Робота є, але за невеликі гроші. Статус прикордонного регіону не кращим чином позначається на економічному стані та перспективах області.
Протягом січня-липня 2024 в базі вакансій обласної служби зайнятості обліковувалося 5,5 тис пропозицій роботи, що на 24% більше аналогічного показника минулого року.
Але кожна третя вакансія (36,8%) пропонує мінімальну зарплатню, 53% - від мінімальної до середньої по області. Середній розмір оплати праці в розрахунку на одну вакансію дещо зріс (на 10,5%) і склав 9,5 тис грн, що перевищує минулорічний показник на 903 гривні, інформує Чернігівська обласна служба зайнятості.
Нагадуємо, що з 1 квітня 2024 мінімальна заробітна плата в Україні- 8000 грн.
Кому пропонують більше?
Серед професійних груп найбільш високооплачувані службовці, керівники та менеджери (заробітна плата до 25 тис грн), лікарі, інженери, юристи, адміністратори тощо (до 20 тис грн), робітники з обслуговування, експлуатації устаткування та машин – трактористи-машиністи сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва, водії автотранспортних засобів, токарі, фрезерувальники, оператори верстатів з програмним керуванням тощо (до 20 тис грн), фахівці – бухгалтери, технологи, майстри (до 16 тис грн). Менше за інших заробляють працівники сфери торгівлі та послуг і представники найпростіших професій.
Зауважимо, що за даними порталу Work.ua, найпривабливіші і найбільш високооплачувані вакансії - армійські. Зокрема, головний сержант взводу може розраховувати мінімум на 22 тис грн, командир - від 25 тис грн. Серед цивільного профілю - майстер з ремонту металопластикових вікон, щоправда, робота у Києві, але готові розглянути пропозиції і від чернігівців. Пропонують від 50 тис грн. Водій-далекобійник може розраховувати на зарплату від 40-45 тис грн. Дитячий стоматолог від 30 тис грн.
Кого шукають?
Нині роботодавці мають найбільший попит на робітників фізичної праці (4,1 тис. вакансій - 73,3% або майже 3/4), проте серед зареєстрованих безробітних 42% мають вищу освіту. Кількість безробітних серед колишніх керівників (управителів, менеджерів), професіоналів, фахівців і технічних службовців у 2,4 рази перевищує кількість відповідних вакансій – 3523 особи та 1474 вакансії.
Найбільше вакансій пропонується в таких сферах: переробна промисловість, транспорт, сільське господарство, торгівля.
Традиційно затребуваними у роботодавців є кваліфіковані робітники з інструментом (слюсарі різної спеціалізації, електромонтери, електрогазозварники, швачки, пекарі), робітники з обслуговування, експлуатації устаткування та машин і працівники сфери торгівлі та послуг.
Станом на 1 серпня 2024 в базі даних обласної служби зайнятості налічувалося 777 вакансій, а чисельність безробітних дорівнювала 4,8 тис. осіб. Отже, безробітних було у 6 разів більше, ніж вакансій, тобто на кожне вільне робоче місце претендувало у середньому по області 6 осіб. У Корюківській та Новгород-Сіверській громадах, населені пункти яких піддаються постійним обстрілам, навантаження на 1 вільне робоче місце сягає 9-26 осіб.
Станом на 1 серпня 2024 року серед найзатребуваніших вакансій:
- водій автотранспортних засобів – 36 вакансій (середній розмір оплати праці 10 825 грн);
- продавець продовольчих товарів - 36 вакансій (8 230 грн);
- кухар – 26 вакансій (9 060 грн);
- бухгалтер – 23 вакансії (11 060 грн);
- швачка – 21 вакансія (10 640 грн);
- електромонтер – 18 вакансій (10 725);
- трактористи-машиністи сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва – 11 вакансій (13 000 грн);
- підсобний робітник – 33 вакансії (9 030 грн).
Серед рідкісних пропозицій: сигналіст, ізолювальник з термоізоляції, машиніст змішувального агрегата.
Авторка: Анастасія Ярмоленко
"Час Чернігівський" писав про таке: