудень – 1986 р.н., Український гідрометеорологічний центр, місто Київ (п’ята зимівля);
  • Дмитро Кричун – 1978 р.н., Авіаційна метеорологічна станція цивільна «Кропивницький», місто Кропивницький (перша зимівля);
  • Сергій Разумний – 1988 р.н., Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського, місто Вишгород (Київська обл.) (четверта зимівля).

Геофізики:

  • Андрій Сопін – 1982 р.н., Радіоастрономічний інститут НАН України, місто Харків (четверта зимівля);
  • Андрій Олефір – 1996 р.н., Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», місто Київ (перша зимівля).

Команда життєзабезпечення:

  • лікар Дмитро Мартиненко – 1990 р.н., місто Київ (перша зимівля);
  • кухар Андрій Бобров – 1988 р.н., Київська область (перша зимівля);
  • системний механік Олександр Милашевський – 1983 р.н., місто Чернігів (друга зимівля);
  • дизеліст Сергій Попрієнко – 1973 р.н., місто Кривий Ріг (перша зимівля);
  • системний адміністратор Сергій Салло – 1988 р.н., місто Кропивницький (перша зимівля).

Скільки отримують полярники?

За словами Євгена Дикого, директора Національного антарктичного центру, у вересні 2020 прем’єр Денис Шмигаль підписав постанову, за якою тепер це приблизно $2 тис на місяць.

Як нині, в умовах повномасштабного вторгнення відбуваються корелювання платні за курсом - поки невідомо.

"Час Чернігівський" писав про науку:

Схожі новини

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

Фото

У школі на Чернігівщині ремонтують спортзал за кошти французів

18 СІЧНЯ 2025, 15:57

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

Ворог обстріляв три прикордонні громади на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 09:16

ТОП-переглядів