Пресреліз Вчора відбулася зустріч керівництва ОВА з представниками Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг та з представниками бізнесу області. Акцент на питання енергетики. Серед присутніх – начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус, його перший заступник Костянтин Мегем та заступник Дмитро Синенко, голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус, заступник голови Комітету Олег Семінський, голова підкомітету з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Анатолій Костюх, голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності Сергій Нагорняк, народний депутат Сергій Козир.
«Одне із ключових питань сьогодні – це альтернативна енергетика. Ми активно рухаємося в цьому напрямку. Наступне – працюємо над збільшенням когенераційних установок. Зокрема, таке бачення має і бізнес. Маємо близько 20 заяв від підприємців на отримання фінансування. Є й успішні кейси. На приватних підприємствах області вже встановили 3 генерувальні установки загальною потужністю 3,2 МВт», - акцентував В’ячеслав Чаус.
В’ячеслав Чаус
На Чернігівщині загальна потужність об’єктів енергетики, які виробляють електроенергію з альтернативних джерел, становить майже 53 МВт. Найбільше сонячних електростанцій - їхня потужність трохи більше 33 МВт, з них у приватних домогосподарствах ця потужність сягає близько 13 МВт. Біоенергетичні електростанції (біомаса, біогаз) – майже 20 МВт та гідроелектростанції (ГЕС) – понад 0,2 МВт.
«Близько 50 МВт альтернативної енергії – цього замало. При тому, що зимовий максимум споживання по області – 300 МВт. Тому працюємо», - сказав начальник ОВА.
Попри все, регіон з генераторами – забезпечені лікарні, школи, соціальні заклади, котельні тощо.
«Розглядаємо найгірші сценарії. Напрацьовуємо рішення», - сказав Чаус.
«Українській енергосистемі важко. Постійні атаки ворога створюють додаткові проблеми. Варто встановлювати у містах енергооб’єкти, навіть якщо їх потужність 1 МВт чи 5 МВт. Ми повинні йти цим шляхом. Чому? Бо обстрілювати такі маленькі енергооб’єкти недоцільно і неефективно. Ось чому таких об’єктів повинно бути більше. Зараз ворог цілить по таких об’єктах, потужність яких понад 100 МВт», - зазначив голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.
Андрій Герус
Для того, аби таке бачення працювало, в парламенті прийняли ряд законів – спрощення приєднань, механізм «активного споживача» (який стосується і газової генерації).
«Фонд енергоефективності активно працює. Фонд декарбонізації видає кредити для бізнесу під 9% річних у гривні розміром до 25 мільйонів гривень на встановлення сонячних електростанцій, когенераційних установок, теплових насосів, котлів. Навіщо? Щоб зменшити споживання на підприємстві. Або ж взагалі, щоб енергія генерувалася сама – таким чином можна розвантажити загальну мережу», - акцентував Андрій Герус.
Представники бізнесу запевнили – мають генератори. Багато підприємств встановили сонячні панелі. Обговорили питання «зеленого» тарифу (Net Billing). Це - механізм, що призначений для заохочення до вироблення електроенергії з альтернативних джерел.
Серед іншого – представники бізнесу стурбовані змінами до податкового законодавства, які стосуються оподаткування АЗС. За їхніми словами, сплачувати доведеться до 80 тисяч гривень на одну АЗС на місяць, і це може створити ризик закриття заправок, зокрема на прикордонні.
Джерело: Чернігівська ОВА, пресреліз
"Час Чернігівський" писав про таке: