«Нам довелося стати психологами», — очільниця Городнянського ЦНАПУ про роботу під наглядом росіян

12 ЛИПНЯ 2022, 11:23

2454

ЦНАПи — активно почали з’являтися в громадах з початком децентралізаційних процесів. Такі центри, перед усім, мали наблизити послуги до громадян, зробити їх доступними.

Цю мету не полишив ЦНАП Городнянської територіальної громади, коли під вікнами ходили російські наглядачі.

«Звісно, ми продовжили роботу. Був закритий доступ до деяких реєстрів, тому перелік доступних послуг звузився із 175 до 102. Як потрібно, переорієнтовувалися на виконання завдань, які стали затребуваними саме у той час», — зазначає очільниця Центру Олена Коваль.

Олена Коваль - зліва

Російські військові безпосередньо до ЦНАПу не приходили, але періодично зазирали в кабінети в пошуках міського голови. У ці моменти адміністратор та реєстратори не втрачали можливості пояснити загарбникам, що насправді відбувається в нашій країні.

«Звісно, страшно. Але і мовчати було не сила».

Найчастіше жителі громади зверталися до ЦНАПу за витягом з реєстру про кількість прописаних. Однак, на час бойових дій, доступ до цього реєстру відсутній.

«Ми разом з міським головою подумали і знайшли тимчасовий варіант вирішення цього питання: робити відповідну довідку на підставі домової книги».

Продовжили в Центрі приймати зокрема і заяви від молодих батьків: виплати на дитину, «пакунок малюка», а також щодо реалізації деяких місцевих програм, які не призупинили дію.

«Нам довелося стати психологами. Адже коли люди чують «на жаль, зараз це не працює, цього не можемо дати», приходить відчай. Ми розмовляли, роз’яснювали, заспокоювали, підбадьорювали».

Згодом до ЦНАПу переїхав і місцевий сектор Державної міграційної служби. Його приміщення було розбомблене, техніка розкрадена. Працювалося двом установам поряд добре. Зараз, коли роботу ДМС в громаді призупинили, ЦНАП планує перебрати на себе деякі їх послуги.

«Їхати за послугою до Корюківки чи Чернігова незручно та й дорого. Спробуємо потурбуватися про своїх самі».

Хоч наразі адміністраторам і без того додалося роботи: запрацювали деякі реєстри, тож можна задовольнити попередні запити; додалася категорія внутрішньо переміщених осіб, для яких передбачений окремий пакет пропозицій.

Та роботи у Городнянському ЦНАПі не бояться, лише бідкаються, що місцевому бюджету у воєнний час важко покрити всі затрати, адже більшість послуг Центру безкоштовні для користувачів.

Важливе про роботу ЦНАПів під час війни

Верховна Рада 24 березня 2022 року внесла відповідні зміни до законодавства щодо забезпечення керованості державою в умовах воєнного стану.

Мінцифри у своєму телеграм-каналі акцентувало саме на змінах для ЦНАПів:

  • Міністерства зможуть швидко змінювати порядок надання адмінпослуг у громадах, де ведуться бойові дії. Без очікування на зміни до законів. Перелік таких громад визначають обласні військово-цивільні адміністрації за погодженням із Генштабом ЗСУ.
  • ЦНАПи надаватимуть адмінпослуги, що доступні в інших держустановах їхньої громади. Тобто якщо паспортні послуги можна отримати в місцевому підрозділі ДМС, то і в ЦНАПі вони доступні, як і до війни.
  • У громадах, де активні бойові дії, люди, що звернуться за держпослугою, порушивши строки, — не платитимуть штрафи, а ЦНАПи, що не зможуть вчасно надати послугу, — не отримають скаргу.
  • Адміністратори ЦНАП та реєстратори, що евакуювалися до більш безпечних регіонів країни — пріоритетні кандидати на посади в органах місцевого самоврядування, куди переїхали.
  •  Голови громад зможуть змінювати та розширювати без конкурсного відбору команди органів місцевого самоврядування. Така можливість є лише в регіонах, де немає бойових дій.

* * * 

Шановні підписники, якщо Вам сподобався матеріал, або навпаки - виникли запитання, ви можете долучитися до формування якісного інформаційного простору Чернігівщини. Для цього просимо Вас пройти невеличке опитування за посиланням.

Читати також: Тупичівська громада після деокупації: мріють про власну пекарню та повернути «Нову Пошту»

* * *

Проект реалізується за підтримки Інституту економічних досліджень та політичних консультацій в рамках програми «Громадськість за демократизацію», яка фінансується Європейським Союзом

Схожі новини

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

Ворог обстріляв три прикордонні громади на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 09:16

На Чернігівщині екологи утилізували понад 90 тонн нічийних пестицидів

17 СІЧНЯ 2025, 17:05

Загроза з боку ДРГ на Чернігівщині залишається високою - ОТУ "Сіверськ"

17 СІЧНЯ 2025, 16:53

Вбив улюбленого пса дружини - суд дав рік обмеження волі

17 СІЧНЯ 2025, 16:22

"На щиті" на Чернігівщину повертається переселенець із Донеччини

17 СІЧНЯ 2025, 15:22

ТОП-переглядів