Говоримо з ректором НУ "Чернігівський колегіум" Олегом Шереметом про навчання в умовах війни, нові спеціальності та міжнародну співпрацю. Дивіться відео або читайте текстову редакторську версію.
Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі! Незважаючи на складні обставини, освіта триває. Говоримо сьогодні про нові спеціальності, міжнародну співпрацю та навчання в умовах війни з ректором Національного університету «Чернігівський колегіум» Олегом Шереметом. Я хочу почати з такого питання: уже майже три роки повномасштабна війна. Як університет вистояв, як працює в таких умовах наразі?
- Ви знаєте, дійсно надзвичайно складні умови, враховуючи те, що наш Чернігівський регіон – це прикордонний регіон. На жаль, у нас не найкращий сусід, якщо так можна сказати. І в цьому плані у нас дуже багато проблем. Дякуючи нашим Збройним Силам України, нашим військовим, ми маємо можливість все ж продовжувати навчальний процес. Я хочу нагадати, що навіть під час оточення міста Чернігова фактично весь педагогічний склад університету залишався на місці. Навіть частина студентів довгий час перебувала у гуртожитку. І в цьому плані я вдячний своїм проректорам, деканам, працівникам, які певним чином створювали належні умови для того, щоб вони тут перебули ці страшні дні. Хто був тут на місці, пам 'ятає, наскільки це було складно. Я і особисто постійно зустрічався на поможливості, підвозили продукти харчування і все, і підтримували наших студентів. Я хочу сказати, що така страшна ситуація дала можливість і пізнати людей багато, членів колективу. Така недобра ситуація, але вона дала певний позитив і зблизила нас як колектив. І я хочу сказати, що ми один із вузів, які першими розпочали навчальний процес, зрозуміло, у дистанційному режимі. Було дуже важко, але коли з 'явився зв 'язок, а ми на той час придбали старлінки, засоби автономного живлення. Так, дійсно, цей процес дистанційного режиму навчання продовжується, хоча в нас на сьогодні день змішане навчання, є офлайн і онлайн. Скажімо, там, де стосується практичних занять, лабораторних, то безпосередня участь, необхідний контакт із викладачем, або якісь питання технічного характеру з технікою, то студенти мають можливість працювати в аудиторіях, в лабораторіях. Факультет фізичного виховання, ви розумієте, теж треба безпосередньо вправи виконувати і займатися цим. Ми максимально створюємо ці умови. Відбувається захист дипломних робіт у студентів магістратури і ми знову ж таки змішаними режими проводимо його. Можна як онлайн режим і офлайн режим безпосереднього присутність. От сьогодні у нас якраз захист відбувається в приміщенні.
- Поки ми говорили поза камерою, почув, що ви набуваєте нових акредитацій. Можете детальніше розказати, що це за акредитація і що це дає університету?
- Акредитація – це процес, який відбувається безперервно. Раз у п 'ять років незалежні експерти проводять експертизу, яким чином ми здійснюємо підготовку факівців і, відповідно, дають нам оцінки, виставляють і потім акредитують дану навчальну програму. Після цього вона вважається повністю акредитованою. П 'ять років ми працюємо у звичному режимі, якщо фахівці підтвердили наш високий рівень якості. І це дає можливість нам з упевненістю говорити, що ми вибираємо правильний вектор, ми забезпечуємо відповідними кадрами. І фахівці нашого університету, професорство, викладацький склад, дає досить високий рівень знань нашим здобувачам вищої освіти, нашим студентам. А от останні програми, вони для нас нові, це, скажемо, та сама агрономія. Досить нова спеціальність, але вона повністю акредитована, підтвердила високий рівень наших викладачів, високий рівень знань наших студентів.
- Ще про медичний факультет хотів запитати: давно ця ідея витає в повітрі. Як зараз справи з нею?
