У звіті про фінансову стабільність України аналітики НБУ детально проаналізували стан первинної нерухомості як країни в цілому, так і по регіонах зокрема. Тенденції нині такі - покупці прагнуть автономного і практичного житла. Багатоповерхівки, надто де все на електриці, стають дедалі менш привабливими.
На Чернігівщині, враховуючи близькість до одразу двох ворожих кордонів і постійні чутки щодо повторного можливого наступу з білорусі - ситуація з будівництвом нового житла поки не тішить. Від слова зовсім.
Так, фахівці НБУ переконані: попит на житло залишається слабким та нестійким, інтерес нечисленних покупців залежить від інтенсивності обстрілів населених пунктів. Чим менше воєнних ризиків - тим більший відсоток відновлення проєктів новобудов.
Згідно зі звітами нотаріусів, за перші три квартали укладено трохи більше чверті від кількості угод за аналогічний період торік. Інтерес нечисленних покупців суттєво залежить від безпекової ситуації в конкретних населених пунктах, зокрема від інтенсивності ракетних обстрілів. Тож активізація обстрілів України в IV кварталі його вчергове послабила. Наявний попит орієнтований передусім на готове житло для проживання, а от спекулятивного, з метою подальшого перепродажу, – майже немає.
Крім того, війна трансформує вподобання потенційних покупців, які тепер надають перевагу безпечнішому та автономному житлу. З огляду на тривалий характер війни, високі ризики для безпеки населення та повільне відновлення доходів попит тривалий час буде низьким, а ринок у середньостроковій перспективі стагнуватиме.
Потенційний попит надалі сформують ті, хто втратив житло через війну, але лише за наявності ресурсів, в тому числі від компенсації за втрачене майно.
Пропозиція на ринку впаде у майбутньому
Кількість новобудов, на яких ведуться роботи, поволі зростає після майже повної зупинки в перші місяці війни. Загалом в Україні роботи відновилися на понад двох третинах об’єктів. Переважно в тих житлових комплексах, продати які є вищі шанси: передусім у західних областях України та на фінальній стадії будівництва. На інших об’єктах відновлення діяльності відбулося переважно лише на папері.
За даними ДССУ, за три квартали цьогоріч було завершено будівництво 2.8 млн кв.м багатоквартирного житла. Це вдвічі менше від рекордного показника минулого року за такий самий період, але лише на чверть менше, ніж у середньому за попередні п’ять років.
У Чернігівському регіоні, як свідчать дані агенції ЛУН, порівняно з 23.02.22 кількість об’єктів первинки, де відновилися роботи станом на 30.05 становила лише 17%, на 28.10.22 - 47%, тобто, менше половини. І це лише мова йде про майданчики, що знаходяться на фінальній стадії.
Ситуація з початком нового будівництва – гірша
За перші 9 місяців забудовники отримали дозволи на будівництво вдвічі меншого обсягу багатоквартирного житла, ніж у середньому за аналогічний період попередніх чотирьох років. Разом з тим отримання дозволу не свідчить про початок будівництва – фактичний старт будівельних робіт може відкладатися на тривалий період.
Зміна обсягів житлового фонду відбувається через створення нової пропозиції та значно більшою мірою через руйнування наявної. За даними проєкту “росія заплатить”, з початку повномасштабної війни до листопада було зруйновано чи пошкоджено понад 16 тисяч багатоквартирних та майже 127 тисяч приватних
Це вкупі з кволими темпами нового будівництва суттєво знизить пропозицію житла найближчим часом, а після завершення війни, призведе до його дефіциту на ринку. У майбутньому ринок новобудов упорядковуватиме новий закон про захист прав інвесторів у будівництво. Ці нові правила гри, за умови їх належного врегулювання на підзаконному рівні, можуть посприяти розвитку ринку та кредитування. А втім, для пристосування до нових умов знадобиться час. Крім того, впровадження закону, зокрема в частині механізму гарантійної частки для нового будівництва, потребуватиме принципових рішень уряду.
"Час Чернігівський" досліджував тан справ на ринку нерухомості Чернігова та області:
- У порівнянні з лютим 2022-го наприкінці року будувати житло на Чернігівщині стало дорожче на п‘яту частину. І це як мінімум
- Скільки на Чернігівщині у 2022-му набудували квартир?
- Найдешевша оренда житла з генераторами - на Чернігівщині
- Чернігівський ринок новобудов: що і де і як будується?
- Родинам чернігівців, що втратили житло, держава придбала 21 квартиру
- Ринок нерухомості Чернігова: що було, що є і які прогнози?
- Найдорожча вторинка Києва та Чернігова на 8-місяці війни
- Ринок нерухомості Чернігова: що було, що є і які прогнози?
- Ринок нерухомості Чернігівщини: вторинка впала, а за куплену первинку доведеться доплачувати