НАШІ ЛЮДИ: інструктор з тактичної медицини про речі, які можуть врятувати життя

17 ЛЮТОГО 2024, 19:59

1471

Дмитро Балюта, інструктор з тактичної медицини

Говоримо із Дмитром Балютою, інструктором з тактичної медицини про те, що має бути в аптечці у кожного, чому протоколи тактичної медицини не можна застосовувати до цивільних і основи домедичної допомоги.

Дивіться відео або читайте текстову редакторську версію.


Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі! Говоримо сьогодні про речі, які можуть реально врятувати вам життя. Про тактичну медицину і першу домедичну допомогу із Дмитром Балютою у передачі «Наші люди».

– Як ви стали інструктором з тактичної медицини?

– Я інструктор по дайвінгу. І, відповідно, коли стаєш інструктором по дайвінгу, то треба стати інструктором з домедичної допомоги. І ми до війни були вже інструкторами з домедичної допомоги. Викладали домедичну допомогу для всіх бажаючих, для цивільних, для наших дайверів також. А потім вже трапилась війна, і довелося трошки змінити кваліфікацію на тактичну медицину. Для цього треба було перевчитись. І ми це зробили, тому що була велика потреба в цьому.

– У якій організації працюєте інструктором?

–У нас громадська організація називається « Тактична медицина «Сівер». Ми є частиною великого «Позаштатного центру тактичної медицини». Це громадська організація, яка була створена за дорученням Генеральної штабу Збройних сил. І наші інструктори є частиною цього позаштатного центру. В рамках завдань центру ми навчаємо військовослужбовців, в різних підрозділах, в різних локаціях.

– Що таке тактична медицина?

– Ціль домедичної допомоги? Зрозуміла всім: треба врятувати людину, яка потрапила в небезпеку, з якою трапилася щось, яка поранена. Ціль тактичної медицини? Найголовніша ціль – це виконання бойового завдання. Тобто все направлено на те, щоб підрозділ продовжив виконувати бойове завдання, надати допомогу в тактичних умовах, при цьому, щоб сам підрозділ зберіг свою боєздатність.

– Кожен військовослужбовець має знати основи тактичної медицини?

– Є наказ головнокомандувача, за яким кожен військовослужбовець повинен пройти базовий курс тактичної медицини у нас в Україні. Це наказ, це навіть не обговорюються. Трошки історії з тактичної медицини. Ця історія починається з Сполучених Штатів. Вони мали досвід війни в В'єтнамі, де були величезні втрати. Вони проаналізували статистику по втратам і зрозуміли, що треба надавати медичну допомогу прямо на полі бою.

Як це зробити? Збільшити кількість медиків. Збільшили, але скільки їх треба, щоб до кожного бійця поставити? Дуже важко, це висока кваліфікація. Тоді зрозуміли, що треба збільшити не кількість медиків, а навчити бійців базовим маніпуляціям, які повинні вони зробити собі або побратиму, надавши допомогу простими діями. І ці маніпуляції призвели до величезного ефекту, тобто статистика кардинально змінилась. Більшості втрат і смертей тепер можна запобігти і це завдяки тому, що люди надають допомогу в перші хвилини. Інколи і секунди впливають на це. Тобто і цивільні, і військові повинні вміти надавати допомогу простими діями, але в потрібний час. Мова про «перші золоті хвилини».

– Яким саме речам навчаєте?

– Декілька навичок, декілька рівнів навчання. Кожному рівню свої навички. На базовому рівні ми навчаємо зупиняти масивну кровотечу, контролювати дихальні шляхи, закривати якісь інші поранення, а також запобігати гіпотермії. Це базові речі. На наступних рівнях додаються маніпуляції, Звісно, що за 8-10 годин людину неможливо зробити медиком. Так і зроблена спеціальна програма, щоб людина взяла необхідне, базове і те, що найбільше впливає в критичні моменти.

Зупинка масивних кровотеч – це найголовніше, з чим стикається солдат на полі бою. Це турнікети, звісно, це тампонування, це бандажі різного типу, пов'язки, з якими ми вчитимемося працювати.

Дмитро Балюта, інструктор з тактичної медицини

– Що має бути в аптечці військовослужбовця?