- Ми цю справу вже розпочали, і я хотів би таку одну ремарку сказати: ми єдина область в Україні, яка не має вищого навчального закладу медичного спрямування. На сьогодні ми готуємо фахівців двох медичних спеціальностей. Це фармація і громадське здоров'я. У нас вже дві медичні спеціальності. Вони не є лікувальними, але це медичні спеціальності. Ми зараз підписали неморандум про співпрацю з нашою обласною лікарнію. Безпосередньо із генеральним директором Андрієм Жиденком. Нас в цьому плані підтримує інститут серця ім. Амосова. Ви знаєте, провідна така науково-медична установа. І ми вже декілька разів зустрічалися. І фахівці, які там працюють, вони готові підтримати нас з точки зору кадрового потенціалу. І ми зараз маємо можливість відкривати спеціальності медичну напрямку. Це, мабуть, буде реабілітологія, ми над цим працюємо. І як перспектива, зразок, ми зараз збираємося в Черкаси проїхати. Там університет теж, який був колись педагогічним, зараз вони випустили перший випуск, зробили медиків, сімейних лікарів. Я хочу особисто поїхати, вивчити досвід. І, скажімо, ідея така, щоб створити певний комплекс, об'єднати всі навчальні заклади медичного спрямування, наші медичні училища. Ввони залишаться юридичними особами, тут ми ніякому разі не претендуємо на їхню автономію, тим більше, що це заклади, які фінансуються з обласного бюджету. Ми знаєте, національний університет, фінансування у нас - бюджет держави. Ми це розглядаємо, я так думаю, в лютому місяці ми все ж відокремимо цей підрозділ і створимо, можливо, це буде медичний інститут навчально-науковий, де будуть задіяні фахівці практики наших обласної та міської лікарні. І я переконаний, що в цьому плані буде у нас повна підтримка. Я особисто розмовляв з головою обласної військової адміністрації В'ячеславом Чаусом. Він в цьому плані нас повністю підтримав. Ну, але тут від нас треба серйозні кроки зробити, я розумію, наскільки це відповідально, оскільки не в наших, скажімо, планах профанацією займатися, ми візьмемся за те, що потягнемо.
- Ви згадали українські університети, лікарні, з якими співпрацюєте, а з міжнародною співпрацю як справи?
- Ну, я хочу сказати, що у нас на сьогодні підписано і вже офіційно працюємо з 18-ти вищими навчальними закладами різних країн. А це і Польща, це і Угорщина, це Німеччина, Франція, Італія, навіть США - угоду підписали з Чиказьким університетом. Я хочу сказати, що ця співпраця у нас давно уже напрацьована, але ми тут зробили дуже багато серйозних кроків. Це й та саму Латвію, я зараз леднь не забув згадав. Більше того, ми пішли далі і навіть угоду з Огрською крайовою думою підписали, у нас безпосередній контакт є і з Технічним університетом Латвії. Це провідні навчальний заклад, університет біоресурсів та технологій. Я там особисто був. І з ними вже контактують наші фахівці із наших кафедр, які пов'язують спеціальності екології. Зокрема, харчові технології. По спеціальності лісових господарств ми взагалі створили комплекс, який включає в себе вище професійне училище лісового господарства (Сновське), потім Огрський технікум лісового господарства і університет біоресурсів і технології. І ми уклали угоду про обмін і фахівцями, і студентами. На жаль, складності є певні по обміну студентів чоловічої статі, ви знаєте, мова про війну. У нас діють програми академічної мобільності і навіть програми подвійних дипломів. От на сьогодні у нас навчаються студенти нашого бакалаврату, які одночасно отримають диплом бакалавра і Поморського університету (Польща), і нашого університету. Ми узгодили програми. Більше того, професор Лукаш читає гостьові лекції у цьому університеті польською мовою. У нас багато зараз викладачів, які в свій час виїхали за межі України. Це, як правило, жіноча стать. В певному чині, вони допомагають нам налагоджувати співпрацю з тими університетами.
- Зараз не секрет, що з'явилася нова велика категорія в українських університетах студентів, які не зразу після школи потрапляють у вуз, а які не хочуть мобілізуватися, і тому отримують освіту. Як у вас з цими людьми?
