Мовний омбудсмен: на Чернігівщині зафіксовані факти оприлюднення судами рішень… російською

07 ЛЮТОГО 2023, 16:09

1353

Мовний омбудсмен: на Чернігівщині зафіксовані факти оприлюднення судами рішень… російською

Тарас Кремінь

У Секретаріаті Уповноваженого із захисту державної мови досі фіксують звернення громадян щодо порушень мовного Закону працівниками судів. Таку інформацію повідомив Тарас Кремінь.

У розріз з чинним законодавством деякі судові установи Чернігівської області публікують рішення російською мовою. Щоправда, про які саме суди йде мова і яку кількість випадків - у Кременя не уточнили.

Нагадуємо, що у зв‘язку з дією положення про воєнний стан далеко не всі судові вердикти доступні навіть для обмеженого ознайомлення на Єдиному реєстрі судових рішень.

Також у 2023 Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови розпочав здійснення двох заходів державного контролю за застосуванням державної мови у судах Дніпропетровської (застосування недержавної мови під час виконання службових обов’язків працівницею суду) та Хмельницької (складання постанови суду недержавною мовою) областей.

При здійсненні моніторингу найбільше фактів порушення мовного Закону органами судової влади встановлено у Харківській області (19), Києві (11) та Одеській області (7).

У Секретаріаті зауважують, що загалом порушення зафіксовані у Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Київській, Луганській, Миколаївській, Херсонській, Черкаській та Чернігівській областях. Усі виявлені факти стосуються оприлюднення рішень судів російською мовою.

А ще у мовного омбудсмена наголошують: питання дотримання законодавства про державну мову в судах знаходиться на особливому контролі, враховуючи невтішні результати моніторингу Єдиного державного реєстру судових рішень, проведеного у 2021. Тоді Секретаріат Уповноваженого зафіксував 49 фактів порушень Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” судами у 12 областях України та в місті Київ.

“Внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень текстів недержавною мовою – це  порушення положення частини першої статті 14 Закону, якою передбачено, що в судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою, та положення частини першої статті 12 Закону України “Про судоустрій та статус суддів”, якою передбачено, що судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою”, – нагадав Уповноважений із захисту державної мови Тарас  Кремінь.

Він також зазначив, що відповідно до статті 9 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” усі посадові та службові особи підприємств, установ і організацій державної і комунальної форм власності, в тому числі і працівники апаратів судів, зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків.

Уповноважений також додав, що попри непоодинокі порушення, які все ще фіксують громадяни України, загалом ситуація із дотриманням мовного закону суддями та працівниками судів покращилася.

Як відомо, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 14 липня 2021, яким визнав мовний закон конституційним, підкреслив, що  загроза українській мові рівносильно є загрозою національній безпеці України.

Також у Секретаріаті Уповноваженого із захисту державної мови нагадують, що:

  • у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою;
  • у судовому процесі може застосовуватися інша мова, ніж державна, у порядку, визначеному процесуальними кодексами України та Законом України "Про судоустрій і статус суддів";
  • суди ухвалюють рішення та оприлюднюють їх державною мовою у порядку, встановленому законом. Текст судового рішення складається з урахуванням стандартів державної мови, - підкреслюють у Тараса Кременя.

"Час Чернігіський" писав про перейменування обласної бібліотеки імені Короленка: мирно поки не виходить.

Схожі новини

Класична схема: чернігівця обдурили, видаючи себе за працівників банку

22 ЛИСТОПАДА 2024, 14:29

«Хата на фундаменті тричі піднялася й опустилася»: громада придбала житло для ВПО

22 ЛИСТОПАДА 2024, 14:15

93-річна бабуся почала волонтерити. Тривожиться за воїнів

22 ЛИСТОПАДА 2024, 13:36

У селі уламки шахеда гупнули за 40 метрів від житла. Пошкоджені 11 будинків

22 ЛИСТОПАДА 2024, 12:04

Вiдео

Психічні розлади стали головною причиною інвалідності у дітей Чернігівщини

22 ЛИСТОПАДА 2024, 11:37

Демобілізований лісівник повернувся на посаду єгеря

22 ЛИСТОПАДА 2024, 10:48

Браконьєри знову в дії: на Чернігівщині викрили незаконний вилов риби

22 ЛИСТОПАДА 2024, 10:12

ТОП-переглядів