– В ЗСУ затверджений перелік аптечки? В аптечці повинен: турнікет, бинт тиснучий, тиснуча пов'язка, гемостатичний бинт, можливо, ножиці, рукавички для оглядові, термоковдра, набір пігулок, які треба в перші хвилини після поранення отримати. Що складати в аптечку, коли ви збираєте свою? Тут треба зрозуміти, якими навички ви маєте, що ви можете застосувати самостійно. А взагалі-то, ви аптечку складаєте для того, щоб вам цією аптечкою надавали допомогу. Адже ви не знаєте, яка буде підготовка тієї людини, яка буде вам надавати допомогу.

Тому, наприклад, в аптечці можуть бути, приміром, назофарингеальна трубка, яку ми не вчимо ставити на базовому рівні. Але медик, наприклад, маючи відповідну кваліфікацію, може використати деякі з ваших речей, з вашої військової аптечки для вас. Та сама ситуація стосується турнікетів, тобто ми вчимо користуватись і  надавати допомогу самому собі: зупиняєш кровотечу кінцівок. Ще вчимо використовувати ці турнікети для допомоги побратиму. Це прості речі, насправді, це неважко.

– Що повинен вміти і мати при собі цивільний?

– Є організації всесвітні, які відслідковують поранення цивільних в зоні бойових дій. Насправді цивільним, які знаходяться зараз під ураженням вогневих засобів противника, треба навчитися робити деякі речі, майже такі ж самі речі, як військові вчяться. Тобто, елементи тактичної медицини сюди вкладаються. Але треба всім розуміти, що поки ви не військовий, ви не маєте права використовувати протоколи тактичної медицини для цивільних. Тому що це зовсім різні речі. Людина, яка опинилась в армії, під присягою, має зовсім інші повноваження, зовсім інші пріоритети. І надавати допомогу треба, виходячи з цих пріоритетів, скажімо так.

Чи треба мати аптечку? Майже таку саму аптечку, в принципі, я ношу кожен день з собою, в мене там рюкзаку. Вона невеличка, дуже мало займає місця. Для чого? Може прилетіти, може статися автомобільна аварія, побутова травма, а в тебе щось є. Для цього треба насправді дуже небагато. Тільки сьогодні в мене був курс з цивільними зранку, і ми всі разом зрозуміли, що найголовніший елемент аптечки – це оглядові рукавички.

Тому що, не маючи рукавичок, люди зазвичай не хочуть надавати допомоги одне-одного. Вони цураються цього, вони не знають людей. Ви бачите: якась людина, лежить на землі. Що ви  будете - до неї підходити, з'ясовувати, що сталося? Ми може це серцевий напад, а може він вчора на дні народження був. Ви не знаєте цього. А може він помер, а може він зараз помре, якщо ви не надасте допомогу, а може це автомобільна аварія. І якщо це не ваша знайома людина, то більшість із нас, треба сказати правду, просто проходить. І в цьому коріння цієї проблеми: людина не готова торкатись, втручатись в особистий простір іншої людини.

І коли ви маєте такі рукавички, то ви сміливіше себе ведете. І люди, які поруч з вами, бачать, що ви з рукавичками, отже, мабуть, ви щось знаєте. І вони вам допомагають. Рукавички дуже мало займають місця, покладіть їх, будь ласка.

Звісно, що в умовах тактичних загроз, скажімо, обстрілів, то бажано мати з собою кровоспинний турнікет. Це засіб, який дуже швидко зупиняє масивні кровотечі. Він повинен бути якісним, мати сертифікацію. Знову ж таки, ,є безліч турнікетів.  Але треба знати, що всього там 5-6 турнікетів в світі, які підходять під застосування. Всім відомий турнікет «Cat», є український дуже непоганий турнікет «Січ». Він значно дешевше американського, тому будь ласка, користуйтесь українським. Це хороший виробник.

* * *

Дивіться попередні відео:

Схожі новини

На Чернігівщині поліція звинуватила жінку у вбивстві матері, а суд виправдав

18 СІЧНЯ 2025, 22:29

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

Фото

У школі на Чернігівщині ремонтують спортзал за кошти французів

18 СІЧНЯ 2025, 15:57

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

ТОП-переглядів