- Ну, розумієте, ми університет не той трьохкімнатний, як кажуть. Знаєте, є такі вузи. Ми в університеті на виду, ми національний університет, ми своє реноме бережемо і ми тримаємо планку. І ми законослухняні в цьому плані. Ми чітко виконуємо норму закону і ми розуміємо необхідність, скажімо, всіх процесів мобілізації. Всі наші здобувачі вища освіти, всі студенти, вони знаходяться на обліку. Це є умова, законна умова. Ми в контакті з центрами комплектації, з відповідними правоохоронними органами, які час від часу перевіряють і нашу роботу, і, скажімо, стан речей в цьому напрямку. Законом передбачено відсрочки студентам, аспірантам - ми виконуємо. Все це прозоро. В цьому плані, вибачте, не граємося з такими речами. Ми розуміємо, наскільки це відповідальна річ. Ну поки що до нас не було зауважень з цього приводу.
- У наступному році Чернігівському колегіуму 325 років. Цифра солідна, цифра серйозна. Що готуєте з цього приводу?
- Дійсно цифра серйозна. І ви пам 'ятаєте, що Чернігівський колегіум був заснований в 1700 році. Це перший навчальний заклад вищого типу на Лівобережній Україні. І ми свою історію і духовну, і взагалі атмосферу цю ми передаємо і своїм студентам, нинішнім студентам. Іі ми на цьому наголошуємо, що ми в заклад з великою історією, ми дійсно ведемо свій родовід від Чернігівського колегіуму, і в назві нашого університету присутня ця назва. Ну, щодо святкування, знову ж повторюю, війна вносить свої корективи. Ми розуміємо і масштабність проведення заходів, і безпекові ситуації. Тому на цьому етапі ми зараз плануємо дуже велику наукову конференцію зробити за участю і представників влади. Запросимо по можливості і наших партнерів. Ми дуже тісно працюємо з університетами нашої держави, зокрема з університетом імені Драгоманова. Знаєте, це провідний навчальний заклад педагогічного спрямування, але вони зараз теж класичний університет, як і ми. І дуже тісно співпрацюємо. Я і з ректором постійно на контакті, обмінюємось інформацією. Ми і науковців будемо залучати і проведемо наукову конференцію з цього приводу, як мінімум. Ми зараз плануємо зробити художню галерею, приурочити 325-річчю. Я ще не хотів би всі секрети розказувати. Хотілось би зберегти деякі сюрпризи. Ну, і важливо наскільки нам вдасться питання з фінансуванням вирішити. Ну, в стані війни держава, і пріоритет, ми розуміємо, це армія. Ми оновлюємо експозицію нашого музею, який діючий зараз. Ну, і потім будемо дивитись, будемо надіятися на те, що 2025 -й рік стане роком нашої перемоги і нашого миру. І потім, я думаю, що ми зможемо зробити свято і для нашого міста, області, і для держави в цілому.
- Заключне питання. Чому абітурієнту варто обрати саме НУ "Чернігівський колегіум" зараз?
- Ну, знаєте, можливо, не скромно я скажу, але ми - найкращі. Я це говорю нашим студентам, тому що, мені здається, ми все робимо для того, наскільки це можливо, повторюю знову ж таки, при наших умовах, для того, щоб студент відчував себе в центрі уваги. Студентоцентризм – це наш принцип. І навколо студента має все крутитися. В цьому плані ви можете спитати самих студентів, відношення викладачів до них, їх до викладачів. Я думаю, що ми постійно покращуємо свою матеріальну базу, ми ж, повторюсь, відкриваємо нові спеціальності, ми постійно рухаємося, ми мобільний унівцитет. І тому я, може, трошки нескромно кажу і не в образу моїм колегам, у нас є достойні вузи, але все-таки, я вважаю, нас найкращими.
***
Дивіться попередні випуски передачі "НАШІ ЛЮДИ"