У Деснянському районному суді Чернігова триває розгляд резонансної справи: суперечки щодо скандальних земельних ділянок в Ялівщині. Нагадаємо, йдеться про землю, яку, за даними екоактивістів, могли незаконно передати у приватну власність і яка знаходиться на території важливої археологічної пам’ятки.
Валентина Мултанен
Частина території пам’ятки археології місцевого значення «Поселення Ялівщина-1» була розпайована. А саме – територія фірми «Квіти Чернігова» була розпайована рішенням 2006 року і передана у приватну власність громадян, - каже Валентина Мултанен, представниця Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОВА.
Про археологічну пам’ятку в Ялівщині відомо ще з 1940-х років. Але територія була розпайована.
У 2023 на ділякни (виділені червоним) заїхала техніка, знищені дерева.
Як виявилось тому кільком ділянкам змінили цільове призначення з городництва та будівництво, про що повідомляв Олександр Гашпар. Серед щасливих власників ділянок - родич колишнього міського голови Владислава Атрошенка Тимофій Бичков.
Читати про це тут: Родичу Атрошенка на ділянках у Ялівщині по-тихому змінили призначення у кадастрі - з городництва на будівництво
Тоді у міській раді дивувались, що цільове призначення ділянок змінилось. І навіть говорили, що звернуться до правоохоронців.
Нині ж позиція міської ради протилежна. У той час, як Чернігівська ОВА вимагає повернути землю, на якій можуть міститись цінні історичні знахідки, у власність держав, міська рада виступає за те, щоби зберегти цю землю у приватних руках.
На думку прокурорів, саме це може призвести до руйнації археологічної пам’ятки.
Наталія Драшпуль
До 2006 року мене цікавить, коли міськрада розпорядилася земельними ділянками, чи було до 2006 року відомо щодо існування пам’ятки і розташування її на території спірних земельних ділянок міській раді? - Наталія Драшпуль, прокурор.
Валентина Мултанен відповідає:
Ну звичайно було відомо, тому що Чернігівська обласна рада затвердила зони у 1982 році, а у 1995 році, для того, щоб затвердити, вивчали всі пояснювальні записки, де були описані всі межі.
Представники міськради раніше заявляли, що про пам’ятку археології не знали. А відповідачі стверджують: у час, коли ділянки розпайовували, будівництво там було дозволене.
Вони входять до двох категорій: пам’ятки археології «Ялівщина» і до охоронної археологічної зони номер 2. Як я зрозумів, із вашого виступу і вашого листа, археологічна зона номер два була визначена у 1982 році. В археологічній зоні номер 2 дозволяється будівництво за умови отримання дозволу. Скажіть, будь ласка, пам’ятка археології коли була зареєстрована Міністерством культури? У 2013 році. Тобто станом на 2006 рік, коли придбались земельні ділянки, за вашою документацією ці ділянки відносились до археологічної зони номер 2, - говорить відповідач Олександр Коленченко.
Олександр Коленченко
Наразі остаточного рішення нема: суд буде ознайомлюватись із матеріалами справи – це кілька томів. «Час Чернігівський» слідкуватиме за розвитком подій.
"Час Чернігівський" писав про таке: Чернігівська міська рада відстоює забудову Ялівщини?